Hamilelikte Bulantının Sebepleri

Hamilelikte Bulantının Sebepleri

Mide bulantısı ve sürekli kusma ile yaşamak gerçekten mümkün değil. Günlerdir süren bu eziyetin sebeplerini araştırma sonuçlarımdan çıkarttımlarım şunlar:

 • Vücutta salgılanan östrojen miktarı hamilelikle beraber arttığından, bünye buna tepki veriyormuş. Anlaşılan bulantılar tamamen alerjik. Hatta doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda da aynı sebeple bulantı ve kusma olabiliyormuş.
 • Günde 2-3 kere kusmak normalmiş. Daha fazlası doktorla konuşmayı gerektirirmiş. Günde 8-10’u gören ben yarınki randevuyu iple çekiyorum.
 • Bulantılar genelde 6. haftada başlayıp, 12-13. haftada bitiyormuş. Çok az görülmekle beraber 5. aya kadar bulantı çeken varmış. 6-7 haftanın daha böyle geçtiğini hayal edemiyorum ya neyse…
 • Bulantılar nedeniyle kilo kaybı olabilirmiş. Çok normalmiş. Ancak zayıflama ve kusmalar artarsa, bebeğin alınmasına karar verilebiliyormuş.
 • İçinde potasyum bulunduran gıdalar bulantıyı azaltabiliyormuş. İki gündür bu nedenle sürekli muz yiyorum. Kusma sayımda 1-2 azalma olmuş olabilir. Ama muz da kabızlık yaptığı için hamilelik süresince çok tavsiye edilmiyormuş. Şu an midemden bağırsaklarıma ulaşan bir gıda maddesi olmadığından bunu dert etmiyorum.
 • Başucumda galeta bulunduruyorum. Kuru kuru sadece o iyi geliyor. Son günlerde o kadar çok yedim ki bıkkınlıktan o da midemi bulandırmaya başladı.
 • Cebimde her an istifra edebilirim korkusu ile sürekli poşet taşıyorum. Kusmanın bir kötü tarafı da 1-2 dakika içinde açlık krizine girmek. O yüzden poşetin yanında light bisküvilerden de bulunduruyorum. Tabi onları yeryemez tekrar çıkartıyorum. Anlayacağınız kısır döngü.
 • Deniz tutmalarını engelleyen seaband isminde bir bileklik varmış. Kadınların yarısı işe yarıyor, yarısı yaramıyor diyor. 1 saat kadar önce bilekliklerden aldım. Hatta eczacı halime acıyıp orada takıverdi koluma. 5 dakika sonra etkisini hissetmeye başladım. Şu an mide bulantısı benden çok uzak gibi duruyor. El ayasının bilekle birleştiği yerden 2,5 parmak yukarıdaki bir nokta akupunkturda bulantıyı kesiyormuş. Bu bileklik şu anda oraya baskı yaptığı için bulantım kesiliyormuş. Ancak o kadar sıkıyor ki daha kaç saat dayanabilirim bu acıya bilmiyorum. Hangisi daha kötü onu da bilmiyorum.

7 saat sonra:
Bilekliklerin etkisi 2,5 – 3 saat sonra azalıyor. Çıkartıp, bir kaç saat sonra tekrar takınca aynı etkiyi hissediyorsunuz. Zaten bilekleriniz baskı sebebiyle neredeyse morarıyor. Bu ara bilek sağlığı açısından da gayet iyi. Ben o arayı uyku ile geçirdim. Şimdilik memnunum. Ama kesin sonuç olmadığına karar verdim. Taksiye, motora, vapura, binersem bilekliklere rağmen kusabilirim.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

5 Responses to Hamilelikte Bulantının Sebepleri
 • Banu Bingör

  O bulantıları ben 5. ayın ortasına kadar çektim Devletşahcığım. Umarım -hoş geçti ya artık her şey- seninki o kadar uzun sürmemiştir. Bileklikler sonuna kadar işe yaradı mı? Bana doktorum bir hap vermişti, denemem için. Ama o da biliyordu ki aslında bunların hiç biri tamamen işe yaramıyor 🙂 Ben de dört-beş gün deneyip, bıraktımdı. Yazın en sıcak dönemini o bulantıyla geçirmek can sıkıcıydı, ancak dönüp baktığımda geriye, o bile (evet o bile!) hoşlukla anımsanıyor, dğeil mi? :))
  Benim için iki gıda vardı o dönem, yeşil elma ve kaşarlı tost! Bir ara da bol fındık ve bademle bastırabiliyordum bulantıyı bir miktar.
  Fakat ne olursa olsun, o bulantılar, (hastanelik etmediği sürece) sağlıklı yürüyen, hormonların doğru çalıştığı bir hamileliğin de işareti.
  Ben o dönem 3 kgdan fazla kaybetmiştim. Sanıyorum bu sayede de hamileliğin sonuna geldiğimde ilk kilomun üzerine sadece 3 kg almış oldum. Her şerde bir hayır vardır dedikleri bu olsa gerek (mi?) :)))
  tüm hamilelere denecek tek şey: Hepsi geçiyor ve o melekle ilk karşılaştığınız anki koku ömrünüzün sonuna kadar tüm diğer aile üyelerinden farklı olarak sahip olduğunuz tek üstünlük olarak yanınıza kâr kalıyor 🙂 doya doya yaşayın onu!

 • zynp

  gerçekten geçecek mi? inanasım gelmiyor 🙁 ben artık kan kusmaya basladım 12. haftaya sonunda girdim hereks 12-14 dese de bana hiç gececekmiş gibi gelmiyor 🙁

 • selin

  Ben de öyle bulantı yaşıyorum k bazen gece kıvrandırıyor sabaha kadar tek çözümü çubuk kraker ve meyveli gazozda buldum 2 kg vermişim. Hiç bulantı yaşamayan hamileleri çok kıskanıyorum inşallah sağlıkla doğar bebeklerimiz

 • Gülşah

  Bende 8.haftayı bitirdim hala geçecek mi acaba diye bekliyorum.bende çubuk kraker bile kar etmiyor artık hatta o bile midemi bulandırıyor onu bile çıkarıyorum inanın suya hasretim çok canım istiyor ama midem boş olduğu için içemiyorum birkaç kere serum yedim tam 6 kilo vermişim 2 ayda çok zorlanıyorum umarım en kısa zamanda biter çünkü tadını çıkaramıyorum ve daha hamilelikten hiçbirşey anlayamadım UMARIM BEBEĞİM ZARAR GÖRMÜYODUR ÇOK KORKUYORUM VE HERGÜN DUA EDİYORUM ONUN İÇİN ALLAHA EMANET EDİYORUM

 • nur

  Altı haftalık gebeyim iki haftadır öldümm kusmaktan sabahları aç karnına bile kusmalarım oluyo medemi dışarı çıkarcam die korkuyorm. Acile gidip serum taktrıyorm bişey yiyemiyorm yesemde hemen çıkarıyorm bezdim yemin ederim gözlerimden yaş gelio artık ne zaman biticek nolur hemen bitsin

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER