İncesaz – Seçmeler

İncesaz – Seçmeler

[kml_flashembed movie=”http://www.archive.org/audio/xspf_player.swf?playlist_url=http%3A%2F%2Fwww.archive.org%2Faudio%2Fxspf-maker.php%3Fidentifier%3Dncsz1&autoload=true&autoplay=true” width=”500″ height=”120″ wmode=”transparent”/]

İncesaz

İncesaz ilk olarak Derya Türkkan (kemençe), Murat Aydemir (tanbur) ve Cengiz Onural (Gitar)’ın biraraya gelmesi ile bir üçlü olarak kuruldu. Grup Taner Sayacıoğlu (kanun)’nun katılmasıyla daha da büyüdü. Her biri kullandıkları enstrümanlarda usta olan bu gençler çıkarttıkları ilk albüm “Bir – Eski Nisan” ile müzik dünyamızda yeni ufuklar açtılar… Klasik Türk Müziği enstrümanları, makamları ile yapılmış yepyeni müzikler bizleri sarıp sarmaladı. Klasik Türk Müziğinin ağırlığından, uyku vericiliğinden, sıkıcılığından bahsedenler için şaşırtıcı, arka arkaya defalarca keyifle dinlenen bir albümdü bu.

Ardından “İkinci Bahar” dizisinin müzikleri ile karşımıza çıktılar. Belki de diziler içinde o güne kadar “Perihan Abla”dan sonra en çok akılda kalan müziklere İncesaz ile sahip oldu İkinci Bahar. Hatırlayabildiğim kadarıyla ilk defa bir dizinin müzikleri albüm yapılıp satılacak kadar sevildi.

“İkinci Bahar”ı benim de keyifle seyrettiğim “Ekmek Teknesi”nin müzikleri takip etti. Dizinin çok sevilen giriş müziği “İki / Eylül Şarkıları” albümünde yer aldı. Bu albümde bir de solistleri vardı: Melihat Gülses… Müzikler kadar şarkı sözlerinin de ruha işlediği, halâ en sevdiğim albüm olan “Eylül Şarkıları”nı Melihat Hanımın gül yaprağı gibi kadifemsi sesi daha da ölümsüz yapmıştı. Bu albümle beraber Akın Aral (bas gitar) gruba katıldı.

“Üç – İstanbul’a Dair” albümünde kemençe, tanbur, kanun gibi Türk Müziğinin temel enstümanları, batı müziğinin kemanı, viyolası, viyolenseli ile dans ediyordu. İstanbul gibi her sesi içinde barındıyor, dinlemeye doyum olmuyordu.

İncesaz

“Dört – Mazi Kalbimde” albümüne Derya Türkkan’ın eşi Dilek hanım ses vermiş, tangoları, müziğimizin enstrümanları ile buluşturmuştu. Geçen yüzyılın müzikal zevkleri bu yüzyıla taşınmış, günümüz zevkleri ile harman edilmişti.

Çok yakın zamanda çıkan “Beş – Elif” Türk halk müziğimizden seçilen türkülerin kalsik müzik enstrümanları ile yorumlanmasından oluşuyor. Solist Cengiz Özkan’ın içli sesi, türküleri daha anlamlı kılıyor. Tabi yeni yorumları kulağımızın alıştıklarından oldukça farklı. Bu albümle beraber gruba son iki albümünde katkı sağlayan Engin Gürkey (vurmalı çalgılar) yerini öğrencisi Türker Çolağa bıraktı.

İlk albümlerinden bu yana severek takip ettiğim, sayısız konserine gittiğim, birlikte seyahat etme, sohbet etme şansını yakaladığım İncesaz umarım seçtiğim parçalarla bana verdiği kadar sizlere de huzur ve keyif verir. Parçaları seçerken inanın karar vermekte çok zorluk çektim. Defalarca fikir değiştirdim. Bende olmayan “İkinci Bahar” albümü için tekrar tekrar üzüldüm…

Müzik bölümüne sizlerden gelen “Türk Müziği” taleplerinden kendilerine bahsettiğimde albümlerinden parçalar yayınlamama müsade ettikleri için tekrar İncesaz grubuna teşekkür ederim.

Linkler
Kalıcı bağlantı

Related Posts

7 Responses to İncesaz – Seçmeler
 • Aslis

  İncesaz ı ben de çok seviyorum, elimden geldiğince de üm albümlerini takip ediyorum. sitenizde görünce de heyecanlandım ama şarkıları dinleyemedim, sanırım bir sorun var.

 • azime

  Site çok güzel ama müziklerde sorun var sanıyorum.Sevgiyle kalın.

 • Skyradyo

  güzel bir site

 • eduman

  İncesaz ı aynen bende seviyorum fakat bir türlü konserine gitme fırsatını bulamadım. sitesinde takip ediyorum hem konser yapıldıktan sonra haberim oluyor. albümleriyle idare ediyorum.

 • durmodi

  en kısa zamanda listeyi yenileyebilmeniz dileklerimle.. 🙁

 • nur

  Listeniz tanımsız uyarısı veriyor. Eğer düzeltme imkanınız olursa zevkle dinleyeceğimi düşünüorum.

 • ahmet

  şarkıları bir ayarlayın yahu!!! hiçbiri açılmıyor

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER