Telephone Doctor

Telephone Doctor

Telefonla konuşmanın inceliklerini ben öğrendim siz de öğrenin.

Telefon

Geçtiğimiz hafta iki gün PDR eğitim firmasının görünmeyen müşterilerle iletişim konulu Telephone Doctor eğitimine gittim. Genellikle eğitimlere başlarken ve eğitimler bittiğinde, katılımcılar eğitmenlere ‘Tamam ben bunları öğrendim. Ama bu iş biliyorsunuz ki tek taraflı olmuyor. Ben zaten birçoğunu da biliyordum. İşe yaraması için karşımdakinin de bunu bilmesi gerek’ diyor. Bu nedenle sizlere bu eğitimden bahsetmek istiyorum.

Eğitim ‘Gülümseyin. Çünkü arayanlar gülümsemenizi duyabilir.’ felsefesi üzerine kuruluydu. Doğruluğuna şüphe yok.

‘Tavırlar ne olursa olsun, sizin tavrınız iyi olsun.’ bana kalırsa en önemli maddelerden birisiydi.

Söylenildiğine göre bir kişi hakkında karar vermek için 30 saniye yeterliymiş. Bu süre telefonda 6 saniyeye düşüyormuş. Gülümseyerek ve adınızı söyleyerek başladığınız bir telefon görüşmesini imzaladığınız bir mektuba benzetmek mümkün.

Bir diğer önemli konu telefondaki kişiyi anladığınızı belli etmek. Ama sürekli ‘evet… evet…’ ya da ‘hıhı…hıhı..’ şeklinde değil. Mesaj tekrarı iyi bir yol olabilir.

Hayatın her yerinde olduğu gibi telefon görüşmelerinde de dürüst olun. Doğruyu söyleyin. Puanı kazanın.

İletişim anlaşmaktır. Karşınızdakini doğru anladığınızdan emin olun. Bunun için soru sorun. Ama karşınızdakini mahkemede gibi hissettirmeyin. İçten olun.

‘Sözcükler dolu silahlardır.’ J.P. Sartre
Bu yüzden sözlerinize dikkat edin.

Yapılan bir araştırmaya göre yüzyüze yapılan görüşmelerde beden dili %55, ses tonu %38 ve Sözcükler %7 etki bırakmaktaymış. Telefonla yapılan görüşmelerde ise ses tonu %86, sözcükler %14 oranında etki bırakıyormuş.

Eğer bir telefonu açtıysanız yapmakta olduğunuz bütün işeri bırakmayı kabul ettiğinizi unutmayın.

Kızgınlığınızın kime olduğunu iyi tespit edin. Telefondaki kişilerin işini yapmaya çalıştığını kesinlikle unutmayın. Olayları kişisel algılamayın.

Duygularınızı frenlemek için diyafram nefesi alın. En önemlisi ‘Gülümseyin!’…

Not
 • Sıkılacağımı düşündüğüm eğitimi sempatik tavırlarıyla hocamızın renkli ve cazip hale getirdiğini söyleyebilirim.
Kalıcı bağlantı

Recent Posts

2 Responses to Telephone Doctor
 • MÄ°RAY SARIOÄ?LU

  Ben çağrı merkezinde çalışıyorum.Aynı firmadan eğitim almıştık.Gerçekten çok işe yarayan bilgiler edindim.Eğitmenler çok iyi.Genelde bu tarz eğitimler çok sıkıcı geçer.Fakat Rıfat Bey ile Rengin Hanım süper insanlar.Hiç sıkılmadım ve zamanın nasıl geçtiğini anlamamıştık.

 • Devletşah

  Miray hanım;

  Gerçekten çok sıcak bir ortam. Ben de çok sıkılacağımı düşünerek gitmiştim. Yanılmışım. Fizim hocamız Ferda hanımdı. Çok şeker birisi olduğunu söylemeliyim.

  Bana “Siz artık bu işin profösörü olmuşsunuz” dedi.

  Çok şükür artık telefonlarla münasebetim sadece yöneticilik boyutunda.

  Sevgilerimle

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER