Mercan'ın Ölümü

Mercan'ın Ölümü

Mercan

Hatırlıyor musunuz geçen sene Gözde ile Melih hediye olarak bir betta balığı getirmişlerdi. Bir ay kadar önce mercan yüzmeyi bıraktı. Sürekli dipte yatıyordu. Yemini verdiğimde yüzgeçlerini çırparak suyun tepesine gelip alıyordu. Kuyruğunu hiç oynatamadığını, artık gösterişle açmadığını fark ettim. Gittikçe bu hareketler daha da azaldı. Yemini aşağıya burnunun dibine kadar indirmezsem yiyemiyordu. Dün gece işten dönüp, yemini vermek için elimi uzattığımda artık yaşamadığını anladım. Mercan artık yok. Onu bahçeye gömdükten sonra fanusundaki suyu döktüm. Şimdi masanın ortasında bomboş duruyor.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

14 Responses to Mercan'ın Ölümü
 • BalikInsan

  Allah ona rahmet etti muhakkak.
  Hayatin bir parcasi imis olum. O balik olarak yaratilip buraya gonderildiginden itibaren yaratilis gayesine uygun olarak bir balik gibi yasamis.

  Insaallah bizlerde yaratilis gayemize uygun olarak insan gibi yasariz. Ve oluruz.
  Allah bize yasarken de rahmet etsin.

 • Uğur Samsa

  Sahibi olduğumuz hayvanlar bir süre sonra evin parçası oluyor, başın sağ olsun. Muhabbet kuşumuzun ölümü geldi aklıma 🙁

 • muzaffer

  bende de vardı bordo renk bir beta. ama gecen sene öldü aynı şekilde artık hepsinin ölmeden önce aynı tepkiyi verdiğini düşünmeye başladım. gerçekten insan çok kötü oluyor çünkü baya alışıyorsun ona yemi verdiğinde nerde olursa olsun bulup yemesi ona baktığınızda kabararak selam vermesi…

 • nesrin

  Sevgili Devletsah,
  Seni anliyorum.Icinde bir bosluk hissediyor olmalisin.Baliklar baskadir.Sessiz,gücsüz,sadakatle seni beklerler.Yokluklari hemen farkedilir.Bizim de uzun yillar akvaryumumuz vardi,simdi birden özledim.

 • Serife

  bu yüzden hayvan beslemiyorum..

 • Tolga K.

  Bir Betta splendens’in satış boyuna gelmesi nerede ise 1 seneyi buluyor. Toplam ömürleri de 2-3 sene kadar olduğundan son sahibi bu balıklarla en fazla 1-2 sene beraber olabiliyor. Balığınız takdir edilen ömrü tamamlamış ve ayrılmış.

  Bu bilgiye sahip olarak bir Betta splendens edinirseniz, kaçınılmaz son tecelli ettiğinde üzüntünüz bir nebze de olsa daha hafif olur diye düşünüyorum.

  Şuna benzer bence; çok yaşlı ya da ölümcül bir hastalığı olanların ölümünden çok aniden vefat eden genç insanların ölümü bizi daha fazla etkiler. Çünkü diğerlerine zaman içerisinde kendimizi hazırlamışızdır. Bir başka deyişle üzüntümüzü belli bir zaman dilimine yaymışızdır. Oysa ani ölümler öyle mi?

 • oğuzhan başar

  başın sağ olsun… yeni bir balık almanı öneririm.. tabi ki eskisini getirmeyecektir ama acısını hafifletir.

 • kültür

  üzüldüm…

 • Meryem

  Bende yukarida belirtildigi gibi tamda bu yüzden evde hayvan beslemiyorum. Cocuklugum boyunca babam muhabbet kusu besledi annem ise balik. Her hayvancigin ölüsünde icimde inanilmaz bir aci olurdu. O günleri hatirladim..

  Belki “hadi canim, o kadarda olmaz” diyeceksiniz ama, ayni sebepten dolayi taze (vazoluk) cicekleride sevmiyorum. O rengarenk cicekler bir kac gün icinde soldugunda icimi garip bir hüzün kapliyor..

  Belkide bunlar bizi kacinilmaz sona hazirlayan, onun bizim her yerde karsimiza cikacabilecegini gösteren ve onu karsilamaya her daim hazir olmamiz gerektigini gösteren hatirlatmalar…

  Sevgiyle

 • icimdengeldigigibi

  Hay Allah aslında beta cinsi uzun yaşayan bir balık ama sizde yaşamamış:( Bende aynı renk ve boyda vardı uzunca süre baktım.Adını “efsane” koymuştum.Yüzgeçlerinde yapışkan beyaz bir tortu oluşmaya başlamıştı ki öldü.Suyunu sık değiştirmediğimi mikrop aldığını söyledi uzmanı:(

 • devletsah

  İçimden Geldiği Gibi;

  Bir önceki bettama 3 yıldan daha uzun süre bakmıştım. Sizinkisi sudan parazit kapmış. Daha önceki balığıma olmuştu. Mavi bir damla vardı 3-4 günde iyileştiriyordu. Benimkisinin maalesef gösteriş yaparken kuyruğu kırılmıştı. Tedavisi yok ne yazık. Yüzemediği için öldü maalesef.

 • Furkan Gökçe

  Başınız sağolsun. Ağabeyim çıldırmış seviyede bir akvaryum hobicisi olduğu için bu tür durumlara alıştım. Yani sizi anlayabiliyorum. Ancak emin olun bir süre sonra alışıyorsunuz 🙂 Yaşıyorum; oradan biliyorum.
  İyi günler…

 • Sedat SArı

  Havyan küçük birer ayrıntı gibi görünsede çoğu insana aslında hayatın tam ortasında küçük sevmelik yaratıklardır.

  Zamanla insanın bir parçası oluveriyorlar.

 • melih akyüz

  Mercan elime doğdu sayılır.. son yolculuğunda yanında olamadık ama elden ne gelir???
  Yakında görüşürsek fanusuna yeni bir şirinlik gelebilir…

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER