Edebiyatta Ankara

Edebiyatta Ankara

Edebiyatta Ankara

Ankara’da Edebiyat yazısını yazdıktan birkaç hafta sonra Mithat Paşa Caddesi’nde yürürken Kültür Bakanlığının satış yeri olan DÖSİM’i görüp içeriye girdim. Raflar arasında dolaşırken Esat Bozyiğit tarafından hazırlanan üç ciltlik bir kitap setiyle karşılaştım. Her biri ortalama 350 sayfa olan bu büyük boy kitaplar “Ankara ve Edebiyat” ile ilgiliydi.

Ä°lk cilt “Öykülerde Ankara” Memduh Å?evket Esendal’dan Haldun Taner’e çeşitli yazarların hikâyelerinin toplandığı bir kitap. İçinde zevkle okunan 40 tane hikâye var.

“Ankara’nın Taştır Yolu” isimli ikinci cilt Türk yazınında Ankara alt başlığını taşıyor. Atatürk’ten Faruk Nafiz Çamlıbel’e, İstanbul şairleri olarak bilinen Orhan Veli Kanık’tan Yahya Kemal Beyatlı’ya birçok yazar ve şairin Ankara ile ilgili makalelerinden, romanlarından bölümler bu ciltte toplanmış.

“Ankara’dan Uçan Kuşlar” Türk ve Dünya yazınında Ankara konulu üçüncü cilt. Seyyahların ve diplomatların gözünde Ankara’yı konu alıyor. Bu ciltte ayrıca Atatürk hakkında yazılan bir iki makaleye de rastlamak mümkün.

O günlerde sürekli aklımda olan konu hakkındaki bütün sorularıma cevap olacak kitapları raflardan toplayıp kasaya ilerledim. Yaklaşık 1000 sayfalık bilgi hazinesi kitaplara ödediğim 10 YTL’lik fiyat mutluluğumu ikiye katladı diyebilirim.

Günlerdir kitapların ve Ankara’nın içinde kayboldum.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

7 Responses to Edebiyatta Ankara
 • nesrin turan

  Merhaba Devletşah hanım önceki yazılarınıdan hatırladığım kadarı ile siz Ankara,ya yeni geldiniz. bizlerde sayenizde sitenizde Ankarayı gezip görüyoruz. Ankara hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Devletşah hanım başkentimizin mutfağından yemek,tatlı,pasta tariflerinizi bekliyoruz. selam sevgiler

 • Devletşah

  Nesrin hanım;

  Geçenlerde çok sevdiğim bir teyzem Ankara mutfağı ile ilgili bir kitap bulup bana almış. İnşallah oradan deneyip sizinle paylaşacağım..

 • nesrin turan

  Devletşah hanım alakanıza teşekkür ederim.

 • erhan korkmaz

  Ankara’da 1 yıl kalabilmiş ve ona aşık olmuştum. Çalışmanızı tebrik ediyor yeni eserlerinizi bekliyorum.

 • erhan korkmaz

  Hayat neler neler yapar malum. Belki bir gün yine buluşuruz. Hasretle…

 • Filiz

  Merhaba Devletşah Hanım. Yazınızı sitede dolaşırken gördüm. Ankara’da kaldığınız sürede inşallah şehrimizi sevmişsinizdir. Ben çok seviyorum çünkü. Ben doğma büyüme Ankara’lıyım. Ankara’dan başka bir yerde yaşayabileceğimi de sanmıyorum. İstanbul’u da çok severim ama Ankara bir başka. Kokusu bile farklı. Ne zaman şehir dışına çıksam annesini özleyen bir çocuk gibi hemen dönmek isterim.

 • Devletşah

  Sevgili Filiz;

  Sevmez olur muyum… Bayıldım. Genelde İStanbuldan taşınanlar Ankara’yı pek sevmez. Ama ben bayıldım.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER