Photoshop 20 yaşında

Photoshop 20 yaşında

PSD20

Bazı şeyleri duyduğumda kulaklarıma inanmakta zorluk çekiyorum. Mesela yılbaşı gecesi eşim “2010la beraber photoshop 20 yaşına giriyor.” dediğinde pek inanasım gelmemişti. 20 yıl önce bilgisayar benim hayatımda yoktu ya, sanki kimsenin de hayatında yoktu.

Photoshop programını ilk ne zaman duyduğumu düşündüm ama hatırlayamadım. Bunun unutkanlığımla ilgisi var mı bilmiyorum. Google’ı ilk ne zaman duyduğumu çok net hatırlıyorum. Hatta nerede olduğumu, kimden duyduğumu herşeyi hatırlıyorum da photoshop ile ilgili bir kayıt yok hafızamda…

Photoshop’u ilk ne zaman duyduğumu hatırlamasam da ilk ne zaman kullandığımı hatırlıyorum. Üniversite 3’ye geçtiğim yıldı. Mühendis olacağım ya, proje çizerken işime yarar düşüncesiyle Autocad öğrenmek için bir mimarlık şirketinde karın tokluğuna çalışmaya başlamıştım. Ama cidden karın tokluğunaydı. İşte ilk orada photoshop ile tanıştım. Benim için büyüleyiciydi. Gözümde o güne kadar q basic, word ve excel’den ibaret olan bilgisayar dünyası çağ atlamıştı. Evet, o kadar yaşlıyım. Benim üniversite yıllarımın son günlerinde internet hayatımıza girdi. Neyse konuyu saptırmayalım.

O mimarlık şirketinde Photoshop kullanmayı öğrendim. Yıllar geçtikçe, Photoshop da ben de büyüdük. Ben ilk tanıdığımda okula yeni başlayacak yaşlardaymış… Şimdi benim onunla tanıştığım yaşa gelmiş.

Eh bu kadar önemli bir program 20 yaşına girer de bir şey yapılmaz mı? Adobe Günlüğü sitesinde yılbaşından bu yana çok güzel bir çalışma yapılıyor. Boş bir sayfa ile başlanılan bir tasarım çalışması. Herkes bu tasarıma sırayla katkıda bulunabiliyor. Ben 19. layer ile tasarıma katkıda bulundum. Bakalım Photoshop’un ilk çıktığı gün olan 18 şubat günü proje bittiğinde nasıl birşey çıkacak ortaya. Siz de tasarıma katılarak photoshop’un yaş gününü kutlamak istiyorsanız elinizi çabuk tutun. Çok az bir süre kaldı.

Link
Kalıcı bağlantı

Related Posts

4 Responses to Photoshop 20 yaşında
 • kırmızı mutfak

  Çok hoş! Hayatımda hep bazı şeyleri çok zor olarak nitelendirir uzak dururum, kendi kendime engel olmak bir anlamda aslında. Photoshop da bunlardan birisi. Belki 20. yılının şerefine tanışırız kendisiyle kimbilir? Teşekkürler bilgiler için…

 • bizim nesrinin mutfagi

  Sevgili Devletsah,
  Yazindan anladigim kadariyla ayni yaslardayiz.Ayni dönemde mühendislik okuduk.Bilgisayarla ayni sekilde tanistik.Hayat insanlari ne kadar farkli yerlere tasiyor.Bir kadin olarak bugün seninle gurur duyuyorum.
  Bilgisayar dünyasi degil 20 yil bir kac ayda bile cok degisimlere ugruyor.Sürekli takip etmeyen benim gibiler icin basdöndürücü.

 • bizim nesrinin mutfagi

  Sevgili Devletsah,
  Yazindan anladigim kadariyla ayni yaslarda olmaliyiz.Ayni yillarda üniversiteye gittik.Bilgisayarla tanismamiz da ayni sekilde olmus.Hayat insanlari ne kadar farkli yerlere getiriyor.Ben bir kadin olarak seninle gurur duyuyorum.Bilgisayarla fazla hasir nesir olmayan benim gibi biri icin degil 20 yil birkac ayda bile cok fazla gelismeler oluyor.

 • m. tayman

  çok karışmış ama

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER