Claire Fitch – Ambiencellist

Claire Fitch – Ambiencellist

[kml_flashembed movie="http://magnatune.com/img/magnatune_player.swf?playlist_url=http://magnatune.com/artists/albums/fitch-amb/hifi.xspf&autoload=true&autoplay=true&playlist_title=Ambiencellist%20:%20Claire%20Fitch" width="500" height="120" wmode="transparent"/]

Klasik bir enstrümanla, ambient müzik yapılabileceği hiç aklınıza gelir miydi? Fitch, Ambiencellist‘te sizi çellonun dünyasına davet ediyor.

Claire Fitch çello çalarken

14 yaşında çello çalmaya başlayan Claire Fitch, 1995 yılından beri İrlanda Milli Senfoni Orkestrası’nda görev yapıyor. Sanatçı The Corrs, U2, The Three Irish Tenors, Barry Manilow, Shania Twain ve Kate Bush gibi şarkıcılarla çalışmış. Bunun yanı sıra The Tailor of Panama, The Tie That Binds, The Boxer, Some Mothers’ Son, War Of The Buttons ve Thumbelina gibi filmlerin müziklerine katkıda bulunmuş.

Ambiencellist albümünü 2002 yılında kendi stüdyosunda kaydetmiş. Tüm parçaların beste ve düzenlemeleri kendisine ait. Her ne kadar çello klasik bir enstrüman olsa da bu albümün klasik müzikle bir ilgisi yok. Çok daha modern bir tür olan ambient tarzında hazırlanmış. Dinleyicileri bulundukları ortamdan kopartarak bambaşka bir atmosfere sürüklüyor.

Çello

Fitch’in kullandığı çello, 233 yaşında tarihi bir eser.

Çello, 1774 yılında Thomas Smith tarafından yapılmış. O yıllarda Handel’in “Messiah”ini henüz yazdığını düşünürsek, bu enstrümanın klasik müziğin en parlak döneminde doğduğunu söyleyebiliriz. Albümdeki diğer enstrümanlar bundan yaklaşık iki asır sonra dünyaya gelen bilgisayarla sanal olarak üretilmiş.

Albümün telif haklarını görmek için tıklayın.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

2 Responses to Claire Fitch – Ambiencellist
  • gultekin ozturk

    bu müziği beğendik… bence ambiance müzik tarzının en yeni en güzel örnekleri…

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER