Havai Fişek Fotoğrafı Çekmek

Havai Fişek Fotoğrafı Çekmek

İstanbul’a geldiğimizden bu yana Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Feriye, Esma Sultan Yalısı ve Beylerbeyi Sarayında yapılan düğünler sayesinde haftasonu gecelerimiz çok keyifli geçiyor. Özellikle de yabancı zenginlerin düğünlerinin olduğu geceler. Elbette davetli olduğumdan değil. Terastan seyretme lüksüne sahip olduğum havai fişek gösterileri gökyüzü kadar benim gecelerimi de renklendiriyor.

Her cumartesi sabahı “bugün akşam havai fişekleri fotoğraflayacağım” desem de şu ana kadar tek kare çekmiş değilim. Bu vesile ile bol bol havai fişek fotoğrafı nasıl çekilir yazısı okudum. İşte size havai fişek fotoğrafı çekmenin püf noktaları:

Havai Fişek

 1. Mutlaka üçayak (tripod) kullanın. Fotoğrafta istenilen en önemli özellik keskinliktir. Bu da titretilmeden çekmekle mümkün olur. Üstelik fotoğrafları gece karanlıkta çektiğiniz düşünülecek olursa titreşim az ışıkta uzun pozlama süresi nedeniye çok daha fazla hissedilecektir.
 2. Yine sarsıntıyı engellemek maksadıyla uzaktan kumanda ya da zamanlama kullanın.
 3. Hafıza kartınızın boş olduğundan ve pilinizin şarjlı olduğundan emin olun.
 4. Fotoğrafları benim gibi terastan çekmeyecekseniz önceden iyi bir yer bulup hazırlanın.
 5. Flaşınızı mutlaka kapalı duruma getirin. Unutmayın yalnızca havai fişeklerin ışığını istiyoruz. Yakınınızda kadraja girebilecek sokak lambası gibi başka ışık kaynaklarının olmamasına da dikkat edin.
 6. Normalde gece çekimlerinde yapmayacağınız bir iş yapıp ISO’nuzu makinanızın izin verdiği en düşük değere 50 ya da 100’e getirin.
 7. Tam manuel fotoğraf çekiyorsanız diyafram açıklığınızı (apature) f/8 – f/16 gibi bir değere ayarlayın. Makinanız bu ayarları yapmanıza izin vermiyorsa manzara çekim modunu kullanabilirsiniz.
 8. Yine tam manuel çekim yapıyorsanız estantane / pozlama süresi için denemeler yapabilirsiniz. Her seferinde farklı görüntüler elde edeceksiniz. Uzun pozlamalarda havai fişek ışıkları çizgi gibi görülürken kısa pozlamalarda yıldız gibi görülecekler. Fotoğraf makinanız da “bulb mode” denilen bir ayar varsa onu kullanmanız faydalı olabilir. Bu modda deklanşöre iki defa basmanız gerekir. Yani pozlama süresine siz karar verirsiniz. İlk bastığınızda pozlama başlar, ikincisinde ise sonlanır.

Bu ayarları mum ışığında yemek fotoğrafı çekmek için de kullanabilirsiniz. Daha sonra bu konuya Yemek.Nâme‘deki Yemek Fotoğrafçılığı Kursunda da değineceğiz.

* Yukarıdaki fotoğrafı geçen sene tekneyle Çırağan Sarayının önünden geçerken üçayaksız ve çok yüksek ISO ile çekmiştim.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

9 Responses to Havai Fişek Fotoğrafı Çekmek
 • Pınar

  Sevgili Devletsah,
  bu yazını muhtemelen 1 hafta önce okusaydım pek birşey anlamayacaktım. Fakat geçen 1 haftada okunan kitap ve sorulan sorular neticesinde verdiğin tüyoların hepsini anlıyorum ve çok güzel bir yazı olduğuna kanaat getiriyorum. Bu tüyoların hepsini uygulayıp da hayal kırıklığına uğrama şansı yok denecek kadar az.
  Yemekname’nin yeni sayısında ki yazını da merakla bekliyorum.

 • cocuklacocuk

  sevgili devletsah, biz de benzer yöntemlerle şimşek fotoğrafları çekmeyi denemiştik ancak havai fişek çekmeye kıyasla biraz daha tesadüfi oluyor, pozlama aralığında şimşek çakarsa yakalayabiliyorsun bu şekilde ancak sekiz şimşek yakalayabilmiştik

  http://www.cocuklacocuk.com/?p=176

 • Berceste

  Ingiltere’de havai fisek cekmek isterseniz sizi 4 Kasim’i, 5 Kasim’a baglayan gece davet edelim…O geceden yilbasi gecesine kadar bahcelerden sokaklardan hep havai fisek sesleri geliyor. Detaylar ve Canon Ixus 800IS’in havai fisek ayari ile cektigim fotograflar burada:

  http://berceste.blogspot.com/2006/11/guy-fawkes.html#comments

  Elbet bir de Cambridge’de mezuniyet toreni icin duzenlenen geceler var ki, onlarin da vazgecilmez susu havai fisekler.

  Bekleriz 🙂

 • Burçin

  Bu harika bilgiler için çok teşekkürler Devletşah. Havai fişek gösterisi olsa da uygulasam hemen. 😛 Düğünleri takip etmek lazım yaz bitmeden. Yemekname’nin fotoğrafçılıkla ilgili yazılarını da merakla bekliyorum tahmin edeceğin üzere.

  Dilek’ciğim senin fotoğraflara da girip bakıyorum şimdi.

  Sevgiler,

 • FATOÅ?

  Merhaba Devletşah,

  Derginizi az önce bilgisayarıma indirip inceleme fırsatım oldu. Gerçekten çok güzel olmuş. Bu girişiminiz için tebrik ederim.

  Sevgiler..

 • semra

  Makinemi ilk aldığım hafta sonbahardı.Henüz kitapçığını bitirmeye dahi fırsatım olmamıştı.Ama boş dururmuyum ben çekiyorum habire neyi nasıl çektiğini anlamalıyım ya.gece birden havai fişekler patlamaya başladı çoook severim kendilerinin ısıklarını.hemen çekmeliyim dedim.ve işte bu resimleri çektim.Bunlar benim amatör olarak çektiğim en harika fotolar seviyorum bu resimlerimi hemde çok.
  http://semramutfakta.blogspot.com/2007/09/imdiye-kadar-ektiim-en-gzel-resim.html

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER