Kuğu Gölü

Kuğu Gölü

Kuğu Gölü Balesi Afişi

Mart ayının ortalarından beri 16 yıl aradan sonra tekrar gösterilen “Kuğu Gölü”ne gitmeye çalışıyorduk. Ayda yalnızca 2 gösteri yapılan baleye bilet bulmak pek mümkün değil. Evin en işlek yerinde Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin broşürü her gün bana bilet almayı hatırlatıyordu. Bir defa Opera binasına kadar gittiğimde 09.30’da satışa sunulan biletin benim oraya varış saatim olan 11.00’da kalmadığını öğrendiğimde o kadar şaşırıp üzüldüm ki gişedeki memur “10 gün sonra yenisi satışta çıkacak. Çok erken saatte gelirseniz alabilirsiniz. Ya da internetten yine aynı saatlerde alın” diyerek beni teskin etti. Hemen orada cep telefonumun ajandasına “Kuğu Gölü’ne bilet alınacak” diye not düştüm. 10 gün sonra o saatlerde dışarıda yürürken telefonumun mesajını yine üzüntü ile okudum. Mesajı evde olacağım saate ayarlayıp işime devam ettim. Eve geldiğimde yeni gösterimin biletlerinin ne zaman satışa çıkacağını hesaplayıp hatırlatma mesajını o güne ayarladım.

Bundan 17 gün önce sabah saatlerinde telefonum beni “Kuğu Gölü’ne bilet al” diye uyardığında bir yandan çay içip, bir yandan kek yapıyordum. Bütün işleri bir yana bırakıp bilgisayarın başına oturdum. Gerekli olan kredi artımı hazırladım. Biletin satışa sunulduğu ana kadar sayfayı sürekli yenileyerek bekledim. Bilet satışa sunulduktan 4–5 dakika sonra seçtiğim koltukları almak için kart numaramı girmeye çalışırken onlar satıldı. Hemen yeni iki tane seçip zaten yazmış olduğum numaramı onayladım. Bu işlemlerden 15 dakika sonra gösteriye yer kalmamıştı. Bütün günü çok büyük bir şey becermiş komutan edasıyla geçirdiğimi söylemeliyim.

Çarşamba sabahı ilk defa baleye gidecek olmanın heyecanı ile uyandım. Bütün gün evin içinde balerin edası ile kuğu gibi süzülüp durdum. Eşimin işe gitmeden önce “Sıkılmamak için hem Kuğu Gölü hem de bale hakkında biraz araştırma yap” tavsiyesini dinleyip internet başında konu hakkında bol bol yazı okudum. Å?u sıralar üzerimdeki romantik havaya uygun olduğunu öğrendiğimde daha da mutlu oldum. Boyut Yayınlarının sayfasından indirdiğim video “Eyvah akşama sıkılacak mıyım” dememe neden olsa da pek aldırış etmemeye çalıştım. Ä°lk operaya gittiğim gün de böyle karışık duygular hissetmiştim. Ondan sonra gittiğim operalarda ise bunu da sevecek miyim duygusu daha baskın olmuştu.

Saat 19.45’te Ulus’taki Opera binasının kapısından içeri girdik. Kendimize bir broşür satın alıp yerimize geçtik. Müzik başlayana kadar ben bütün gün okuduklarımı eşime bir bir anlattım. Saat 20.00’da üç saatlik masal başladı. Tamamını büyük bir heyecan ve zevkle seyrettim.

Bizim gittiğimiz gösteride Odette / Odile rolünü Özge Başaran, Prens Siegfired rolünü ise Bahri Gürcan canlandırıyordu. Benden daha zayıf hatta “0 beden” olduğunu düşündüğüm Özge Başaran’ın dansının estetiği, hareketlerinin güzelliği hakkında bir şeyler söyleyebilmem imkânsız.

Tek problem havalandırması olmayan salonun gittikçe ısınmasıydı. Aralarda açılan pencerelerden gelen o azıcık hava bile insanı ferahlatıyordu. Eğer fırsatınız olursa mutlaka seyretmeniz gerektiğine inandığım bir eser. İnanın o tanıdık müziği ile sizi sarıp sarmalayacak.

DOBGM sayfası Kuğu Gölü Balesinden

Kuğu Gölü

Eser aslında 1871 yılında Pyotr Ilyich Tchaikovsky (Çaykovski) tarafından yeğenleri için evde eğlensinler diye yazıldı. Oyun ailenin yakın dost çevresi önünde de sahnelendi ve gördüğü ilgi ve paraya da ihtiyacı olması üzerine 1875 Mayıs’ında tam uzunlukta bir bale olarak tekrar bestelendi. Eserin konusuna gelince:

Pren Siegfried’in doğum günü kutlamaktadır. Ana kraliçe oğluna altın bir hediye eder. Prensin onuruna dans edilir. Gün batımında yalnız kalan prens göle, ava gitmeye karar verir.

Göl kenarında beliren kuğu, prense adının prenses Odette, olduğunu, büyücü Rothbart’ın kuğu şekline soktuğu kızlardan biri olduğunu anlatır. Büyünün bozulması için bir erkeğin kızlardan birisine âşık olup aşkına yemin etmesi gerekmektedir. Prens Odette’e âşık olur. Gün doğarken vedalaşıp ayrılırlar.
Onuruna verilen doğum günü balosunda Prens, kendisine tanıtılan kızlardan birini evlenmek için seçmek durumundadır. Ancak o sadece sevgilisi Odette’i düşünür. Baloya baron kılığına girmiş büyücü Rothbart ile Odette’in yüzünü kullanan kızı Odile de gelir. Prens, Odile’in Odette olduğunu zannederek onu sevdiğine dair yemin eder. Yeminin ardından kimliklerini açıklayarak balodan kaçarlar.

İhanete uğrayan Odette, ölmeyi ister. Bağışlanmak için göle gelen prens Odette’e yalvarıp aşkını kabul ettirir. Bu sırada büyücü Rothbart prense ettiği yemini hatırlatır. Gün doğmak üzere olduğundan Odette göle dönmek zorundadır. Odette’ten ayrılmak istemeyen prens büyücü ile kavga edip onu öldürür. Rothbart’ın ölümü ile gölün üzerindeki büyü kalkar ve kuğular birer genç kız olur. Prens Siegfried ve Prenses Odette de birbirlerine kavuşurlar.

Kalıcı bağlantı

Recent Posts

23 Responses to Kuğu Gölü
 • kibrit kutusu

  2005 yılında Cemal Reşit Rey konser salonunda St. Petersburg M. Mussorgsky Devlet Akademik Opera ve Balesi tarafından sergilendiğinde izlemiştim Kuğu Gölü Balesini.. Numayiş:) boyunca müstakbel (ki hala öyle) eşimi “gerilecek birşey yok, bale izlemek Türk erkeklerinin de hakkı” şeklinde sakinleştirmek zorunda kaldım. Bir de çocukluk hayalimin peşinden gidebilseydim belki de bugün Odette’i ben canlandırıyor olurdum gibi gayet mütevazı:) düşüncelere daldığımı hatırlıyorum. Ah ve tabii ki balenin sonunda ayağa kalkıp “bravo, vallahi bravoo!” diye aşk ile alkışlayan ponpin amcayı…

  O zaman öğrenmiştim Kuğu Gölü Balesi, çeşitli kareograflarca 150 farklı şekilde sahnelenmekteymiş…

 • cedric

  bunu sormam dooru mu bilmiorm ama bu kuğu gölü balesi nin müziğini bulmaya çalışıorm orjinal adını da bilmediğimden bir türlü indiremedim msn adresim mmelih132@yahoo.com eğer bu müziğe sahip olan arkadşlar warsa nolur beni eklesin ve bana gondersin 🙁

 • Devletşah

  Cedric;

  Tchaikovsky’nin eserini “swan lake” diye aratırsanız bulursunuz.

 • dilan

  ÇoKkKkKkK iÄ°yyYiÄ°Ä° DeÄ?iÄ°lLlLlLl………………………………………………………………

 • aTa***

  Ankara’da Gazi’de öğrenciliğimde Operadaki Devlet operasına bu baleye ve Fındıkkıran balesine gitmiştim.İlkez böyle bir yere gittim.hayran kaldığımı belirtmeliyim.

 • angelus

  harika,mükemmel,büyüleyici daha ne söylenebilirki….mutlaka izleyin..

 • ReaL

  Tek kelimeyle mükemmel..

 • gamze

  bende bir balerin olarak kuğu gölü balesi harikaaaaaaaa….. inşallah bir gün bende onlar gibi bale yapabilirim…..

 • dilşah

  bende 8 seneye yakın bale yaptım ve balerin olmak içimde bir ukte kald devamını getiremedim.. gamzecim ii çalışmalar diliyorum

 • dilşah

  bu arada kuğu gölü video olarak seyrettim..gttiğim gösteriler donkişot çok gsldi,carmina b.,külkedisi,fındıkkıran.. (ist)

 • NiSa

  Ben büyüğünce balerin olmak istiyorum ve bale okuluna gitmek istiyorum.Evde bir kaç denemeyle bale mimiklerini biraz öğrendim.Ben bale yaparken bütün sıkıntılarımı unutuyorum sanki yeni doğmuş masum bir bebek gibi hissediyorum kendimi.Şu anda bale yapan ve baleyi buraya kadar getirip bizlere sunanlara sonsuz teşekkürlerimim sunuyorum.Sizdende sanatımızı koruyup dahada ileriye taşımanızı diliyorum.

 • üzgün

  yıllar sonra binbir zorlukla bilet bulup gittigim kugu gölü balesinde tam bir hayal kırıklıgına ugradım (24.01.2008) özellikle beni en çok inciten ise balerinlerin ve baletlerin toplu halde yaptıkları danslarda aralarında hiç bir uyum olmaması, ayakların çok farklı ritimlerde olması nedeniyle kendime daha fazla eziyet etmeden çıktım. ferdi olarak danslarını çok güzel buldugum bu degerli sanatçıların sanırım en formsuz gününde gittim onları seyretmeye ama benim hayallerimi yıkmaya hiç hakları yoktu, saygılarımla

 • lady ıron

  piotr ilyitch tchaikovsky-swan lake ballet ya da dance of the swans

 • şimal

  ben 3.5 yaşından beri bale yapıyorum.izlenirken o kadar güzel ki.şahsen ben bi profösyonel bi bale gösterisi izlerken gösteri duygusal olmasa bile gözlerim doluyo.bn şimdi konservatuvarın bale bölümünde okuyorm.ve açıkçası okadar zor ki.bale için kaslarının çalışması gerekir.ve ilk önce geliştirmen tabi.yani her şey kurallarına göre olduğunda çok zor.ama tabi bu iş için baleye o kadar aşık olmalısın ki…tekniğin yanında ifadede çok gerekli.dans ederken mutlu olduğunu her keze hissettirmen gerekiyor.ilerde ilşallah başarılı ve işine aşık bir balerin olurum.ben baleyi çok seviyorm

 • şimal

  lady ıron

  yanlış anlamanı istemem ama düzeltmek istedim

  PYOTR İLYİCH TCHAİKOVSKY

 • rana yornuk

  ben bir balerinim . Bir kere kuğu gölü balesinde dans ettim

 • Nisa

  bence bale çok güzel:)

 • sertaç

  selam ben baleden veya operadan anlamam fakat Tchaikovsky’nin swan lake şarkısına beste yapıp söyleyen bir yabancı bayan var onun adı ve şarkısını bilen varmı?

 • peri

  arkadaşlar bu sitedeki balerin olmak isteyenlere bir şey demek istiyorum kesinlikle bu bale mesleği çok zor ama siz kesinlikle pes etmeyin ve çook çalışın günde 2 saat falan çalışın lütfen hırslı olun ve pes etmeyin bu ne olursa olsun önemli değil

 • peri

  ayrıca burdan akademi sanat merkezinde okuduğumu söyleyeerek burdan kardeşlerim asena pehlivan(yıldız) a ve sevim yıldız ı çokk sevdiğimi söylemelk istedim onlar ve ben geleceğin balerini olmayı umuyoruz

 • anyela

  ben 12 yaşındayım 4 yaşından beri bale yapıyorum boyum 160cm kilom 38 ve çok mutluyum

 • perikızı

  ben baleye 4 yaşında başaladım ben balede 7. seneme geçtim ve6. senemde yani bu sene bu baleyi yaptık gerçekten harikaydı ve müziğe bayıldım odette rolünü oynayan abla benim yüz ifademi çok hoş bulur ama şunu belirtmek isterim ki kuğu gölünün konusu yanlış yazılmış çünkü sonunda edette kendini göle atıyor bunu gören prenste rothbart ı öldürüyor ve kızın peşinden atlıyor diğer kuğular kız oluyor ama prens prenses ölür

 • üzüntü

  ben bale kursuna gitmek istiyorum. 11 yaşındayım ve bursada oturuyorum acaba bursada 11 yaş için bale kursu var mı lütfen bilenler yardımcı olsun. baleye bayılıyorum ya bende evde bazı kolay hareketleri internet ve kitaplardan öğrendm teşekkürler :(((

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER