Dolandırılmayın!..

Dolandırılmayın!..

Teknik Servis

Aradığınız teknik servis acaba ne kadar yetkili?

Malumunuz Ankara’ya geçici olarak taşındık. O nedenle de mobilyalı bir ev tuttuk. Evdeki eşyaların bir kısmı malesef çalışmıyordu. Bu nedenle tamir edilmesi gerekti. Bakın başıma neler geldi.

Ä°lk gün Bosch marka set üstü ocağı prize taktığımda bütün çakmaklar hiç durmadan ateşlemeye başladı. Hemen fişi çektim. Bu çok fena bir durumdu. Çünkü dört gözden sadece büyük olanı çalışıyordu. En azından elektrikli ocakla bir müddet idare edebileceğimi düşünmüştüm. Yani çay demlerken, omlet yapamıyordum. Ya da akşam yemeğini 1 saat önceden ısıtmaya başlıyordum. Neyse ki çamaşır makinası da Bosch markaydı ve üzerinde yanda gördüğünüz etiket yapışmıştı. Ev telefonumuz olmadığı için cep telefonumdan servisi arayıp gelmelerini istedim. Å?aşırtıcı şekilde 1 saat içinde geldiler. Occağı götürmeleri gerektiğini söylediler. Nasıl olsa pek işe yaramadığı için kabul ettim.

2 gün sonra geri getirip tamir olduğunu söyleyip bıraktılar. Bir parçanın ellerinde olmadığını sipariş verdiklerini üç dört günde geleceğini, o gözü 3-4 gün daha kullanmamı söyleyip, 100YTL’lik bedeli alıp gittiler. Ancak ocak o akşam eski halinin tam tersi olarak bu defa hiç ateşleme yapmıyordu. Bir kibrit bulup idare ettim. Ama 100YTL vermişim çakmakların yanması lazım değil mi? Nasıl olsa 3 gün sonra gelecekler diye beklemeye karar verdim. 5. günün sonunda kendilerini arayıp neden halâ parçanın gelmediğini sorup, oluşan problemi bildirdim. Ertesi gün tekrar geldiler. Tekrar ocağı götürdüler. ve tekrar getirdiler. Ben hepsini tekrar kontrol ettim. Tekrar tamam dedim. Bu defa bir ücret istemediler. Bu arada gelen kişiye Beko marka fırının da bozuk olduğunu bildikleri birisi olup olmadığını ya da kendisinin bakıp bakamayacağını sordum. Biz yetkilisi olduğumuz firmaların ürünleri dışında bakmıyoruz. Ama ocak konusunda sizi epey üzdük. Bir bakayım diyerek fırına baktı. Hatta bakmakla kalmayıp alıp götürdü. Ertesi gün de fırını yapılmış olarak getirdi. 2 gün sonra sadece bir göz yanmaya başladı. Bu defa şanslıydm elektrikli kısmı kullanabiliyordum. Ama elektrikli kısmı kullanırken çıt çıt diye bir ses geliyordu. Bir hışımla teknik servisi tekrar arayıp derdimi söyledim. Her türlü malzemelerini alıp gelmelerini ocağı vermeyeceğimi de söyledim. Geleceğiz dediler ve gelmediler. Ertesi gün bir daha aradım özür dileyip 1 saat sonra geldiler. Evde ocağa baktılar. Bu arada sipariş parçayı da getirdiler.

Sonuç:

 1. Ellerinde kurşun kalem kalınlığındaki siyah plastik bir parça olmadığı için ocağın çakmaklarından birisi çalışmayacakmış.
 2. Elektrikli ocağı kullanmayacakmışım, çünkü sigortayı attırabilirmiş. Ocağın sigortasında problem varmış.
 3. Ocağın düğmelerinden bir tanesinin küçük metal halkası olmadığı için bastıramıyacağım dolayısı ile çakmakla yakamayacağımı söylediler.
 4. Bu arada fırın ve ocağın yeni parçası ve ayaklar için 50YTL daha alıp gitti.

Neyse aradan 2 hafta geçti ve ocak çakmakla zorla da olsa yanıyor ama kapanırken düğmeler zorlanıyordu. Bu sahurda artık kapanmamaya başladı. Elime bir kerpeten alıp, düğmeyi çıkarttıktan sonra içerideki çubuğu çevirip ocağı kapatmayı başardım. Sonra da internete girip güvenimizdense para kaybetmeyi seçecek olana Bosch’a durumu izah eden ve teknik servisinden şikayetçi olan bir e-posta gönderdim.

Çok geç olmadan bayilerden sorumlu olduğunu zannettiğim Cüneyt bey isminde birisi aradı durumu sordu. Anlattım. Bayinin numarasını verdiğimde o numaraya sahip bir bayileri olmadığını söyledi. Kendi bayilerinin numarasını verdi.

Bu defa dedektifçilik damarım kabarıp servisi tekrar aradım. Telefon Bosch AEG diye açıldı.

-Bocsh mu?

– Evet.

-Bosch teknik servisi değil mi?

– Evet buyrun.

– Yetkili servissiniz değil mi?

– Problem neyle ilgiliydi?

– Yetkili servis misiniz değil misiniz?

– Değiliz ama hep bakıyoruz.

– E niye Bosch diye açıyorsunuz telefonu?

– Açarım sana mı soracağım…………………..

– Terbiyeli konuşun. Madem yetkili değilsiniz niye benim çamaşır makinamın üzerinde Yetkili Servis diye yazan bir etiket var? Niye yapıştırdınız?

– Arada çizgi var görmüyor musun! Electrolux- AEG yetkilisiyiz. Yani çizginin üstündekilerin servisiyiz.

– Ben bunu bilmek zorunda mıyım?

– ……………………….

– Düzgün konuşun demiştim değil mi?

– ……………………….

– Peki bu işi başka yollarla çözeriz.

Bu konuşmanın ardından Electrolux’ü arayıp bayilerinin yaptığını haber vermek adlarının bu gibi nahoş durumlara karıştığını bildirmek istedim. Aradım. Bir bey çıktı. Durumu anlattım. Cevaba hazır mısınız? "Yapabilirler. Biz karışamayız." Bir firma markasını taşıyan servisin dolandırıcılık yapmasını doğal karşılıyor. Ve onaylıyor. Ä°nanamıyorum. Konuştuğum beye kendilerinden bir beklentim olmadığını bu telefonu sadece markalarını kirletenleri haber vermek için aradığımı ve çok şaşırdığımı söyledim. Konuyu web sitemde dile getireceğimi ve Electrolux’ün dolandırıcılığa yetki verdiğini yazacağımı söylediğimde aldığım cevap bir öncekinden daha şaşırtıcıydı:

– Madem internetten anlıyorsunuz, Bosch’un numarasına oradan baksaydınız.

– Telefonum dolayısıyla internetim sadece 4 gün önce açıldı. Bakamazdım. Esas siz yetki verdiklerinizi kontrol etseydiniz ben bu hallere düşmezdim.

– Bizi ilgilendirmez.

– Doğru siz yetki vermemişsiniz. Sizin markanızla ilgili değil yani. Neyse iyi günler.

Sonuçlar:

 1. Electrolux markalı herhangi bir ürün alacaksanız bu tip bir yetkili teknik servisle ve bu tip bir müşteri hizmetleri yetkilisi ile karşılaşmaya hazırlıklı olun.
 2. Bakalım gerçekten yetkili Bosch servisi ne kadar fatura çıkartacak?
 3. Mobilyalı ev kiralarken herşeyi tek tek kontrol edin. Bizim gibi sadece 2 gününüz varsa bile.
 4. Yarın iftara gelecek misafirlerim umarım hazır yemek zorunda kalmayız.

03.10.2006 tarihinde eklenen not:

Bugün -yazıyı yazmamın üzerinden 17 geçtikten sonra- ocağım Electrolux tarafından ücret alınmadan tamir ettirilmiştir.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

14 Responses to Dolandırılmayın!..
 • terken h

  gecmis olsun.

  elektrolux boyleyse herhalde bosch’un kendi markasini karalayan bu tamircilere birsey yapmasini beklemek de hayalperestllik olur. oraya damgasi vurulmus olan tse’den hic bahsetmeyelim.

  hem, her is icin herkesten yazili belge/teminat mi almak gerekiyor? o zaman ufak bir is icin imzali muhurlu 8 belge istedigi icin sikayet ettigimiz devletten ne farkimiz kalacak? obur taraftan bu gibi kucuk ama sinir bozucu olaylarla karsilasinca da o burokrasi bize revadir diyesi geliyor insanin.

 • sultan f

  Å??ikayet etme olgunluğunu gösterdiğiniz için sizi canı gönülden tebrik ederim. Maalesef insanlarımız Bir ürün aldıktan sonra kaderlerine terk ediliyor.
  Bunu sikayet var’dada yazarsanız sonuç alacağınıza inanıyorum. Bildiğim kadarıyla o firma bu siteye üye. Sonuç almasanız bile diğer insanların bu markayı tercih etmelerini engellemiş olursunuz.

 • Gulay Gerceker Yazan

  merhaba,
  yazinizi okudum ve üzüldüm yazik ki paranizi kaybetmissiniz.
  Ancak Servis etiketine dikkatli bakmis olsaydiniz AEG-Elux yetkili servisi oldugu acikca üstte yazilmis.Bu iste calisanlar sadece bir ürünle calismayip genelde calisma prensipleri ayni olan diger ürünleri de tamir ederler.Ancak kesinlikle yetkili servis olduklarini idda edemez ve bunu yazamazlar ve size telefonda da yetkili servis olmadiklarini söylemisler.Bu durumda Boschun bu servis hakkinda herhangi bir sey yapmasini bekleyemezsiniz.Ben de cikip E-lux ürünlerini tamir ederim derim , kimse de bana karisamaz.Sirketlerin ürünlerini kendi bilgisi haricinde tamir eden her kisinin takibine düsmesini bekleyemezseniz.Simdi sorumlusu ben mi oldum diyebilirsiniz ama dikkatinizden kacan kucuk bir sey size biraz pahaliya mal olmus.Umarim sahte servis ürününüzde kalici bir hasar birakmamistir ve gercek Bosch servisi kisa surede ürününüzü tekrar eski haline getirir.

 • nesrin turan

  marka olan ürünlerde yeni aldığınız bir şeyi gelip servis bağlantısını yapıyor. çalıştırıyor aksi halde garanti kapsamına girmiyormuş. bende bir arçelik çamaşır makinası aldım servis bağlantısını yaptı bir dakika çalıştırdı sonra tamam deyip gittiler. programın sonuna kadar çalıştıgında kapanmıyor çalışmaya devam ediyor.aldıgım firma servis bakacak diyor yeni aldığım makina ilk günden servise başladı.lütfen aldıgınız makinaları bütün proğramları sonuna kadar denemeden almayın. yoksa benim gibi başında bekleyip fişi çekersiniz sonra sizin başınıza gelen hadiseyi firmalar kontrol etmeli ayrıca tüketici dernekleri bu konuda çok duyarlı davranıyor size yardımcı olurlar etikette yanıltmaca yapıp insanları kandırıyorlar etiketin üstü yetkili altı yetkisiz böyle şey olurmu ?

 • beysa özkan alkan

  çok çok geçmiş olsun ne kadar saygısız ve bir o kadar da terbiyesizler böyle esnaflık olmaz olsun….

 • mesut

  sayın tüketici bende internette gezerken sizin şikayetiniz dikkatimi çekti ben electrolux servisiyim şahsen başınıza gelen olaya çok üzüldüm benim kim oldugum önemli deyil bende türkiyenin bir ilçe sinde servis imn ancak ben diger marka larıda tamir ediyorum fakat tüm yapılan işlemlerimiz en az 1. yıl garantilidir size gelen şahıs size ne garanti vermis ne iş kalitesi böyle garanti yok işçilik yok siz hemen tüm servisleri karalıyor gibi geldi bana yanlış çünkü sizin yaptırdıgınız ürünle ilgili muhakkak bir belge almanız gerekiyordu garanti veya alınan ücretle ilgili fatura buna benzer bir evrak almalısınızki gerçekten ıspatlayıp o şahsı sizin mahkemeye kadar sürüklemeniz gerekirdi size haksızsınız demiyorum ama dikkat etmeniz gereken bazı noktaları hatırlatıyorum bütün electrolux servis lerinin suçu deyildir bu sadece o şahsın yaptıgı şey bütün servislere mal edilmemelidir muhakkak bir belge alırsanız çok iyi olur geçmiş olsun inşallah ülkemiz böyle şeylerle deyilde şu şu servis benim ürünümü çok iyi yaptı gibi laf larla geçer inşallah iyi günler

 • sevtap

  Yaklaşık 10 yıl önce Arçelik çamaşır makinesi satın aldık ´o zamanın en yeni modeli 5300E ve yine yaklaşık 1 yıl sonra
  kabus başladı her 4-5 ayda bir makinede arıza oluştu çayyolunda sadece bir tane yetkili servis tabelası olan yer vardı mecburen onları çağırdık uzun bir süre sonra bir başka yetkili servis tabelası daha gördük tesadüfen sorunca çok önceden beri var olduğunu öğrendik meğer bir öncekinin yetkisi elinden alınmış ve tabeladaki yetkili sözcüğü silinmiş ve biz bunu gözden kaçırmışız sonra makinedeki aynı tür arızalar devam edince o zamanki yeni servisle yola devam ettik defalarca parça değişti ama bir türlü normale dönmedi servise her seferinde bu makineyi değiştirmek istediğimi söyledim bunun için aynı arızayı üstüste 3 kez yapması gerekir dediler merkeze telefon açtım yine sonuç alamadım sonunda makinenin garantisi bitti arızalarsa bitmiyor şimdi kim suçlu?

 • Sadi

  Evet maalesef öyle bendede BOSH var buzdolabı ve Çamaşır makinası. Buzdolabı soğutmuyor. Buzu çözünce biraz gidiyor yine buz tutuyor. Servis de bana ne diyor bir bakın. İçine sıvı ve üzeri açık bişey koymaz ve kapağını sıksık açıp kapamazsam gidermiş. Bu nasıl servis bu nasıl buzdolabı. Yani kısacası BOSH marka ülkesinin kalitesine değil. adına benzemiş. 5 yıllık nofrostu bu gtidişte atacağım. Yazık gerçekten çok yazık.

 • Ayşegül

  sikayetvar.com gibi sitelere bence her şikayeti çözüm bulsa bile yazmalıyız. İnternette diğer okuyanlar da görsünler ve ona göre alıp almamaya karar versinler. Ben artık sorun düzelse bile internet yoluyla diğer insanların da bilmelerini istiyorum. Servisler o kadar çok çektiriyorlar ki, belki biz sesimizi bu şekilde duyurursak, üretici firmalar servislerini denetleme gereği duyarlar.

 • fikret

  servisini denetlemeyen markayı almayacaksınız demek ki inşaat sektöründeyim elimdeki bütün takımlar bosh memnunum ama el aletlerin de servis bulamıyoruz dediğiniz gibi aldıktan sonra arızasını yaptıramıyorsunuz kime sorsan servis el aletlerinde garanti hikaye

 • Adil Dürüst

  Yazıyı ve yorumları okudum. Bende Uzun süredir beyaz eşya servisi olarak faaliyet gösteriyorum. Hakikaten burada dikkate alınması gereken bir olay var. Böyle yanıltıcı etiketlere bende sıkça rastlıyorum. Etikette Electrolux ismini kullanarak Kendisine Bosch servisi görüntüsü vermiş. Bu gibi tanıtıcı etiket, bröşür ve kartların düzenlenmelrinde tüketicinin kafasında soru işareti bıakmayacak şekildi özel ve yetkili olarak bakılan firmaların belirtilmesi gerekir. Acemilikten veya düşünmeden bu tip hataları yapanlar hem kendilerine, hem temsil ettikleri firmaya hem mesleğimize zarar veriyor, hemde haksız rekabete neden oluyorlar. İlgili meslek odaları Fahiş fiyattan aidatları toplayıp çar-çur ediyorlar. Odaların kendi konularında faliyet gösterenleri denetleme veya eğitme gibi bir düşünceleri yok. Buradaki asıl hata; 1) Ürünü teslim ederken ve ücret verirken ayrıntılı işçilik ve malzeme açıklaması bulunan bir belge almayan tüketici 2)İyi çalışmayan meslek odaları 3) Odaları başıboş bırakan ve denetlemeyen ilgili devlet kurumudur.

 • Zeki YILMAZ

  Yaşadığınız nahoş olaya üzüldüğümü belirterek başlamak istiyorum.Ben de ısıtma-soğutma ve beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteriyorum yaşadığınız olay ve benzerleri maalesef sıkça karşılaştığımız ve duyduğumuz hadiselerden.Bu sektörün alt yapısı ile direkt olarak bağlantılı maalesef.Ülkemizde beyaz eşya ve benzeri cihazlarla ilgili gerçek anlamda bir eğitim kurumu olmayışı büyük kayıp tabii bu aslında teknik bir sorun fakat eğitimin kısıtlı oluşu öncelikle davranışa yansıyor bu da genel olarak davranış bozukluklarına ve tabii ki ahlaki erozyona.
  Ayrıca konuyu düzenleyecek ciddi yasaların da olmayışı bu davranışları körüklüyor.Diğer taraftan baktığınızda işin hiç te sizin düşündüğünüz gibi olmadığını göreceksiniz artık uzun yıllardır servis hizmetleri büyük firmaların tekelinde yaşadı böyle olması da bu firmaların ekmeğine yağ sürdü aslında aldığınız ürünün yedek parçasını istediğiniz yerden ve rekabetçi piyasa koşullarında size en uygun fiyatla almanız sizin en doğal hakkınız.
  Tabii konuyla ilgili eğitiminiz yoksa işin eğitimini almışbir ehil elemana taktırmanız gayet doğaldır.
  Bu olayın kahramanlarını tasvip ettiğim gibi anlaşım çıkmasın fakat ben yeri gelmişken konunun özüne değinmek istiyorum.büyük firmalar uzun yıllardır yetkili servis adı altında tekelleşme sergilemişlerdir.bu da yedek parça ve işçilik pastası oldukça büyük olduğundandır.siz bir hizmet veya ürün satıyor olsanız fiyatı siz belirlemeyi ve mümkün olduğunca yüksek tutmayı istemezmisiniz? işte onlarda böyle yaptılar.ellerinin altında herzaman ve her koşulda hükmedebilecekleri kendi firmalarının dışında başka işlere bakmasını önledikleri ve az işle iyi para verdikleri adınada yetkili servis dedikleri filler yarattılar
  Fkat şartlar ve piyasa koşulları hızla değişiyor aslolan eğitimli profosyonel ve sertifikalı üniversal servis istasyonlarının çoğalmasıdır.Sizin yıllar önce aldığınız ürünün arızalanması halinde hem yedek parça hemde ödediğiniz işçilik üzerinden yıllar sonra o filleri yaratanların hala nemalanması çok doğal değildir.
  Özel servisler tüketiciye öcü gibi gösterilmekte ve yetkili servisin işini çalan dolandırıcılar gibi lanse ediliyor.Sizin muhatap olduklarınızı dışarıda tutarak söylüyorum bende birçok firmanın yetkili servisliğinin yanısıra özel tamiratta yapıyorum.
  Aslında profosyonel üniversal servisler (özel servisler) konunun eğitimini almış sertifikalı iseler güvenle tercih edilmeli.İşin aslı kısıtlı sürede çok iş yapabilme kıskacına girmiş yetkili servislerin işin tekniğine ve müşteri diyaloğuna ayıramadığı vakti ve göstermediği özeni göestermesidir.Özel servisleri ÖZEL YAPAN. Yaşadığınız olaya üzüldüğümü tekrar belirtirken böyle şeylerin temsil ettiğim sektörde yaşanmamasını dilerim.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER