20 Dakika'da Gaste

20 Dakika'da Gaste

Bugün sabah epey zamandır ilk defa motora binip karşıya geçtim. Uzun zamandır bu yolu kullanmadığım için kitap okumak yerine boğaz’ın keyfini sürmeyi tercih ettim. Bir ara motorun için baktığımda çok şaşırtıcı bir tablo gördüm. İçeridekilerin yarısı “Gaste” diğer yarısı da “20 Dakika” isimli gazeteler okuyordu. Eskiden baktığımda üç beş kişinin “Posta” okuduğunu görürdüm. Yalnızca bir elin parmakları kadar olurdu. Bu küçük gazetelerin fiyatlarının 15, 20 kuruş olduğuna karar verdiğimde karaya yanaşmıştık.

Motordan indim, kapıya doğru yürüdüm ve üzerinde “Gaste” yazan bir çocuk gelip bana ufak gazetelerden uzattı. Almayacağımı söyleyip teşekkür ettim. Ücretsizmiş. Şaşırdım. İçinde ne olduğunu merak ettiğim için bir tane aldım. Füniküler’de göz gezdirdim. Kısacık haberler, tam yolculuk içinmiş…

İş yerine geldiğimde bu gazeteciklerin bir aydan fazla zamandır, motorda, otobüste, vapurda trende ücretsiz dağıtıldığını öğrendim… Çalışmaya başladığımdan beri hayattan bu kadar koptuğumu hissettiğim bir an olmamıştı.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

14 Responses to 20 Dakika'da Gaste
 • Alper KANAT

  Aşağıdaki adrese bir bakmanızı öneririm… Gerçekten çok yaygın bir şekilde okunduğunu ben de görüyorum etrafta… Güzel bir tasarımı var… Gazetelerin küçük olması gerektiğini düşünen bir kişi olarak bu özlemi yerine getiriyor olmaları güzel bir durum.. Ama madalyonun diğer tarafını da bilmek lazım.

  http://ozanguven.com.tr/blog/?p=418

 • dilek

  Devletsah yazini okuyunca hem gülümsedim, hem arkadaslara forwarladim:)
  Bana hem format hem gazetenin birinin ismi cok tanidik geldi:)
  http://www.20min.ch/

  http://medienlese.com/wp-content/2007/09/20minuten_cover_vgl.jpg

  biz de kendilerinden cok, biri aksamlari cikiyor..
  Sevgiler

 • Kaan Fakılı

  Ankara Büyükşehir Belediyesi de böyle bir şey yapıyor. Her sabah otobüse bindiğimde herkesin elinde minik bir gazete görüyorum. Hoş çoğunda Ankara Büyükşehir’in reklamı da olsa insanlara bir şeyler okuma alışkanlığı kazandırması açısından güzel bir uygulama. Yavaş yavaş bu minik gazetelerin içerisine mühim haberler, yorumlar da ekleyebilirlerse başarılı olunabileceğini düşünüyorum.

 • gunesligunler

  Hep yeni haberler duymaya alıştığımız Devletşah’tan şaşırtıcı bir durum gerçekten. Ben de okuma alışkanlığı bazı araştırmalara göre Afrika’nın bile gerisinde olan bizler (Türkiye) için güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Bu arada bildiğim kadarıyla Gaste Hollanda kaynaklı bir grup tarafından Türkiye’deki imkanlarla çıkartılıyor. 20 Dakika ise Doğan Grup tarafından Gaste’ye rakip olarak piyasaya sürüldü. Bana göre güzel olanda rekabet etmek kaliteyi doğurur. Umarım bu çalışmalar daha nitelikli örnekleri için başlangıç olur.

  Devletşahçım modern hayat o kadar hızlı akıyorki her şeye yetişmek zaten imkansız bence canını sıkma, bu arada kendini çok yormuyorsun değil mi?

 • Neslihan Kilic

  Daha bu sabah ofisteki arkadaşlarla bu konuyu konuştuk. Yurtdışındaki birçok gelişmiş ülkede bu uygulama senelerdir varken Türkiye’de yeni yeni de olsa başlaması çok sevindirici.
  Yalnız tabiki bu gazetelerin okunmasının oralardaki kadar yaygın olamamasında tek suçu okuma alışkanlığımızda aramamak gerekir.
  Toplu taşıma araçlarının yaygın ve medeni seviyelerde kullanılması çok önemli. Özellikle İstanbul, Ankara gibi şehirlerdeki trafik sorununun daha çekilmez hale gelmeden çözülebilmesini diliyorum.
  Ayrıca bizdeki ’20 dakika’nın isim babasının Paris’teki ’22 dakika’ adlı gazete olduğunu düşünüyorum. Çünkü orada toplu taşıma kullanan bir Paris’li günde ortalama 22 dakikasını yolda geçiriyormuş. Okunma süresine tekabül eden gazete ismi hoşuma gitti 🙂

 • kimler tarafından çıkarıldığı ya da dağıtıldığından daha çok bence fikir güzel.bizim milletimiz gibi okumayı beceremeyenlere iyi bir alışkanlık kazandırır belki.sonuçta herkes okuduğunu anlayacak,idrak edip kendi yorumunu katacak bilinçte ise kimse kimseye birşeyleri dikte edemez diye düşünüyorum

  http://www.ordanburdanhayattan.blogspot.com

  http://www.cicilerim.blogspot.com

 • Süleyman SÖNMEZ

  Okuma kültürü adına çok güzel olaylar. İlk çıktığı günlerden beri ben de elime geçince bu ücretsiz gazeteleri okuyorum.

  Yıllardır özlediğim bir görüntü bu. Bir Tokyo, Paris, Londra ya da Moskova metrosundaki insanların yolculukta hemen birşeyler çıkarıp okumasına nasıl imreniyorduk.

  Elbette taraflı haber korkunç olur. Hele hele ücretsiz bir gazetenin kim tarafından niye çıkarıldığı çok önemlidir.

  Bir kaç gün içinde ülke gündemini değiştirmek, spekülasyonlarla borsada zincir reaksiyonlar başlatmak, seçim sonuçlarını etkilemek yani akla gelecek dünya kadar şeyi etkilemek mümkündür medyayla.

  Çok usta ve insan zihnini iyi tanıyan uzmnalar günümüzde algımızı istedikleri gibi yönlendiriyorlar.

  Nyse karamsar olmayalım bu gazetelerin akışı güzel yukarıdaki kaygılara kapılmak için çok erken. Sonuçta benim çok mutlu olduğum bir uygulama oldu bu.

  Not: Yemek tarihi hakkındaki makalem üzerinde çalışıyorum Devletşah bitince göndereceğim 🙂 Unuttum sanma.

 • senem

  Merhaba, 20 dakika gazetesini görünce, burada da (Isvicre) birkac seneden beri 20 minute ayni adli gazete cok okunuyor ama buradakilar, Tr’ dekiler gibi para ile degil bedava, her sabah sehir merkezlerinin heryerinde bulunabiliyor. Sevgiler, iyi haftalar.

 • nalan cantav

  merhabalar,

  gaste’nin yayıncı firmasını arama motoruna yazdığımda cüneyt zapsu adı karşıma çıkmıştı 🙂

  selamlar

 • Fatih Demir

  gazetenin ücretsiz olması insanlarda ister istemez bir tedirginlik yaratıyor.. ne amaçla ne kesimin diye sorular geliyor.. ama artık bu sorular daha az sorulur oldu reklamının yapılması etkili oldu.. reklam derken sanırım bir bütçe ayrılmamış.. sadece ben bir haberde görmüştüm..
  güzel bir uygulama gazetenin aldıgı reklamlarla ayakta durabilecegi gerçegi gözler önüne seriliyor.. büyük cesaret yani.. gerisi gelir bence

 • eylos

  Fikir süper üstü süper. Tabloit ölçülerinde düşük maliyetlerle ve reklamlarla karlılık hedeflenmiş toplumsal yararını da katarsak güzel bir proje. Amaaaaaa….. Bence bu gaste, 20dk, 22 dk vb. hepsi vatandaşı uyutmak ve uyuşturmak için yazılıyor. Çünkü ne belediyeyi nede iktidarı eleştiren bir yazı hiç göremedim ve artık okumadığım için görme olasılığım zaten hiç kalmadı…
  Böyle gazetecilik nasıl olur bilemem ama gazetecilerin ilk derslerinin 5N1K’dan geçtiğinden haberim var.

 • Lacetti

  Merhaba Arkadaşlar;
  20dk gazetesi ile ilgili kesin olarak bildiğim bir kaç konuda sizleri aydınlatmak isterim.

  20Minutes Gazetesi ile 20dk Gazetesi işbirliği yapmaktadırlar yani isim taklit yada çalıntı değil.

  20dk Gazetesi siyaset haberlerine yer vermeme politikası izlemektedir. İleride de siyaset haberlerine sayfalarında yer vermemeyi planlıyorlar.

  20dk Gazetesi Hürriyet Gazetesi bünyesinde yayınlandığından seçim yatırımı gözü ile bakmamanızda fayda var. Siyaset haberi yapmadığı gibi seçim için de çıkmış olamaz

 • ecem

  Selamlar 20 Dakika Okuyucuları!
  O artık aramızda yok çünkü gazete yönetimi böyle bir karar almış. Bu sabah da her sabah olduğu gibi Metro’ daki tüm keşmekeşi bize unutturan gazeteyi okumaya başladığımda elimdekinin son sayı olduğunu “son yazı” yı okurken anladım. Dilerdim ki; bu kadar faydalı ve keyifli bir gazete yayından kalkmasaydı. Yetkilileri aradım ama ülkede kriz var dayanacak güçleri kalmamış. Ne söyleyebilirim emir demiri kesermiş. Keşke vedalaşmasaydık ve keşke her sabah gene buluşmaya devam etseydik…Bunca ay tüm kadronuzla bize ulaştırdığınız hizmet için çok ama çok teşekkürler.

  Ecem

 • Nureddin Ömer

  17 Ekim 2010′ da yenilendiği Radikal gazetesini 24 Ekim 2010 Pazar günü aldım. Neredeyse Bedava. 25kuruşa aldım. Tıpkı 29 Ekim 2014 Cumartesi Gününde çıktığı “Millet” gazetesi gibi. Üstelik tabloid.
  Baktım 3 eki
  Ana gazete 48 Syf
  Hayat 24 syf
  İki 20 syf.
  Yani Tam sayfadan 2’ye bölünmüş. Annem birden şaşırdı. çok okuyordum o gazeteyi.
  Ne yazık ki 21 Haziran 2014 günü son buldu

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER