640 Pixels

640 Pixels

Flickr'dan Ahmed Zahid'in fotoğrafı

Dün Yemek.Nâme yazarlarından Haşmet Asilkan vasıtasıyla bir siteden haberdar oldum: 640Pixels.

Bir fotoğrafçılık sitesi. İçinde bakmaya doyamayacağınız fotoğraflar ve nasıl çekibileceğine dair ipuçları var. Haşmet bey bana sitenin linkini “Flickr’da görülmesi gereken 50 muhteşem fotoğraf” yazısı için göndermiş. Malesef içinde benimkilerden yok. Belki çok çalışırsam ileride.

“Fotoğrafçılığı öğrenmenin en iyi yolu diğer fotoğrafçıların fotoğraflarına bakmaktır.”

İlk fotoğraf çekmeye başladığım günlerde fotoğrafçılık kitapları almak istediğimde eşim: “İstiyorsan al. Ama iyi fotoğraf çekmenin yolu çok fotoğrafa bakmaktır, kitaplar bakış açını geliştirmez.” demişti. Ve bunu hergün tekrarlıyordu. Bu yazı da benze bir cümleyle başlıyor: “Fotoğrafçılığı öğrenmenin en iyi yolu diğer fotoğrafçıların fotoğraflarına bakmaktır.”

Gerçekten de yalnızca bir tane fotoğraf kitabı aldım. Hatta onu da hediye olarak bir başkasına almış, yolda yanıma kitap almadığımı fark edince açıp okumuştum. Okuyup bitirdiğimde başlangıçtakinden pek bir farkım yoktu. Evet teknik olarak pek çok şey öğrenmiştim ama bakış açıma hiç faydası olmamıştı. Sonra Flickr’da fotoğraflar arasında gezinmeye, bunu nasıl çektiniz diye sormaya başladım. Herşey değişti… Bana fotoğraf ile ilgili e-posta atıp soru soranlara hep eşimin bana söylediğini yazdım:”Bol bol fotoğraflara bakın. Neyi, nereden, nasıl çekmiş diye kendinize sorun?”

İlk zamanlar çektiğim fotoğraflarla şimdikiler arasında uçurum olduğunu düşünüyorum. Henüz ilk 50 fotoğraf arasına girecek fotoğrafım olmasa da bir gün olacağına inanıyorum.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

3 Responses to 640 Pixels
  • Nihal Aral

    Bu mükemmel resim için ne diyebilirim? Benim gibi resim çekmeyi seven ama bu sanatla ilgil fazla bilgisi olmayan biri! Önce keşke bende böyle bir resim çekebilseydim derim. Sonra anı yakalaması, yansımadaki simetri,ayakta duran, denize atlayan ve bisklete binen kişilerin hepsinin aynı karede yakalanabimesinin mükemmelliğine hayran oomamak mümkün değil. Böyle bir resmi bizimle paylaştığın için teşekkürler…

  • Nihal Aral

    Bu kadar mükemmel bir resim için ne diyebilirim? Benim gibi resim çekmeyi seven ama resim sanatı ile fazla bir ilgisi olmayan biri. Resimde ki simetrinin mükemmelliği, denize atlayan,ayakta duran ve bisiklete binen kişilerin aynı karede yakalanışının muhteşemliğine hayran kaldım. Bizimle bu resmi paylaştığın için teşekkürler.

  • buse

    gerçekten mükemmel

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER