Kızarmış Dana İliği

Kızarmış Dana İliği

Kızarmış Dana İliği

İçindekiler

İlik için

Servis için

Hazırlanışı
 1. Fırını 230 dereceye ısıtın.
 2. Tercihen dökme demir bir tavayı da ısıtın.
 3. Kemik iliklerini ısınan tavaya dik şekilde dizip fırının en üst rafına yerleştirin.
 4. Kemiklerin büyüklüklerine göre yaklaşık 20 dakika kızartın.
 5. Kemik ilikleri kızarırken kırmızı soğan ve maydanozu incecik dilimleyin.
 6. Ekmeği kızartın.
 7. Kızaran kemikleri tabaklara kırmızı soğan, maydanoz salatası ve kızarmış ekmekle beraber servis edin.
Notlar
 • Bundan yaklaşık 2 sene kadar önce Dükkan Steak House’un Armutludaki yerinde Emre Mermerle bir yemek yemiştik. O sırada sofraya nar gibi kızarmış kemikler gelmişti. Emre bey elleri ile iliği kızarmış ekmeğin üzerine akıtıp, soğan ve maydanozlu karışımı da üzerine koyup küçük bir kanepe hazırlayıp bana ikram etmişti. O an ağzımdaki lezzet patlamalarını anlatabilmemin imkanı yok. Yemekten sonra eve geldiğimde aklımda kalan tek lezzet sana / sığır iliğiydi. Hemen bilgisayar başına oturup biraz arama yaptım. Ünlü Chef Anthony Bourdain‘in ölmeden önce yemek istediği son yemeğin bu olduğunu okuduğumda hak vermedim değil. Bir de rahmetli Arman Kırım’ın yazısını okuduğumda ilik aşkının çoook eskilere dayandığını öğrendim.
 • Ben ilikleri Actifry 2in1’ın üst tepsisinde 12 dakikada pişirdim.
 • İlik hem çok kalorili hem de kolestrolü yüksek bir gıda. Ancak kemik gelişimi için faydalı olduğu söyleniyor. Ayrıca kan yapımına yaradığı ve grip ile savaş için çok faydalı olduğunu da söyleyenler var. Son olarak iliği akıtıp düzenli olarak saça 2 saatlik kür yapıldığında, saçı hem uzattığı hem de miktarını arttırıyormuş.
Kalıcı bağlantı

Related Posts

One Response to Kızarmış Dana İliği
 • nesrin

  Devletşah hanım yine bizlere yeni bir lezzet sundunuz !! benim bu şekilde tatmadığım kemik iliği ilk fırsatta pişireceğim ellerinize sağlık teşekkür ederim selam sevgiler………………

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER