izmir’in kızları güzeldir!

izmir’in kızları güzeldir!

izmir’in kızları güzeldir!

Her şey bir önceki pazar günü akşam yemeği sırasında gelen telefonla başladı. Zaten biliyorsunuz bizim seyahatler genelde yemek masasında ani kararlar ile başlıyor.

Telefondaki eşimin kardeşi Burak‘tı. Gelecek haftasonu ne yapıyorsunuz diye soruyordu… Cevabımız şimdilik hiçbir şey sen ne yapıyorsun oldu. İşte o an bizi şoka sokan yanıtı aldık. Ben İzmir’e gidip evleneceğim. Siz de gelip kızı isteyin.

Yalova feribotunda uyurken

O gece, hatta o hafta pek uyuduğumu sanmıyorum. Çocuğu evlenen annelerin neler hissettiğini anladım diyebilirim. Kayınbiraderi evlenen birisinin bunu anlayamayacağını düşünebilirsiniz. Ama bizim aramızdaki ilişki tahmin edilenden çok daha farklı ve özel. Sanıyorum bu bağın derinliği ilk tanıştığımız zamana kadar uzanıyor. Geçirdiği motorsiklet kazasının ardından hastanede başında beklediğim günlerde, Ankara dönüşünde beraber yaşadığımız günlerde de iyice köklendi.

Neyse ilk şoku atlattıktan sonra uzun uzun detayları konuştuk. Bu konuşmalar sırasında aralık başında yaklaşık bir yıllığına yurtdışında yeni bir göreve gideceği haberini de vermiş oldu. Sanıyorum beni yokluğuna alıştırmanın en iyi yolu buydu. Böyle bir durumda insan sevinse mi üzülse mi bilemiyor.

Hafta boyunca süren hazırlıklar yerini cumartesi sabahı Yalova’da yaptığımız nefis kahvaltı ile yol macerasına bıraktı. Kahvaltının ardından elbette Susurlukta tost – ayran molası verildi. Ardından da nefis kestane şekeri yenildi.

Köfteci Ramiz - Akhisar Manisa

Vakit öğle saatlerini biraz geçtiğinde biz de Manisa Akhisar’a gelmiştik. Ben kullandığım antibiyotiğin etkisiyle her zamanki gibi aç olduğumdan, meşhur köfteci Ramiz‘de durduk. Biz yanındaki eskicide oyalanırken köftelerimiz de masaya geldi. Bu yemek molası değişik renkli ama bir o kadar da lezzetli sosu ile, altındaki çıtır çıtır pideleri ile midemize bayram ettirdi diyebilirim.

İzmir bize İstanbul’u aratmayacak bir trafikle merhaba dedi. İlk saatimizi tarfikte durarak geçirdik diyebilirim. Kalacağımız yere giriş yapıp, hemen kendimizi dışarıya atıp çiçek ve çikolata peşine düştük. Dünya kadar yer gezip beyaz gül bulamadığımızı, bunun nedeninin de sevgililer günü için yeni dikim yapıldığını söyleyen çiçekçilerle saatler kaybettiğimizi söylemeden edemeyeceğim. İstediğimiz gibi güzel çiçeklerin bulunduğu bir dükkan inanın bulamadık. Çiçekçiden dayak yeme pahasına işin içine karışıp gerçekten güzel bir buket oluşturduğumuzda üç saati geride bırakmıştık. Allah’tan çikolata işi oldukça kolay halloldu.

‘Size bir sürü şey hazırladık’ diye bizi kız istemeye aç gitmemiz konusunda uyaran bir kuşa kulak vererek akşam öğünümüzü atladık. Heyecanlı ve duygusal geçen geceden sonra bir haftanın acısını çıkartırcasına derin uykulara gömüldüm.

Konak

Kahvaltıda İzmir usulü otlu böreklerimizi yerken gün içinde neler yapacağımızı da planladık. Önce etrafı dolaşacak sonra da yeni gelinimizi alıp yakınlardaki bir yerlere gidecektik. Konak meydanını, arka sokaklarını dolaştık. Neden adının Türkçesi dururken ‘Konak Pier’ konulduğunu anlamadığım çok hoş bir alışveriş merkezini gezdik. Denize nazır kafelerinde oturup manzaranın keyfini çıkarttık. Bu arada karar verilmişti. İlk hedefimiz evleri, mandalinaları, zeytinleri ve şaraplarıyla meşhur Şirince‘ydi.

Şirince

Yola çıkışımızdan yaklaşık bir saat sonra Şirince’ye varmıştık. Sanıyorum havanın güzelliğini fırsat bilen herkes orada toplanmıştı. Dokusuna hayran olduğum sokaklarında uzun uzun dolaştık. Öğle saatlerinde köyü tepeden gören şirin bir lokantada menüde ne varsa yemek üzere sipariş vermiştik. Çömlekte pişen kuru fasulye, tas kebabı, mantı, gözleme, Ege bölgesine has şevketibostan yemeği, ot kavurması ve çöp şişler sofrayı donattığında inanın hangisinden başlayacağımı bilemedim. Yemeğin sonunda gözdelerimin ot kavurması ve çöp şiş olduğunu söylemeliyim.

İsabey Camisi

Tam zeytin hasadı mevsiminde olduğumuz için baktığım her yerde zeytin satıcıları vardı. Dalından yeni koparılmış, hiç işlem görmemiş ham zeytinler, yeni sıkılmış yağlar cezbediciydi. Mis kokulu mandalinalar ile sarmaş dolaş zeytin tezgahları arasında biraz daha vakit geçirdikten sonra Selçuk’a inmeye karar verdik.

İsa bey camiini ve Hristiyanlar için önemli olan Saint Jean bazilikasından kalanları gezdikten sonra güneşin batışını seyretmek üzere Kuşadasına doğru yola çıktık.

Kuşadası

Tepede bir yerlerde etrafı seyrederken, güneşi batırdığımızda, çocukluğumda gittiğim, sokaklarında ateş böceği topladığım, dallarında atlayıp zıpladığım zeytin ağaçlarıyla bezeli Kuşadasından eser kalmadığını düşünüyordum.

İzmir’e döndüğümüzde açlığımızı bastırmak ve İzmir denilince akla gelenler listesinde başı çekenlerden kumruyu tatmak için Alsancaktaki, Kumrucu Şevki’ye doğru yola koyulduk. Gelin görün ki kumrucuya ulaşamadan az önce yorgunluğa, uykuya yenik düşütüm.

Yorucu ve bir o kadar da güzel geçen günün sabahında hepimizi çılgın bir koşuşturma bekliyordu. İlk koşuşturma İzmir’in – Seferad mutfağının meşhur kahvaltılığı boyoz için gerçekleşti. Malesef biz en iyisinin nerede yapıldığını öğrenene kadar kalmamıştı.

Özlem ve Burak

Nikah için koşuşturmalar devam ederken, ben cumartesi akşamı uğramadığım bir çiçekçi bulup gelin çiçeği yaptırmanın peşine düştüm. Kaldığımız yerin kapısından çıktığımda, önü süpermarket tarafından işgal edilmiş minnacıcık bir çiçekçi gördüm. Ümitsizce kapısından girdiğimde envai çeşit çiçek beni bekliyordu. Sevgililer gününde yetişeceği söylenen beyaz güllerde… Hemen küçük bir buket hazırlatıp, odama döndüm.

Karşıyaka’da kıyılan nikahın ardından akşam üstü İstanbul’a doğru yola çıktık. Balıkesir’i geçtikten az sonra İzmir’e doğru giderken dönüşte burada mola verelim diye gözümüze kestirdiğimiz Yücel Ette ağzımıza layık bir yemek molası verdik. Son zamanlarda yediğim en yumuşak etti sanırım. Tuvalete gittiğimde temizliğine inanmakta güçlük çektiğimi söylemeliyim. Hızlı servisi, tertemiz ortamıyla seyahatimize gerçekten güzel bir nokta koydu.

Burak’ın evlenmesine, bir yıl boyunca uzaklarda olacağına alışmaya çalışıyorum. Elbette yeni evlilerin hummalı hazırlıklarına yardım ederken pek hissedilmiyor ama gelecek yıl benim için çok yalnız ve zor olacak. Her şeye iyi yönünden bakmak lazım değil mi? Artık süper pastalar yapan bir kız kardeşim var. Ayrıca söylemiş miydim bilmiyorum, eşimin çok sevimli bir kardeşi daha var…

Kalıcı bağlantı

Related Posts

20 Responses to izmir’in kızları güzeldir!
 • fatma

  Burak beyi ve eşini tebrik ediyorum öncelikle. O heyecanları bende yeni yaşadığım için onların heyecanını ve mutluluğunu çok iyi anlıyorum. İzmirin merkezine gittim ve çok beğendim. İlçelerine henüz fırsat bulamadım. Bahsettiğiniz mekanları denemeyi çok isterim. Sizin için yorgun geçmiş ama değmiş gibi görünüyor..

 • Güldemir

  Özlem ve Burak’a sonsuz mutlulular dilerim…

 • ugurbocegimleafiyetle

  Yazınızı okuyunca kaynım için bir günlüğüne Burdur’a gidip kuzen eltime (evlendiği kişi amcamın kızı oluyorda :)) söz taktığım gün aklıma geldi, Burdur küçük yer, Allah’ım çiçekci bulmak sorun, kaliteli çikolata bulmak sorun, iki ayağımız bir pabuca girmişti… Benim de kaynımla aramdaki ilişki sizin ki gibidir, kardeşim gibidir kendisi. Ben kız istemeye gittiğinizi düşünmüştüm ama siz nikahı yapmışsınız bile maşallah… Bunlar tatlı telaşlar, Allah mesut etsin inş. ikisinide… İzmirli olarak kızımıza iyi bakın diyorum :))) İzmir’den selamlar, sevgiler…

 • hüseyin aşkın

  özlem hanım ve ve burak beye mutluluklar.
  izmir ve izmir insanı çok özeldir.kızlarıda nam-ı değer çok güzeldir hani.akhisara gitip de ramizden köfte yememek olmaz tabiki.o köftenin tadı başka bir yerde bulmak zor.

 • hacer

  Dün ki ELTİ yazısından sonra Elti haberi geldi :):)

 • FİGEN KARAVAŞ

  E ask olsun yaaaa,
  Sen gel İzmir e ,
  Hemide Karsıyaka ya kadar gel nikah kıy, Alsancak Konak de bana, esimin memleketi Selcuk a git ve benim bunlardan haberim bile olmasın .
  Ne diyeyim simdi ben:)))
  Ustelik o guzel İzmir kızlarından birini daha goreydin:)))))))))))

  Yazıma ozelinden devam edecegim:)
  Mutluluklar dilerim yeni cifte…

  Figen Karavaş

 • YEŞİM DİDAR ÖRNEK

  BENDE FİGEN KARDEŞİME KATILIYORUM.BİRDAHAKİ SEFERE İNŞALLAH SİZİ BİZ GEZDİRELİM.MESLEĞİMİZ GEREĞİ BU YAPMAK BİZE DÜŞER. TURİZMCİYİZDE.GENÇ ÇİFTE BİR ÖMÜR BOYU MUTLULUKLAR.BENİMDE OĞLUMUN ADI BURAK ODA YURT DIŞINA OKUMAYA GİDİYOR.ACABA BURAKLAR HEP BÖYLEMİ? NOT:KONAK PİER İLE EİFFEL KULESİNİ YAPAN AYNI KİŞİ OLDUĞU İÇİN,BU İSİM VERİLMİŞ.SEVGİLER.

 • cocuklacocuk

  yeni evlileri tebrik ediyoruz…mutlulukları her daim olsun…sevgiler

 • hüseyin akbay-yalova

  Canım kardeşim Burak ÖZCAN’ı ve eşini tebrik ediyoruz sevgilerimizi gönderiyoruz. Selma-Hüseyin AKBAY

 • arif engin kılıç

  NE DİYEYİMKİ BU GÜZEL VEDE HEYACANLI SEYEHAT VEDE SONU NİKAH DAİRESİNDE BİTEN MUTLULUK HİKAYESİNİ CANLI OLARAK DAYIMDAN DUYDUMĞUMDA TABİKİ ŞAŞIRDIM. AMA GELEN FAX GÜZELMİŞ :):)
  FAX IN EN ALTINDA YAZAN İZMİRE GİDİLİP KIZ İSTENECEK :):) YENİ ÇİFT ÖZLEM VEDE KARDEŞİM BURAĞA Bİ ÖMÜR BOYU SAADET VEDE MUTLULUKLAR DİLERİM HER ŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN ENGİN

 • Error

  Benim kız arkadaşım da izmir’de, ben Ankaradayım 3 sene olcak çok zor uzakta olmak inşallah bizim sonumuz da sizinki gibi olur 🙂

 • nevra sönmez

  Canım Özlemcim sana ve sevgili Burak a ömür boyu mutluluklar diliyorum,İzmir bir güzelini kaybetti ama napalım neyseki Burak a gitti,seni seviyoruz,mutluluklar diliyoruz….

  Nevra Cüneyt Lalin

 • asya yusof

  EEE izmirin kizlari olurda bende yazmadan gecemem deyil mi yani bir izmirli olarak ayip olur simdi bana..
  genc cifte bir omur boyu mutluluk diliyorum izmirin kizlarida marifetlidir ama bak umarim sizin gelinde oyledir..

 • fulya

  Bir İzmirli olarak büyük keyifle okudum yazınızı 🙂

 • seda

  bende izmirliyim..ama 4.5 yıldır istanbulda yaşıyorum……..yazınızı okurken tüm yerler gözümde canlandı izmiri çok seviyorum…

 • AYKUT HEKİM

  SİZE SONSUZ MUTLULUKLAR DILIYORUM! BU YORUMLAR ASKERLER ICINDE GECERLİMİ?14 AY ÇİĞLİDE OLUCAM 2.ANA JET ÜSTÜ KOMUTANLIGI’DA ASKERIM YARIN GELIYORUM ORAYA ARTIK IKINCI MEMLEKETIM ORASI ORAYLA ILGILI BILGINIZ VARSA YAZARMISINIZ??

 • Erkam

  en iyi boyoz neredeymis dediler?

 • ömer gül

  slm arkadaşlar hep İZMİR’in kızlarının güzelliğinden bahsetmişsiniz doğru katılıyorum gerçekten çok güzel kızları var. Acaba bu güzellikleri evdeki marifetlerinede yansımış mı? ne dersiniz?!

 • CiSiL

  hımmmm ßi ßornavaLı oLarak çOk hoŞ oLmuŞ demek iStiOrum 🙂 MutLuLukLar ..

 • remziye tıpa

  Gerçekten sevindim çok güzel

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER