Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamile olup olmadığımı öğrenmek üzere doktora gideceğim günün sabahında dişim kırıldı. Hemen aynı hastaneden diş doktoru için de randevu aldım.

Hamile olduğumu öğrendikten 5 dakika sonra ağzımı bir karış açmış dişçi koltuğunda oturuyordum. Evet üst dişlerimden birisi kırılmıştı. Onun dışındakiler iyi durumdaydı. Bir de her an çürüyecekmiş gibi görünen daha tam çıkmamış 20 yaş dişim vardı ki şu an için problem teşkil etmiyordu. Hastane kayıtlarına hamile olduğum bilgisi girildiğinden dişçim kırık olan dişe ilk üç aylık dönemde müdahale edemeyeceğini söyledi. İkinci trimestirde problem çıkartırsa gerekli işlemi yapacaktı. Sinirlerin hava almaması için üzerini küçük bir dolgu parçası ile kapatıp, beni tebriklerle evime yolladı.

Diş Ağrısı

Üzerinden aylar geçti. Ta ki düne kadar korktuğumun aksine dişlerimde hiçbir rahatsızlık hissetmedim. Dün başlayan baş ağrısını öncelikle sıcak çarpmasına bağladım. Ancak soğuk duş, içilen sular ağrıyı bir türlü kesmiyordu. Herşeyi aydınlatan ısırdığım elma dilimi oldu. Ağzımın arka tarafında bir şeyler oluyordu ve bu tüm kafamı kazan gibi hissetmeme neden oluyordu.

Bugün doktor randevumuza saatler kala artık dişimin ağrısına dayanamaz şekilde ağlıyordum. Önce diş hekimini ziyaret ettik. Son dönemde olduğum için film çekemeyeceğini 20 yaş dişimin hemen doğumdan sonra mutlaka alınması gerektiğini söyledi. Süt verirken oluşan diş apsesi yüzünden zorluk yaşayabileceğimi de ekledi. Doktorumla konuştuktan sonra doğuma kadar kullanmam üzere antibiyotik ve ağrı kesici verdi.

Hamile kalmayı düşünüyorsanız, ilk işlerinizden birisi diş hekiminize görünmek olsun. Çünkü tahammül sınırlarının zorlandığı bir hamilelikte diş ağrısı gerçekten en çekilmeyecek şey.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

4 Responses to Hamilelikte Diş Tedavisi
 • Fakülte yıllarında dayanılmaz diş ağrısı,sınavlarla çakışınca “çekin” dedim doktor “olmaz bunlar azı dişi kanal tedavisi yapalım” dedi ama dinlemedim çektirdim.
  2 yıl sonrada diğer azı dişim çekildi.Tabi bunlar sırf kanal tedavisinden korktuğum için oldu.

  Yıllar yılları kovaladı o boşluklar doldurulmayınca dişler yayıldı,araları seyrekleşti.

  Hamile kalmayı planlarken ilk işim dişciye gidip bu boşlukları doldurmak oldu.Hamilelik sırasında kalsiyum eksikliği nedeniyle dişlerde sorun oluştuğunu okumuş kendimce tedbirler almaya çalışmıştım.Dokuz ay boyunca da çok şükür bir sorun yaşamadım.

 • devletsah

  İçimden Geldiği Gibi;

  Ben de ilk iş dişçiye gittim… Zaten malum benim dişler kırılıp duruyor. Tamamı temizlendi bakıldı. Gel gör ki daha ilk gün biri kırıldı… Hamilelikte en korktuğum şey buydu. Son 15 güne kadar da problem olmadı. Kısmet işte. Ne yapalım.

 • selçuk çiçek

  hamileliğin her döneminde uyuşturarak diş tedavisi yapılabilir.

 • Zeynep

  Merhaba Devletsah,

  Ben hamileligimin ikinci doneminde dis agrisi ile doktora gittim. Doktor disimin sorun cikarmayacagini ve buyuk ihtimalle hamilelik bitene kadar da disimin tedaviye ihtiyaci olmayacagini soyledi. Gel gor ki hamileligimin 8.ayinda bir gece inanilmaz bir dis agrisi cekerek ertesi sabah doktora gittim. Yapacak birsey yoktu once bir hafta antibiyotik almam gerekiyordu (bebebime gececegi icin hic istemedigim birseydi) ve sonra da rontgenlerin de cekilecegi bir tedavi gormesi gerekiyordu disimin.

  Dijital rontgenlerin cok cok dusuk bir radyasyon miktari oldugunu soyleyerek beni sakinlestirdi doktorum ve karnima iki tane rontgen yelegi koyarak dis tedavimi oldum.

  Bu tur durumlarda herkes kendi kisisel kararini vermeli tabii ama ben hamileligimin sonuna kadar antibiyotik almayi dogru bulmadim ve iyi ki tedavi oldum diyorum.

  Sevgiler.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER