Tadilat nedeniyle kapalıydık!

Tadilat nedeniyle kapalıydık!

Herşey ufak bir su damlası ile başladı. Alt komşumuzun ‘banyonuzdan bize su geliyor demesi üzerine’ ustalar gelip çaresine baktılar. Bir kaç hafta sonra problem tekrar görüldü. Sonra tekrar ve tekrar… Bu iş o kadar uzadı ki kesin çözümün herşeyin kırılıp bütün boruların yenilenmesinde olduğuna karar verdik. Ve macera dolu haftalar başlamış oldu.

Önce yeni banyo nasıl olmalı, ne nerede durmalı gibi soruların cevapları aranıldı. Ardından da lavabo, fayans ve diğer malzemelerin seçilmesi… Ne kadar çok çeşit, ne kadar garip fiyat aralıklarında satılıyor inanamadım. Ellerimizi yıkayıp geçtiğimiz muslukların kullanmadığımız ne kadar çok özelliği varmış. Yok sifonlusu, sifonsuzu, iç ağzının (başka bir adı vardı da hatırlamıyorum) hareket edeni etmeyeni…

İş seçmekle bitmiyor. O ürünün stoklarda olması ve teslim edilmesi de bir başka mevzu. Tam karar verdim diyorsunuz ki ya ellerinde yok ya da sizin ihtiyacınızdan az var. Ne zaman gelir sorusunun cevabı da enteresan. 90 güne gelebilir ya da gelmeyebilir… 3 ay bekliyorsunuz ve gelmeyebiliyor.

Neyse efendim, seçtik birleştirdik ve daha önce bir arkadaşımızın da evini yapan ustalarla anlaşıp, başımıza geleceklerden habersiz banyomuzu ellerine teslim ettik. İlk gün banyoda taş üstünde taş kalmadı. Her yer kırılıp döküldü. İkinci gün yeni kalorifer peteğinin takılabilmesi için yatak odasındaki gömme dolabın sökülmesi gerektiği ortaya çıktı. Aslında bu ortaya çıkan ilk şeydi.

Alet kutusu

Dolabın sökülmesi ile beraber bütün kıyafetlerimiz de salondaki yemek masasının üstüne taşındılar. Ortaya çıkan manzara inanılmazdı. Kabarmış parkeler, simsiyah bir duvar… Komşumuza giden su bizim odaya uğramadan etmemişti. Duvarı ve yerleri o şekilde bırakmak olmayacağından, yatak odasının parkelerinin değişip boyanmasına o anda karar verdik.

Bu arada eksik vidalar, hortumlar, dolgu malzemeleri nedeniyle iş çıkışı saatlerimizi yapı marketlerde geçirir olduk. Aslında bizi alışveriş merkezlerine sürükleyen sadece eksik malzemeler değil, evde tuvalet ve banyonun olmaması da denilebilir.

Banyoda işler sürerken biz de yatak odasını boşaltma çalışmalarına giriştik. Yatağımızı salonun ortasına taşıyarak başladık. Çevresine de diğer eşyalar yerleşti. İşte bunlar olurken banyo yeni zemininin yükseldiğini, eşik ihtiyacı doğduğu ortaya çıktı. Ev içerisinde en sevmediğim şey eşiktir. Daha ustanın ağzından çıkarken hayır dediğimi hatırlıyorum. Bu durumda yapılması gereken, banyonun açıldığı koridorun da döşemesinin değiştirilmesiydi. Zaten yatak odasının zemini de yükselecekti. O yüzden değiştirilmesi çok mantıklıydı. Ama ufak bir problem daha vardı. Koridora iki oda daha açılıyordu ve onlar yükselmiyordu.

Misafir odası olarak kullandığımız odaya şöyle bir baktığımızı hatırlıyorum. Geçtiğimiz aylardaki sağanakta cam açık kaldığı için camın önündeki parkeler biraz kabarmıştı ama, sonra onları tamir etmiştik. Değişikliğe birazcık ihtiyaç var gibiydi ama, yok gibiydi de. Aman küçük bir oda hemen bitiverir diyerek o odadaki eşyaları da salona taşıyarak tadilat alanına dahil ederken, bir sonraki adımımızın başımıza açacaklardan haberdar değildik.

Dedim ya koridora açılan iki kapı daha var diye. Diğeri mutfağa aitti. Fayans zemin ile parke zemin arasındaki kot farkı nasıl kalkacak derken, birimiz ‘buranın da fayansları eski değiştirsek mi acaba’ dedi… Olurdu olmazdı derken olacağına karar verdik. Tabi ki fayansların değişebilmesi için 15 senelik dolapların sökülmesi gerektiğini hiç düşünmemiştik. Bu defa bizi eski dolaplar sökülürse tekrar birleşebilir mi endişesi sardı. Yer fayansları ile duvar fayansları uyumlu olacak mı gibi estetik kaygılardan bahsetmiyorum bile.

Hemen sokaklara dökülüp mutfak dolabı araştırmasına girdik. Girdiğimiz her dolapçı altı haftadan önce teslim edemeyeceğini söylüyordu. Oysaki benim iki bilemediniz üç günüm vardı. İçlerinden bir tanesi ‘İkea’ya bakın daha hızlı bir çözüm olabilir’ dediğinde neden aklıma hiç gelmediğine şaşırdım. Soluğu İkea’da alıp dolaplara bakıp, oradaki sözde uzmanlarla konuşarak fikir sahibi olduk. O kadar kararsız konuşuyorlardı ki en iyisinin kendi işini kendin yapmak olduğuna karar verip bütün ölçümleme işlerini yapmak üzere eve döndük.

Bir yandan mutfak eşyalarını salona taşırken bir yandan da duvarları, beyaz eşyaları ölçüp yeni mutfağımız nasıl olsun diye konuştuk. Bir kaç saat sonunda evin bütün odalarının salona taşınıp dağ gibi bir karmaşa haline geldiğini fark ettiğimde ağlama noktasına da gelmiştim. Göz yaşlarımı durduran şey tasarımcı olan eşimin ben eşyaları toplarken bilgisayarında çizdiği mutfaktı. Gözlerime inanamıyordum. Pırıl pırıldı ve tam kafamdaki gibi yerleştirilmişti.

Aynı gün çizimimizi alıp tekrar İkea’ya gittik. Mutfak planlama bölümünde çalışanlar 5 duvarı olan garip mutfağımızı nasıl bu kadar güzel planladığımıza şaşırdılar. İki gün sonra teslim edilmek üzere mutfak dolaplarımızı satın alıp eve döndüğümüzde, salonda yığılı duran eşyalar gözüme görünmüyorlardı bile. İki gün boyunca aklımdaki tek şey mutfakta neyi nereye koyacağım konusuydu.

Mutfağın takıldığı gün işimden izin alıp bir kaç saatte montajı bitecek olan dolaplarımı yerleştirme hayalindeydim. Gelin görün ki kararsız ekip bu defa da gelemeyen ekibe dönüştü. Sitemizde çalışma saatinin bittiği an – ki benim de mesai saatimin bitişi aynı zamana denk geliyor – kapı çalıp, biz montaja geldik diyen ekibi elimden ne aldı bilemiyorum. Çevremizdeki komşulardan aldığımız izin ile montaj yine de gerçekleştirilebildi. Akşam on civarı çakılan son raf çivisi ile evdeki tadilat 3 haftanın ardından bitmiş oldu.

Ben karmaşa yüzünden gecikenYemek.Name’nin haziran sayısını hazırlayabilmek için yeni mutfağıma hızlıca yerleşirken, diğer eşyalar yavaş yavaş eski yerlerine dönmeye başladı.

Dediğim gibi herşey bir damla su ile başladı…

Kalıcı bağlantı

Related Posts

46 Responses to Tadilat nedeniyle kapalıydık!
 • ayşem

  Hepimizin gözü aydın… Ne zaman geliyoruz.?

 • berna mutlu aytekin

  Yazılarını okumayı seviyorum ve hiç bitmesin istiyorum. Fakat çektiğin çileyi okurken, ilk defa şu yazının bir an önce bitmesini istedim. Başına gelmeyen kalmamış. Umarım yeni mutfağından memnun kalırsın, sadece mutfağın mı dedim, yanlış ifade ettim. Ev baştan aşağı değişmiş 🙂 Yeni evin hayırlı uğurlu olsun, güzel zaman geçirmen dileğiyle 🙂

 • Canan

  Off sen anlatırken benim başım döndü. Allahtan istediğin gibi olmuş. Ya bir de olmasaydı?:))

 • Handem

  Geçmiş olsun arkadaşım…

 • FÜSUN

  Geçmiş olsun Devletşah. Zorlu bir tadilat geçirmişsiniz ama ev yenilenmiş, ne güzel, güle güle oturun.. Mutfağınız beşgen demek çok merak ettim çizimleri, sana da beş duvarlı mutfak yakışır 🙂

 • Şükrü

  Geçmiş olsun bayağı uğraşmışsınız. Dizili domino taşlarının birbirlerini düşürmesi gibi başlamış sizin tadilat da. 🙂

  Bu arada bu kadar curcuna sonunda cebinizden ne kadar çıktığını merak ettiğimi de söylemeden edemiyorum.

  Yenilenmiş evinizi güle güle kullanın 🙂

 • Naile

  offf Allah’ım film gibi olmuş bu. Ama neyse ki bitmiş kurtulmuşsunuz. Bize de güle güle oturun demek düşüyor 🙂

 • DUYGU

  Merhaba,
  Anlattıklarınızı okurken ben yoruldum,sizi tahmin edemiyorum.Neyseki bitmiş.Güle güle kullanın.Bu arada ikea mutfağınızı merak ettim doğrusu.Bi fotoğrafla paylaşsanız ne güzel olur.

 • Hasan Civelek

  Hayırlı olsun 🙂 Ne güzel bütün evi yenilemenize vesile olmuş. Mutfağınızı merak ettim, fotoğraf yayınlar mısınız?

 • mine

  Başlığı okumam içimin sıkılmasına yetti. Geçmiş olsun diyorum Eve usta girmesi en basit bir çivi için bile olsa gerçekten berbat birşey tekrar geçmiş olsun

 • ferda

  yeni mutfağınızın resmini yayınlar mısınız- merak ettim 🙂
  güle güle oturun yenilenmiş evinizde

 • nesrin

  Sevgili Devletsah,
  Geldimi hersey üstüste gelir. Eviniz düzene girdiginde rahat edersiniz umarim.Sevgiler…

 • yasemin babalık

  amanınnn inan okurken ben korktum Devletşahcım. bizim de koridor ve mutfak yer karolarını değiştirme planlarımız var. ben de dün düşünürken madem işe kalkışıyoruz neden mutfağı tamamen değiştirmiyoruz dedim eşime. ama oturup düşününce valla senn anlattığın görüntüler geçti gözümün önünden ve vazgeçtim. benim karar vermemi kolaylaştırdın arkadaşım. ama yeni mutfağın da nasıl güzeldir şimdi düşünmeden edemiyorum. güle güle kullanın, sağlıklı günlerde insallah

 • Delfina

  Çok geçmiş olsun Devletşah,ustalar ne çok uğraştırmış sizi.Orası burası derken bütün ev yenilenmiş bu bahaneyle ama herşey bitince tüm yorgunluk unutulmuştur değil mi?

  Güle güle oturun yenilenen evinizde.

 • Muhteremle Afiyetle

  İnanın daha yazıyı okurken ben yoruldum.
  İşin içinde olmak çok yıpratıcı olmuştur.
  Neyse artık işler bitmiş, evin tadını çıkarmanın vakti gelmiş.
  Güle güle kullanın, ağzınızın tadı hiç bozulmasın.

 • Pratik Anne

  Inanamiyorum. Banyodaki su kacagi tum evin tadilatina sebep olmus. Gule gule, saglik ve sihhatle oturun insallah.

 • behic

  yeni bir eve taşınsaymışsınız daha az zor olurdu herhalde. neyse ki bitmiş gitmiş, yenilenmiş evinizde güzel yazılarınızı bekliyoruz 🙂

 • Hamire Elif Tanrıverdi

  Sevgili Devletşah,

  yeni eviniz 🙂 hayırlı olsun ve de geçmiş olsun…ağız tadınızla oturun inşallah… aynı şeyleri 2 sene önce bende geçirdim; üstelik benim evim boştu, eşyalarla uğraşmak zorunda kalmamıştım, ama yine de çok zordu…
  mutfağınızı çok merak ettim; mümkünse birkaç fotoğrafını mail atabilirmisiniz?

  sevgilerimle…

 • OSMAN BAYDAR

  Güle güle kullanın, hayırlı olsun..
  Böylece bilmek ile yapmanın farkını, meşakkatini ve nimetini hepimiz ; sizin bu hikayenizden , bir kez daha anlıyoruz, düşünüyoruz…
  ” Bilen degil;yapabilen kazanır…”
  Tebrikler…

 • Aysel

  Devletşah,
  geçmiş olsun.Bizim evimizi 9/9/2009 tarihinde sel bastı. Parkeler, kapılar, evimizi basınçlı su makinaları ile yıkatma. Korkunç yorucu bir süreçti. Ama evin tadilatı bitince, iyi sel geldi, ev daha güzel oldu dedik. Güle güle kullanın.
  Sevgiler

 • aysel

  Mutfağın resmini istesek çok mu olur
  tekrar sevgiler

 • Salih Zeki Çavdaroğlu

  Geçmiş olsun Bunca sıkıntılı bir durum sonrasında, tadilatla gelen yeni ortamda ailece her zamankinden daha sağlıklı, huzurlu ve mesut bir hayat temenni ediyorum.
  Saygı dolu sevgiler…

 • AYTEN

  bu yazılanları okurken,hem güldüm,hem üzüldüm.şaka gibi.alt komşunuz size güzel bi oyun oynamış sanki :)))bir damla su ile başlayan herşey,bütün evi tadilattan geçirmiş.nelere kadirmiş bu iş.valla geçmiş olsun,ama yeni eşyalar alınmış bu vesileyle.onları da güle güle kullanın.

 • elif

  geçmiş olsun.evin içinde eşyalar olunca tadilat işkence oluyo. ama bitmiş ve yenilenmiş bir ev. çok güzel olmuştur eminim. güle güle oturun

 • Gulden

  Okurken bile basim dondu, fena oldum.. Ama sonuca degmis galiba. Gule gule kullanin yeni mutfaginizi ve banyonuzu ve diger odalari:)) Bir tek salona dokunulmamis galiba:))

 • Müge

  Hehe çok tanıdık geldi bana bu hikaye 🙂
  Ama yinede sonuna kadar okudum ve canlı olarak dinlediğimde yaptığım yorumu yinelemek isterim 🙂

  Puzzle gibi!!!

  Çok geçmiş olsun şekercim, güle güle otur yeni cicilerinle…

 • Seviye

  Aman Allah’ım okurken ben yoruldum 🙂 bu kadar şeyle ugrasmaktan ne hale geldiniz hayal bile edemiyorum.. Güle güle ve uzun yillar boyunca keyifle kullanın

 • mehmet kavuncu

  merhaba,kolay gelsin der geçmiş olsun derim.sevgiler sağlıcakla

 • GÜLTER ÖZGÜR

  Allah yardımcınız olsun.Zor iştir tadilat, altı-yedi yıl önce ben de duvar fayansları patladığı için banyoyu yenilemiştim.Bu yıl da boya badana işleri, parke sistresi gibi tadilat işlemleri var ve benim gözümde dağ gibi büyüyor şimdiden.Neyse siz bitirmişsiniz, darısı benim başıma artık. 🙂

 • cicorr

  okurken offff dedim keşke yeni bir ev alsalarmış hem daha kolay hem daha ucuz olacakmış…
  şaka bir yana çok geçmiş olsun.. cici evde cici anılar olsun..

 • Tijen Aktay

  Senin için bu kadar zor ve sıkıntılı bir dönemi nasıl güzel anlatmışsın. Keyifle gülerek okudum yazını…
  Sonu çok güzel bitmiş ama…
  İyi günlerde ve sorunsuz kullanman dileğimle

  sevgiler

 • gunesligunler

  Tam bir felaket senaryosu olmuş, neyseki sonu güzel bitiyor. Geçmiş olsun Devletşahçım. O su damlasının bile bir hikmeti varmış desene, evinizin yeniliğe ihtiyacı varmış. Güle güle oturun, oh miss gibi….

 • ozgur

  ‘bize gidin’ dedmistim’ di mi?

 • HAMIYET TEPPER

  IYI GÜNLER DEVLETSAH…MUHAKKAK COK ÜZÜLDÜNÜZ VE YORULDUNUZ…AMA SU OLAYI OLMASA IDI BU ISLERE KALKACAKMIYDINIZ…???ISABET OLMUS BENCE..CÜNKÜ YENI MUTFAGIN VERDIGI ZEVK APAYRI BIRSEY…BEN SIZIN ADINIZA SEVINDIM DOGRUSU..GÜLE GÜLE KULLANIN….BENDE UZUN ZAMANDIR SIZDEN HABER GELMEYINCE NEDEN ACABA…??? DIYE DÜSÜNÜYORDUM…BU ARA BENDE BIRSEYLER YAPTIRIYORUM BERLINDE..YANI EV TAMIRATI..BAHCELI BIR EVIM VAR..ONU GÜZELLESTIRIYORUM..TABIKI COK YORULDUM AMA COKDA HOSUMA GIDIYOR.IKI GÜN ÖNCE BAHCEYE AYVA AGACI DIKTIM NIHAYET..ISLERIM BITINCE MARMARISDEKI EVIME GIDECEGIM..DINLENMEK ICIN…SIZE SONSUZ MUTLULUKLAR VE IYI GÜNLER DILERIM…

 • nesrin

  devletşah hanım sizi çok iyi anlıyorum benim evimdede kızgın su boruları paslanmış ve inanılmaz bir şekilde patladı tavandan akan sulara inanamadım heryer berbat oldu ne yapacağımı şaşırdım. sizde çok zahmet çekmişsiniz neyse bitmiş Hayırlı uğurlu olsun güle güle oturun selam sevgiler………….

 • Semiha

  Bu kadar eşyayı taşımak, dolapları söküp takmak başlı başına büyük iş bunları nasıl yapabildiniz, aferin demek geliyor içimden. Yoksa mutfakta biri mi var?

 • İcimden Geldiği Gibi ~~~

  Gelmiş geçmiş olsun…
  Aynı sorun bizde de mevcut ve 3 yıldır çözüme ulaşmadı oysa 2 kere tadilat gördü.Şimdi fayansların tamamının kırılmasına karar verildi.Üstelik tek değil iki banyoda da sorun var.Okurken gözüm korktu sevgili Devletşah umarım bu boyutlara ulaşmaz bizimkisi çünkü birde ufaklık var bende… :(((
  Güle güle oturun.

 • melda

  geçmiş olsun devletşah.. gerçekten sabır isteyen bir süreç yaşamışsınız. ama hepsi bir arada çıkmış işte ne iyi olmuş. güle güle oturun.

 • GIA

  Ama bundan 15 gün sonra bu çektikleriniz unutulacak ve siz o yeni fayansların, yeni dolapların keyfini çikarmaktan mest olacaksınız:)
  O yüzden tadilatlara bayılırım:)

 • Kırmızı Baykuş'un G.si

  :(( devletsahcım senı okurken dınler gıbı oldum ınan kı..

  işin kotusu hersey bır damla ıle dıyorsun ve sanırım bız tam o asamadayız. aman yareppimmmm bu evden kurtulmalıyım:(

  sana da cok cok gecmıs olsun dıorum

 • Ümit Gülbüz Ceylan

  hayatım büyük geçmiş olsun..her sıkıntının ardında bir güzellik vardır..Hayırla kullan yeni evini inşallah..bu arada ben bu ayın 26 sında inşallah Özel Göztepe Hastanesi’nde doğum yapacağım..dualarını bekliyorum..
  sevgiler
  Ümit

 • ladybug

  Keşke eşik olayına bu kadar takılmasaydız 🙁

 • betül köroğlu

  vallahi gözünaydın devletşahçım. ben sıkıntıya girdim yemin ederim o gün anlattığında zaten. bitmiş olmasına çok sevindim.

  E bunu ıslatmak gerek dimi ama Ne zaman geliyoruz 😛

  sevgiler öpüyorum..

 • Melike

  Hay Allah… Geçmiş olsun… Bu işler insanı ağlamak noktasına getirir pek çok durumda. Şimdi hemen geçmişi unutmaya ve evinizin yeni halinin tadını çıkarmaya bakın.

 • tatargüzeli

  çok geçmiş olsun devletşah.İyi ki evin istediğin gibi olmuş güle güle kullan…inşallah fotolarını çekip bize de gösterirsin

 • konya tadilat

  geçmiş olsun.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER