Sultanahmet'te Ramazan

Sultanahmet'te Ramazan

Direkler arası yeniden yaşanıyor diyorlar. Bilmem. O kadar yaşlı değilim.

Macun

Bundan sekiz dokuz sene evveldi. O zamanlar babam makam ile teravih kıldırılan camilerin izini sürüyordu. Tabi bizde peşinde. Nuruosmaniye camiinde namazın çok güzel olduğunun haberi gelmişti. İftardan sonra Çemberlitaş’taki camiye gidip namaz kılmıştık. Gerçekten çok güzeldi. O zamanlar Ramazan iyice kıştı. Daha önce gittiğimiz teravihlerde ayaklarımız donduğundan bu defa hazırlıklıydık. Yanımızda kat kat çoraplar ve patikler vardı. Ayaklarımız hiç üşümemişti. Bunda bizim hazırlıkların hiç ama hiç payı yoktu. Caminin imamı soğuk havalar için halıların altına elektrikli battaniye koymuş. Gelen cemaate göre o kısımın battaniyelerini çalıştırıyormuş. Ne kadar taktir etmiştim kendisini. Sultanahmet’te Ramazan şenlikleri olduğunu duymuştuk. Camiden çıkıp yavaş yavaş yürüdük. Gerçekten Sultanahmet’e yaklaştıkça kalabalıkta artış vardı. Gerçi şimdiki gibi aşırı kalabalık değildi. Kıştan mı yoksa daha duyulmadığından mı bilmiyorum. O gün horoz şekeri almıştık. Ondan sonraki senelerde de çeşitli sebeplerle defalarca Sultanahmet’te ramazan’ı yaşadım.

Bu sene de bir iş için gittiğim Beyazıd’da iftara kalmam teklif edildiğinde zevkle kabul ettim. Sevgili eşim de beni kırmadı ve bize katılmak için oruçlu oruçlu yollara düştü. İftarımızı Çemberlitaş’ta yaptıktan sonra Sultanahmet’i gezmeye gittik. O ne kalabalıktı. Gezerken ilk defa ortaokul yıllarında tanıştığım macunu gördüğümde çocuklar gibi sevindim. Çocukken gittiğimiz bir çocuk iftarında Anadolu Kavağı’ndan o yılların tek macuncusu aksakallı pamuk bir dede gelmişti. Etrafını sarıp her tarafımız yapış yapış olana kadar macun yemiştik. Ondan sonraki senelerde pamuk dede gazetelere de çıkmıştı. Anadolu Kavağına gittiğimiz bir kaç seferde de görmüştük. Hatırladığımdan daha da tatlıymış. Tamamını bitiremediğimi söylememliyim.

Uzun Adam

Neyse ne kadar çok sucuk ekmekçi ve Türk Kahvesi yapan vardı. Sayamadım. Kitap fuarını da gezdik. Bir iki tane kitap aldık. Fiyatlar hakkında birşey söyleyemeyeceğim. Son iki snedir hiç fuara gitmedim. Sürekli alış veriş yaptığım bir kitapçım var. Sağolsunlar istediğim bütün kitapları getiriyorlar ve indirimli veriyorlar. Fuara gitsem bile kitap listesi oluşturup kendilerine veriyorum. Çok ağır olursa eve de getiriyorlar. Eh bu durumda ben kitap almaya doymuyorum. Ama kütüphanemiz tıkabasa dolmuş durumda.

Çocukken en çok sevdiğim sirk kahramanı mavi beyaz pantalonuyla uzun boylu adamdı. Sultanahmet’te kaftanıyla uzun adamı gördüğümde çok sevindim. Sahnede Karagözle Hacivat vardı. Nasreddin Hoca’ya laf atıyorlardı.

Soğuk bir gece böyle sıcak sıcak geçti.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

4 Responses to Sultanahmet'te Ramazan
 • zeynep yalçınkaya

  devletsah yazını okudum inan resmen kendimi orda hissettim o kadar arzu ediyorum ramazanda sultanahmete gitmeye ama anadolu yakasında oturduğum için uzak onun için gidemiyorum ama sen okadar güzel anlatmışınki kendimi orda zannettim teşekkürler

 • Devletşah

  Zeynepciğim;

  Ben de Anadolu yakasında oturuyorum. Gerçi Avrupa yakasında çalıştığım için hergün geçiyorum ama geçmeseydim de en azından bir defa Sultan Ahmet’e giderdim. İstanbul’da Ramazan’ı en çok tarihi yarım adada hissediyorum.

 • habip yılmaz

  sultan ahmetin büyüleyiciligi hala o ilk yapılşıyla birlikte yönlerdigi kültürasyon süsgecini bizlere tüm ger,çekligiyle yaşatıyor bu güzellik zamanıda reklendirmekte tarih sadece bugüne kalıcılıgıyla degil yarına ulaşmasıyla bize muhtaçtır.işte siz buna en iyi tanısınız

 • Ay≈üeg√ºl

  Sevgili Devletşah,
  Sultanahmet’te Ramazan’ƒ± g√ºzel anlatmƒ±≈üsƒ±nƒ±z. Ancak ben televizyondan seyretmesini tercih edeceƒüim bundan sonra.Ge√ßen yƒ±l g√∂rd√ºƒü√ºm Sultanahmet Ramazanlarƒ±’nda oru√ß ve Ramazan havasƒ±nƒ± yakalamak hayli zordu, daha ziyade bir panayƒ±r yeri g√∂r√ºnt√ºs√º vardƒ±.Cami ve i√ßindeki kitap fuarƒ±nƒ± saymazsak. ƒ∞ƒüne atsan yere d√º≈ümeyecek bir kalabalƒ±k(b√ºt√ºn √ßimenlere √∂nceden hazƒ±rlayƒ±p geldiƒüi nevalesiyle serilmi≈ü insanƒ±mƒ±z) ve k√∂fte, sucuk kokularƒ± ve ve g√∂zleme dumanlarƒ±. Heryer dumanaltƒ±… Biraz ticaret kokan(hatta orucu ve oru√ßluyu s√∂m√ºr√º,√ß√ºnk√º sƒ±radan bir vatanda≈üƒ±n gidipte orada iftar yapmasƒ± olacak ≈üey deƒüil) ve k√ºlt√ºr√ºm√ºz√ºn asli √∂gelerinden uzak taklitler…Yine de sizin anlatƒ±mƒ±nƒ±z g√ºzel…Selamlar

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER