DUDU

DUDU

DUDU i. (Fars. tûtî’den) Papağan, tûtî [Dudu kuşu da denir].

Dudu dilli: Tatlı dilli: Dudu dilli kuzucağımı aldı (Pir Sultan Abdal). Ayağına giymiş altından nalın / Gel dudu dillim gel karşımda salın (Karacaoğlan).

DUDU i. (Dudu Kadın isminden) 1. Yaşlı kadınlar için kullanılan unvan sözü: "Fadime dudu." Aman sus. İşte kılavuzum Zîbâ dudu geliyor (Å?inasi’den). 2. Yaşlı Ermeni kadını: Terlemiş yanaklarından boyaları sızan şişman dudular (Hâlit Z. Uşaklıgil). Bir gün komşularından inmeli bir ihtiyarla siyah şalvarlı bir dudu karşısında kızını sıkı bir imtihandan geçirmemi istedi (Reşat N. Güntekin).

DUDU BURNU birl. i. 1. Kırmızımtrak sarı renk, papağan gagası rengi. 2. Bu renkte olan: "Dudu burnu yeldirme." "Dudu burnu entâri." Narçiçeği şemsiye dudu burnu ferâce / Bir ak yaşmak tutunmuş nakşı hayâlden ince (Âşık Râzî’den)

Kalıcı bağlantı

Related Posts

17 Responses to DUDU
 • ???????

  lütfen sadece bu isimleri değil başka şeylerinde anlamlarını yazın bazıları çok işime yarıyo o yüzden ben bir öğrenciyim anladınız herhalde

 • elaa

  “ebrar”_kelime anlamı iyilik
  manası cennetteki hurilerin ismii

  kübra anlamıı büyük demektir

  dudu ile ilgili yorumum ise bu isimin anlamı ne olursa olsun günkük yaşamımızda kullanması saçma lıktır kimse isim olarak kullanmasın 🙁

 • dudu gül

  İsmim dudu. zaten yukarıdada belirttim. her ne kadar ömür boyu kendi seçmediğimiz bir isimle anılacak olsak da bu isimle anılmaktan , hitab edilmekten rahatsızlık duymuyorum. Saçmalık olduğunuda düşünmüyorum. İsim ne olursa olsun ona değer katan bizzat insanın kendisidir. Kimse kimseyi ismine bakarak sevmez dimi. Yada hiç sevmediğimiz birinin adını ismi ne kadar güzel olursa olsun çocuğumuza koymak istemeyiz. Bu da onun gibi birşey.Teşekkürler.

 • dudu

  benim de adım dudu bu isim okulda çok zor oluyo çünkü bu ismi benden önce duyanlar önce sıkska biri olduğumu zannediyorlar ama beni görünce işler ddeğişiyo .insan asla ismine göre degerlen dirilmememli sınıfımız da olan kız isimli erkekle dalga ben geçmiyorsam onlarnda geçmeye hakkı yok isimler insanın aynasi olduğu kesin
  evet çünkü benim ismim ne kadar acayuipse bend e o kadatr acayipim

 • DUDU

  DUDU… ISMIMDEN NEFRET EDIYORUM.COCUKLUGUMDAN BERI ZORLUK CEKIYORUM BU ISMI TASIRKEN,IS HAYATIMDA GÜNLÜK YASANTIMDA HER ZAMAN CEKTIM….SAKIN COCUKLARINIZA BU ISMI KOYMAYIN.

 • dudu açkkol

  benim adım da dudu adımı çok seviyorum.farsça tutiden geliyor.babaannemin annesinin ismi.onun ismini taşımaktan gurur duyuyorum.anlamı bazılarına tuhaf gelebilir hiç önemli değil…anlamı olmayan bir isimden daha iyidir….

 • dudu irem

  benimde ismim dudu ananemden almışım ve bu isimle yaşadıgıma hiç pişman olmadım aksine ismimi seviyorum sizde sevinn.unutmayın bu ismin önemi kızlar sıradan olmamasıdırr..nadir bulunur nadir bulunanda gizemli ve çekicidir.olmayanlar düşünsün:)

 • dudugül

  tek cümleyle dudu irem arkadaşıma katılıyorum..

 • DUDU

  benim ismim de dudu ismimi çok seviyorum hem anneannemin hem de babaannemin ismi. hiç ismimi beğenmemezlik yapmadım. gayet memnunum ismimden. gerçekten nadir bulunan bir isim. bu yüzden de bazıları beğenmiyor. olsun hiç farketmez. onlar kendi isimlerini düşünsünler.

 • dudu çakal

  DUDU
  16 Ağu 2008 11:57
  benim ismim de dudu ismimi çok seviyorum hem anneannemin hem de babaannemin ismi. hiç ismimi beğenmemezlik yapmadım. gayet memnunum ismimden. gerçekten nadir bulunan bir isim. bu yüzden de bazıları beğenmiyor. olsun hiç farketmez. onlar kendi isimlerini düşünsünler.

  benımde adım dudu gayet memnunum ismımden yukarıdakı arkadasıma katılıyorum

 • Dilara

  Dudu, bence de çok hoş bir isim. Bir dönem hoşlandığım çocuğun annesinin adıydı. Benim ismim ve Dudu ismi ikisi de farsçadan geliyor. İran’ın anadilinde olan bir kelimedir ayrıca…

 • ipek

  benim annemin ismi dudu bence çok hoş bir isim hem bu isme ne olmuş ki ne güzel işte hanım hanım bir isim hem bu ismi beğenmeyenlere çok ayıp galiba tarihi hiç bilmiyorlar osmanlı döneminde iffetli kadınlara dudu derlermiş…

 • cerenn

  benim ermeni olan bir arkadaşımın adıydı dudu. ermeni kadınlarda çok var dudu.. güzel isim ama ben yine de koymam bu adı.

 • dudu

  benim ismimde dudu tasimaktan gurur duyuyorum hanimlar hic kusura bakmayin ,kedi ulasamadigi cigere mundar dermis anlayan anlar,herkes kendi ismini sorgulasin bence camur atmayin,cani isteyen koyar istemeyende koymaz keyfiniz bilir iyiki dudu ismim var cok mutluyum hicte zorluk yasamadim,onemli olan isim deil kalp tir unutmayin,,sacma sapan konusmayin

 • dudu dillim

  benim adım dudu.ben sevmiyom ismimi,hep utandım ismimi sölemekten.ama iş arkadaşım var çok seviyor bu ismi çok güzel ismin var utanma diyor hep.herneyse demem o ki,çok zor günler geçirdim vaktiyle.
  hayatta insan bi gülmeye görsün hemen peşinden bi zorluk geliyor. Allahım bunlar niye.neden başıma geliyoooo yaa. 5ci kattan atlasammı acaba.!!!!!!!!!!!

 • dudu

  ya arkadaslar ısmımı bn sorun yapmıyorumda cevremdekıler duyduklarında 2 defa daha soruyolar adın nı anlamadım dıe ayyy bnım erkek ark aılesı surıyelı ısmımı suyleymıyorlar yanı bana duygu dıyolar bn de pek memnun deılmım ısmımden adımı sordukların dasuyluyom anlamıyolar ayy delıolmcm sımdı dıyarbakırdayım burdada dıyemıyolar durıye durdane duygu dıyolar aman ha cocuma bu adı komam ayyy

 • emin bayram

  resmi adı dudu çeşnial diye birini arıyorum ben izmirde yaşıyorum aslen konyalıyım aradıgım kişi okursa kanyaşda yaşadıgımı bilir

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER