Anamar – Transfado

Anamar – Transfado

[kml_flashembed movie="http://magnatune.com/img/magnatune_player.swf?playlist_url=http://magnatune.com/artists/albums/anamar-transfado/hifi.xspf&autoload=true&autoplay=true&playlist_title=Transfado%20:%20Anamar" width="500" height="120" wmode="transparent"/]

Bugün Portekiz’den bir sanatçıya yer veriyorum sitemde. Portekiz deyince akla ilk gelen onların halk müziği olan ‘Fado’. Zaten albümün adı da bu kelimeden türetilmiş. Fado’nun yanında Latin ve Afro modunda, Tango, Milonga, Morna, Rumba, Habanera gibi alt türlerin karışımına Transfado demişler. Peki Fado nedir? Fado hakkında Wikipedi‘de şu bilgilere yer verilmiş:

Anamar

Fado, 19. yüzyıldan günümüze kadar uzanmış bir Portekiz halk müziği türüdür. Fado’nun tam bir çevirisi olmamakla beraber, kelime anlamı kadere veya alın yazısına yakındır.

Fado, balıkçı, kaşif ya da denizci olan sevgililerini, eşlerini denize uğurlayan ve onların geri dönmesini umutla bekleyen 19. yy Portekiz kadınlarının artık beklenen yakınlarının geri gelmemesi üzerine denize karşı yaktıkları ağıtlardan türemiştir. Bu nedenle Fado, derin acıların, hüzünlerin, özlemin, nostaljinin, mutluluğun ve aşkın ifade edildiği bir müzik türüdür.

Fado’nun, isimlerini Portekiz’in Lizbon ve Coimbra şehirlerinden alan iki türü vardır. Coimbra’nın sade bir tarzı olmakla beraber Lizbon fado’su daha yaygındır. Günümüz Portekiz’inde modern fado bir çok ünlü müzisyenin icra ettiği popüler bir müzik dalıdır.

Anamar

Klasik fado bir Portekiz gitar ve bir klasik gitar eşliğinde tek bir şarkıcının performansıyla icra edilmektedir. Modern fadonun ise yaylı çalgılar dörtlüsünden tüm bir orkestraya kadar çeşitli uygulamaları mevcuttur.

20. yüzyılın en ünlü fado sanatçısı Mariza Monte’dir.

Albümün telif haklarını görmek için tıklayın.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

3 Responses to Anamar – Transfado
 • Gül Nur

  Arkadaşlar, yaklaşık 3 haftadır falan sitedeki mp3’leri dinleyemiyorum ben. Çalıyor ama kesik kesik… Ses sürekli gidip geliyor..

  Benden başka bu sorunu yaşayan var mı acaba?

 • Arzuuu

  Günaydin,

  ben buralara 🙂 bir kac gündür ugruyorum. Aksam oyunlari “denedim” :-); hem oyunlarda hemde müzikte hic bir sorun yasamiyorum.

  Güzel bir site Devletsah hanim. Emegi gecen herkese tesekkürler.

 • dinçer

  carlos do carmo veya misia albümleri varsa bi zahmet..
  saygılar sevgiler..

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER