Sizin Radyonuz

Sizin Radyonuz

Last Fm

Bundan 2 sene evveldi. Arkadaşlarımızla Lost‘un son bölümünü seyretmiş uzun uzun konuşmuştuk. Konu Lost’tan internetteki radyolara kadar geldi. Eşim “Last FM” diye bir internet radyosunu dinlediğini çok memnun olduğunu söylediğinde, hepimizden aynı ses çıktı: “Hadi canım. Abarttılar bunlar da!…” Önce şöyle bir yüzlerimize baktı. Ardından da bir kahkaha patlattı. “Lost FM değil Last FM” dedi…

İşte Last FM‘le ilk o gün tanıştım. Gerçi neden dinlediğim müziklerin listesini internette indekslemem gerektiğini, insanların benim dinlediğim müziklerin listesini ne yapacaklarını anlayamadığım için kullanmayı reddettim. Aslında kullanıp da elime yapışan bir iş yapacak değildim. Müzik programımla beraber Last fm programını da çalıştıracaktım o kadar.

Å?imdi ise 2 yıldır neden bu işi anlayamadığımı düşünüyorum. Ben dinlediklerimi iki yıldır listeleseydim belki hiç tanımaya fırsat bulamadığım grupları ve şarkıcıları çok daha önce tanıyacaktım. Nasıl mı?

Öncelikle Last Fm milyonlarca kişinin dinlediği müzikleri listeliyor. Böylece sizin zevkinize benzer kişileri otomatik olarak size komşu haline getiriyor. Siz de onun listelerini görüp belki hiç tanımadığınız başka müziklerle tanışıyorsunuz.

Ayrıca, bu ufak program sayesinde dinlediğiniz şarkıların Last Fm’de kaç defa dinlenildiğini, kimlerin bu parçayı dinlediğini, benzer parçaları, bunların bedava mp3’lerini, bu parçaların yayınlandığı Last Fm radyosuna da ulaşmanız mümkün.

Last fm artık Türkçe.

Bütün bunların dışında dinlediklerinizi “ciciler-widgetlar” sayesinde blogunuz ya da sitenizde paylaşabilirsiniz. Bir blogunuz yoksa last fm içinde günlük tutabilirsiniz. Üstüne üstlük bütün bunları yapabilmek için Ä°ngilizce bilmenize gerek yok. Last fm artık Türkçe.

Linkler
Kalıcı bağlantı

Related Posts

4 Responses to Sizin Radyonuz
 • şule

  dinlediklerinizin tamamı yabancı …hiç türk müziği dinlemez misiniz?

 • Devletşah

  Å?ule hanım;

  Yukarıdaki liste jazz müzik etiketli dinlediklerimden oluşuyor. Müzik arşivimdeki parçalar karışık olarak çaldığı için ne rastlarsa onu dinliyorum. Ama açıkçasını söylemek gerekirse İnce Saz dışında pek Türk müziği albümü alıp da dinlemiyorum. Genelde Tango, Jazz, Klasik Türk ve Batı Müziği dinlemekten hoşlandığım da aşikar. Yine de pek çok Türk müzisyenin bütün albümlerine sahibiz.

 • gonulcelen

  Devletşah,
  Merhaba.
  Uzun zamandan veri siteni takip ediyordum. Blog da yeralan müzik seçimlerini görünce dayanamadım ; şu anda da radyonu dinleyerek bu yazıyı yazıyorum :)) Başarılarının devamını dilerim.

 • inspire

  Last Fm gerçekten harika bir paylaşım…

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER