Bebekler ne kadar yemek yer?

Bebekler ne kadar yemek yer?

Bebekler ne kadar yemek yer?

Dün yazdığım yazıya sosyal medya üzerinden ve e-posta yoluyla daha çok yemek yemeyen çocukların annelerinden cevap ve soru geldi. Ben de bu konuda bir iki kelime yazıp bildiklerimi paylaşayım istedim.

Bir bebeğin yediği miktar oldukça göreceli bir kavram. Kimine az gelen diğerine çok gelebiliyor. Aslında herkes için geçerli değil mi? Bu tamamen aile kültürü, gelenek görenekle alakalı. Yurtdışı seyahatlerimizde en çok dikkatimi çeken konulardan birisi de budur. Amerika’da eşim ve ben ortaya bir porsiyon yemek söyleyip tıka basa doyarak masadan kalkıyoruz. Avrupa da ise herkes kendi seçtiğini yiyor. Türkiye’de bir porsiyon az, iki porsiyon fazla geliyor bize. Herhalde demek istediğimi anlatabildim değil mi? Az ve çok kavramları tamamen kişiye özel.

Kafanızın içinde hayali bir kase olsun.

Bebeklerin / 1-2 yaş çocuklarının midesi mandalinadan büyük portakaldan azıcık küçük deniliyor. Eskiler bebeğin midesi yumruğu kadardır der. Neredeyse orta boy bir kase kadar. Şimdi kafanızda kaseye yediklerini, içtiklerini doldurun. İçine sığdırabildikleriniz, sizin yemesi gerektiğini düşündüğünüzden eminim çok çok azdır.

Bir arkadaşım kızının sadece çorba içtiğini başka da hiçbir şey yemediğini söyleyip duruyordu. Konuşmanın devamında pütürlü sevmiyor desem o değil, elma, armut vs yiyor diyordu. En sonunda kızının sadece meyve ve çorba sevdiğine kanaat getirmişti. O da bulduğu her şeyi çorbanın içine tıkıştırıyordu. Ta ki bir akşam onlara yemeğe gidene kadar. Hepimize -iki yaşındaki kız da dahil- yukarıda gördüğünüz boyda birer kase çorba koydu. İşte o an kızının neden yemek sevmediği (!) anlaşıldı. O koca kase çorbayı içtikten sonra zavallı kızın midesinde diğer yemeklere yer kalmıyordu ki… Hemen çorbanın yarısını kasesinden aldık. Küçük hanım önce afiyetle çorbasını, sonra da köfte ve patateslerini yedi.

Ufaklıklarla yemek yerken hayali bir kaseniz olsun. Onun yedikleri aynı zamanda o kaseye de dolsun olur mu!

*Diyetisyen, çocuk doktoru vs değilim. Sadece yemek konusuna ve çocuğu konusunda çok düşünüp okuyan birisiyim. Bütün yazdıklarım da okuyup, uzmanlarla yaptığım sohbetlerden edindiğim tecrübeler.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

5 Responses to Bebekler ne kadar yemek yer?
 • Asli

  Devletsah hn sizi cok yakından takip ediyor ve teşekkür ediyorum yardımlarınız icin benim kızım 21 aylık yemekle ilgili bir cok anneye göre sorunumuz yok diyebilirim ama uykuuuu sizden ricam bununla ilgilide tüyolar vermeniz.Şimdiden teşekkür ediyorum…

 • nesrin

  benim bebeğim yaklaşık 5,5 aylık ve artık anne sütü neredeyse almıyor.. ben nasıl besleyeceğim lütfen yardım??

 • Sevgi

  Devletşah Hanım, merhaba. Benim de Sufi ile yaşıt bir oğlum var, yemek konusunda pek iştahlı sayılmaz, benim ısrar etmem ya üstüne düşmem sonucu idare ediyoruz diyebilirim, fakat yaptığım yanlışı geç de olsa anladım, artık pek ısrar etmiyorum ve canı isterse yiyor, istemezse yemiyor, ancak aklıma takılan bir şey var, mesela akşam yemeğinde ya da başka bir ana öğünde çok az yediğinde yada hiç yemediğinde, arkasından gelen ara öğünü aynı şekilde uyguluyor musunuz? Yoksa acıkması için diğer ana öğüne kadar hiç bir şey vermiyor musunuz? Bu konuda farklı yazılar okudum ve aklım karıştı, yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler…

  • Devletşah

   Merhaba Sevgi hanım;

   Rutini koruyorum. Ara öğünde daha besleyici birşey seçiyorum o durumda. Besleyici derken mesela yoğurt ve meyve karışımı. Ama çok tok tutmayacak şekilde yapıyorum ki akşam yemeği atlamasın.

   Sevgiler

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER