Geleceğin İnterneti

Geleceğin İnterneti

Bu siteye erişim kendi kararıyla engellenmiştir.

Yaklaşık 1 haftadır takip ettiğim blogların bazılarına girerken simsiyah bir ekranla karşılaşıyorum. Hani YouTube’a girerken karşılaştığımızın aynısından. Arada bir kelime farkla bu sayfalar birbirinin aynısı. Bu bloglar kendilerini, kendi rızaları ile kapatıyorlar.

Geleceğin internetini simule etmek için başlatılan kampanya, nedeni belli olmadan Telekominikasyon kurumu tarafından süresiz olarak kapatılan sitelere dikkat çekmek amacında.

Sesimizi çıkartmazsak geleceğin interneti bu şekilde olacak!

Link
Kalıcı bağlantı

Related Posts

6 Responses to Geleceğin İnterneti
 • OKAN

  Gelecekte olanlar dediğin gibi bundan farksız olacak böyle devam edersek. Artık daha planlı ve daha bir güçlü olarak sesimizi duyurabiliyoruz. Bu kampanyayı başlatan ve desteği olan herkese teşekkür ederim…. Önemli olan sonuçların iyi olması….

 • FeRHaD

  Kampanyanın katılımcı sayısının çok daha fazla olmasını isterdim, zira basında vs. bir yerlerde duyulmadan pek bir işe yaramaz, önemli olan bu kapatma davalarını açanların vs. kulağına gitmesi. Tabi az önce gördüm ki, bazı yerlerde kampanya ile ilgili yazılar çıkmaya başlamış, örnek.

 • saadet

  başlangıçta siteye giremeyince çok şaşırdım eyvah dedim site hacklendi yada birileri siteyi kapattı :(Ama gerçekten türkiye gibi bir ülkede bunların olması çok kötü birşey … daha tepkili olmalıyız bunlar dahada artacak gibi gözüküyor…

 • Asya yusof

  Iyide neler oluyor tam anlayamadim ben sanirim birazdaha internet haberi veren sayfalari gezmem gerekicek galiba???
  bende gercekten kapandi sandim herkez bu gunlerde blok kapatiyor ya bende oyle birsey yaptin kizdin birilerine blok kapadin sandim..

 • Süleyman SÖNMEZ

  Biz blog yazarları şunu anlatmaya çalıştık.

  İnsanlık tarihinde ilk kez bilgi ve düşünce bu denli özgür ve kolay erişilir hale geldi.

  Bu her çeşit fikrin yazılması demek, kabul edeceğimiz, edemeyeceğimiz nefret ettiğimiz ve hiç görmediklerimiz dahil olmak üzere.

  Dünyada her çeşit insanın olması gibi. Nasıl beğenmediğimiz insanları öldürmüyorsak beğenmediğimiz fikirleri de yoketmeye çalışmak barbarlıktır. Batı Dünyasını uzaya götüren, farklı seslere saygı duymasıdır ister beğensin ister beğenmesin.

  Gelişmiş ülkeler der ki bir şey kötüyse karşısına iyiyi sun, iyiyi tüm gücünle sun. Dünya var olduğundan beri kötü olmuştur. Yok etmek mümkün değildir. Bu bir evren kanunudur. Yin yang gibi artı eksi pozitif negatif gece gündüz gibi. Biri olmadan öteki olamaz.

  Internetin devletler tarafından sansür edilmesi de gelişmiş ülkelere göre çok geri kalmışlığın işaretidir.

  Çünkü her siteyle mücadele edilebilir. Birisi sevgili Atatürk’üme saygısızlık ederse ben karşısına çıkarım ve yaptığı müthiş işleri yine videoyla anlatırım. Oysa ben youtube’a giremiyorum. Ben Atatürkümü anlatamıyorum. Ama Yunanlı vatandaş halen hakaret videosu ekleyebiliyor.
  Yasak kimin işine yarıyor?

  Bunu anlatmaya çalıştık. Kapatmaların keyfi olduğunu bir alt domain yüzünden aylarca kapalı kalan wordpress sitesinin engellenişini protesto ettik. Bir ara kapatılan ekşisözlüğün açılması için yapılan uğraşıları anlattık. Kısacası bizim de tüm titizliğimize rağmen saçma bir ihbarla kapatılabileceğimiz anlamanız için kapattık.

  Kısa bir süre kapalı kaldık. Neredeyse 500 site. Eminim süre uzasa binlerce site olacaktı.

  Ve onbinlerce okuyucu bu sesi işitti.

  Umarım gerekli merciler de toplumlarını nasıl geri götürdüklerini teknolojiyi ve Türkiye’nin imajını nasıl bozduklarını ve “blacklist” denen o kara haritada işaretlendiğimizde artık bize teknoloji yatırımı yapılmayacağımızı anlarlar.

  Son not:
  Allah aşkına 21. yüzyıldayız gökte uydular uçuyor Lenin döneminde değiliz. Neden anlamak istemiyorlar?

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER