Anne Karnındaki Bebeğe Masallar

Anne Karnındaki Bebeğe Masallar

Anne Karnındaki Bebeğe Masallar

Hamileliğin 16 – 20. haftasından sonra bebeğin sesleri duyabildiği söyleniyor. Anne karnında amniyotik sıvının içindeyken duydukları şey daha çok bir uğultuyu andırıyor. Aslında konuyu en açık şekilde denizin dibinde biz konuşmaları nasıl duyuyorsak bebekler de anne karnında öyle duyuyor diye açıklayabiliriz. Ancak bu koşullarda bile anne karnındaki bebekle konuşmanın, ona müzik dinletmenin faydalı olduğu düşünülüyor.

Özellikle Beethoven’ın eserlerini bebeklerin çok rahat ayırt ettikleri yönünde araştırmalar mevcut. Beethoven’ın 5. ve 9. senfonilerini sık sık dinletmeyi tavsiye ediyorlar. Sanıyorum, son dönemlerine ait bu besteleri yaparken sağırlık sınırında olduğundan sesin anne karnında algılanışına uyun. Ayrıca Mozart’ın eserlerini de matematiksel kurgusu yüzünden anne karnındaki bebeklerin algılaması rahat olabiliyormuş. Bütün bunları düşününce Klasik Türk müziği ile psikolojik tedavilerin çok ileriye gittiği dönemlere ait birçok araştırma sonucu olduğu biliniyor. Ney, tanbur, klasik kemençe gibi sazlarla neşredilen Türk müziği dinletmek de bebekler için çok faydalı olacaktır.

Bunun dışında bebekler sürekli annelerinin seslerini duyduğundan doğduklarında onu rahatlıkla ayırt edebiliyorlarmış. Aynı mantıkla yapılan bir araştırmada bebekleri ile anne karnındayken sık konuşan babaların sesleri de bebekleri tarafından tanınıyormuş. Bu nedenle biraz komik görünse de babaların anne karnına doğru eğilerek bebekleri ile konuşmalarının çok faydalı olduğuna inanılıyor.

Eşim işi gereği çok seyahat eden birisi. Bazı aylarda neredeyse 5-6 gün görüşme fırsatı bulabiliyoruz. Hâl böyle olunca çok sevgili bebeğimizle de yeterince konuşamıyorlar. Oysaki bizim ufaklık babasının sesini duyar duymaz içeride binbir takla atıyor. Aralarında garip bir bağ var. Hele konu arabalar olduğunda sormayın keyiflerini. Şu günlerde babamız uzun bir seyahatte. Boş vakitlerinde bebeğimiz kendisini özlemesin diye bize ufak bir sürpriz hazırlamış. Olmadığı her gece için bir masalı mp3 olarak kaydetmiş. Şimdi yatmadan karnıma dayadığım kulaklıklar ile masalları bebeğimize dinletiyorum. O da içeride binbir takla atmaya devam ediyor. Dinleyin oğluma siz de hak vereceksiniz. Bana da böyle masal anlatan olsa herün sevinç içinde uyurdum herhalde.

Tavşanlar ve Filler Masalı

Kalıcı bağlantı

Related Posts

7 Responses to Anne Karnındaki Bebeğe Masallar
 • istiklal

  Merhaba,

  Bebeğinize sağlıkla kavuşun İnşallah.
  Tavşanlar ve Filler hikayesinin kaynağı neresidir acaba?
  Sevgiler,

 • devletsah

  İstiklal;

  Güzel dileklerin için teşekkürler… Hikaye hergüne bir masal kitabından. Eşim akşamları genelde oradan okuyor.

 • FADİME

  Merhabalar
  Bebeğinizi sağlıkla büyütmeniz dileğiyle çok uzun zamandır sitenizi zevle takip ediyorum yaklaşık 1,5 ay sonra bende kızıma kavuşacağım hamileliğimizin aynı dönemlere denk gelmesini güzel bi tesadüf olarak değerlendiriyorum.
  masalı çok beyendim okudugunuz kitap Yapıkredi yayınlarından Tarık Demirkana ait olan Her güne bir masal kitabınamı aittir. bu konuda bana dönebilriseniz sevinirim bende bir an önce alıp kızıma burdan masallar okumak istiyorum.
  Sevgiyle kalın.

 • devletsah

  Merhaba Fadime hanım;

  Allah sağlıkla bebeğinize kavuştursun. Evet Yapı Kredinin her güne bir masal kitabından masal.

  Sevgiler

 • fatma

  çook güzel okuyormuş gercekten sufıcık çok sanslıymıs masal babası var, bakın yegenlerımden bılıyorum bu masal mevzuu oyle hafife alınacak mesele değil, alıştıktan sonra hastası oluyorlar ve hatta saplantı halinde aynı masalı tekrar tekrar dinlemek istiyorlar, anlata anlata sonunda kendiniz uykuya dalıp saçmalamaya başladığınızda ise, hayıııyy oyası öle deyiiil! çığlığıyla siz kendinize gelip devam ediyorsunuz ve sabırla sonuna kadar anlatıp mutlu sonla bitirince de hala uyumamış olan ufaklığın ilk cümlesi ne oluyor: hsdii bi daha anlat =) =)

 • esra

  su an 16 haftalik hamileyim, herseye agliyorum zaten niyeyse bu masali dinlerken de cok duygulandim. ne kadar ince ve guzel bir dusuncedir bu. babasini ve sizi tebrik ediyorum. cok hos bir fikir.

 • sara

  bu kitabı beğenmeyenler var forum sitelerinde siz tavsiye edermisiniz acaba ? korku dolu hikayeler olduğunu yazmışlar

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER