Etli yaprak sarmadan kolay ne var?

Etli yaprak sarmadan kolay ne var?

Yaprak sarma hakkında ahkâm kesiyorum.

Etli yaprak sarma

İlk önce şu konuyu açıklığa kavuşturalım. Yaprak doldurulmaz. Sarılır. Bu nedenle "yaprak dolması" olmaz, ‘yaprak sarması’ olur.

Bundan birkaç ay önce canım zeytinyağlı yaprak sarması istediğinde nasıl saracağım derken Eminönü’nde sarma makinalarını gördüm ve 1.5 YTL’ye bir adet aldım. Evet gerçekten başarılı sonuç veriyor. Ama yapraklarınız büyük olmayacak. Çok fazla iç koymayacaksınız. O zaman muntazam bir görüntü elde ediyorsunuz.

Neyse markette akşam ne yapsam diye düşünerek gezerken yaprakları gördüm. Eşim çok sevdiği için ona da sürpriz olacağını düşünerek etli yaprak sarması yapmaya karar verdim. Nasıl olsa makina sarıyor ya…

Hemen annemi aradım. Neler konulacaksa alayım diye… Neler koyacağımı öğrenip alış-verişi tamamladım.

Eve gelip harcı hazırlayıp, makinayı çıkarttım. Aaaa.. Makina ile sarılmıyor. Yapraklar biraz büyük geldi mi? Neyse ben de elimle sararım deyip işe koyuldum. Sarma işlemi 15 dakikada bitince çok şaşırdım.

Eee bu işin nesi zor ki? Alışveriş yarım saat, harcı hazırlamak 5 dakika, sarmak 15 dakika… Toplam bir saatten az sürüyor. Neden herkes çok zor diyor, sabır işidir diyor anlayamadım. Ta ki.. Pişmesi için 2.5 saat bekleyinceye kadar.

Dolmanın zorluğu bunca yıldır benim sandığımın aksine sarmasında değil pişmesindeymiş. Evet atalarımız haklıymış. İyi yemek için başında yapanın da pişmesi şartmış.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

6 Responses to Etli yaprak sarmadan kolay ne var?
 • Asuman Öztürk

  Devletşahcığım,
  Hergün Devletşah’ın Mutfağı’na uğramadan işime başlamıyorum. Siz gençleri kutluyorum, bu mutfakta yeni yeni şeyler öğreniyorum.
  Yaprak sarmasına gelince eminimki çok lezzetli olmuştur. İçine sevgi ve emek katılan her şey gibi… Afiyet olsun… Yanlız herhalde yaprakları haşlamayı unutmamışsındır, ya da yaprakların çok sertti, aksi halde pişmesi bu kadar uzun sürmemeliydi… Seni seviyorum.
  Asuman

 • özden göksoy

  sarma harcının içine nane ve maydanoz yerine bol dereotu koyarsanız inan daha enfes bir lezzet elde edersiniz.

 • ayça coşkundeniz

  Ben de eşime sürpriz olsun diye ilk defa yaprak sarma yapacağım. Markette çalışan ablaya sordum ve internetten tariflere baktım. En iyi sonucu almak için bulduğum bütün tarifleri okuyorum. Sayfadaki tüm tavsiyeler için teşekkür ederim. Bana şans dileyin! 🙂

 • nurmet

  …valla annem ve annanem çok ama çok güzel yaprak sarması yapıyor…

 • nurmet

  ayrıca en sevdigim yemek sarma

 • Rose

  o makinadan bende kanip aldim:))) hemde iki Sefer!??:))) son keresinde adamin sarip gosterdigi mak.yi aldım! Ama evde nafile!:(( iki sefer hayal kırıklığı:((( en güzeli düz bir tahtanın üstünde sarmak, taze yaprağı sıcak suyla yikayip, üstüne süzgeçte kaynar su dokun yeter, ama konserve yaprak veya salamuraysa mutlaka tuzunu atıp haslamak gerekiyor onceden(20 dk.) yeterli . Birde kırık pirinç satılıyor tansasta otdan alın sarin, baldo pirincede günah yani:))!! Bol taze naneyle dereotunu koyun. Çok fazla pişirmeyin , tencereye dizince üstlerine bir payrex tabak kapatinki piserken açılıp dağılmasınlar . Çok kısık ateşte pisirin. Afiyet olsun, yaninada taze sarmisak zamaniysa hele müthiş olur:)))

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER