Bir tasarruf hikayesi

Bir tasarruf hikayesi

Bir tasarruf hikayesi

Evlendiğimizde eşimin bekarken aldığı kurutmalı çamaşır makinasını kullanıyorduk. Ben makinayı camdan atmadan başka bir ikinci el makina sahibi olduk. Yurtdışına tayini çıkan kayınbiraderim eşyalarını eşe dosta veriyordu. Bizim kısmetimize de seyahatleri sebebiyle ben diyeyim 10 siz deyin 15 kere kullandığı çamaşır makinası düştü. Alırken beraber seçtiğimizden pek üzerinde durmadım. Zaten yoğun çalışma tempomda makinayı değiştirmeyi düşünüyordum da hangi marka ve model kısmına karar verecek vaktim olmadığından erteliyordum. Kısacası iyi oldu.

Fakat Sufi doğdu doğalı makina bize yetmez oldu. Hele kurutma işini o kadar arar oldum ki sormayın. Özellikle de bezi bıraktığımız ilk zaman… Kış ortasında yorgan kurutmaya çalışmaktan helak oldum.

Bir de alerjiler ve ona bağlı burun tıkanıkları peşimizi bırakmamaya başlayınca doktor ‘evde çamaşır asılmayacak; deterjan kullanılmayacak; yorgan, yastık 20 günde bir yıkanacak’ deyince kurutmalı makinaya dönüş şart oldu. Üstüne çamaşır makinası sıkmamaya başladı.

Şimdi hep bir ağızdan ‘kurutma ayrı çamaşır makinası ayrı al daha iyi’ dediğinizi duyuyorum. Evet, daha iyi olabilir, zaman açısında da çok daha verimli olabilir. Ama gelin görün ki evde yer yok… O yüzden araştırdım, soruşturdum, birbirleri ile mukayese ede ede belki yüzlerce forum sayfası okuyup kararımı verdim: Arçelik 9146 YK alacaktım. İstediğim gibi 9kg yıkaması ve antialerjik programı var. En önemlisi de yaygın servisi var -tabi umarım hiç ihtiyaç olmaz-. Karar verdim ama başta kendime koyduğum limitin üstünde bir fiyat çıktı.

Ekim Nazım Kaya ile internette alışveriş yazışması

İlk yıllarda ekmeği bile internetten alırken şimdilerde internetten alışverişe mesafeli yaklaşmaya başladığımdan hiç fiyat araştırmasına girmedim. Üstelik bu sefer alacağım ürün çok yüksek fiyatlı olduğundan riske de girmek istemedim.

Bir kaç hafta sonra önce metrobüste iki gencin konuşmasına kulak misafiri oldum, ardından da arka masada toplantı yapan bir grup pazarlamacının. Birbirinden habersiz iki grup da aynı siteden bahsediyordu. Biri istediği kulaklığı bu site sayesinde yarı yarıya daha ucuza almıştı. Diğeri ise online satış sitesini bu siteye kaydettirmeyi düşünüyordu. İşte tam size ağızdan ağıza pazarlama örneği. Eve gelince bahsi geçen site (alve.com) neymiş diye girip baktım. Açılış sayfasındaki çamaşır makinası fotoğrafından yola çıkıp almayı düşündüğüm makinayı arattım. Gördüğüm 850 TL daha ucuz fiyat karşısında yaptığım ilk hareket cüzdanımdan kredi kartımı çıkartmak oldu.

Alve.com çamaşır makinası

Satın aldıktan 2 gün sonra servis makinamı getirip bağladı. İlk işim çift kişilik yorganımızı antialerjik programda yıkamak oldu. Program sonunda yorgan tam kupkuru çıkmadı ama 1,5 saat kalorifer önünde dinlenmek yetti. Bir ay önce iki günde kuruttuğumu ve o kuruma sırasında yorganda oluşan kokuyu hatırlayınca bu kadar geciktiğime yanmadım değil. Ama her işte bir hayır vardır derler ya. Bu da öyle oldu.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

11 Responses to Bir tasarruf hikayesi
 • Şebnem

  Yazınız için teşekkürler. Tam hayatın içinde, evimizde olan biteni, sıcak bir çay eşliğinde konuşuyoruz gibi yazmışsınız. Size bir sorum var. Ben de benzer nedenlerle kurutma makinası aldım. Başlangıçta müthiş hayatım kolaylaştı ama fark ettim ki kıyafetlerde çekme yapıyor. Siz de aynı sorunu yaşadınız mı ve nasıl baş ettiniz

  • Devletşah

   Şebnem hanım;
   İlk makinada bir kaç seferde değil tek kurutmada düdük gibi kalan hırkamı görünce ağlamıştım. Bununla şimdilik herhangi bir çekme sorunu yaşamadım. Ama bizde şu sıra herşey çekmiş gibi görünüyor. Zira ufaklık boy atıyor. geçen hafta giydiği bu hafta kısacık kalıyor. Kendi üzerimde giydiklerimde de hissetmedim henüz. Bir de herşeyi kurutmuyorum. Nevresim havlu vs için daha çok kullanıyorum. Küçük parçaları küçük bir oda var oraya asıp kapısını kapatıyorum. Büyük parçalar evin her yerine saçılıyordu o dertten kurtulduk.

 • nesrin

  Devletsah hanim verdiginiz bilgiler icin tesekkurler, gule gule iyi gunlerde kullanin selam sevgiler………

 • Forklift Kiralama

  Güzel ve bilgilendirici bir Yazı olmuş teşekkürler. İyi olacak hastanın doktor ayağına gelirmiş nette çamaşır makinası araştırıp fiyatları mukayese ediyordum yazınızla karşılaştım tavsiye olmuş oldu benim için tekrar teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 • deniz

  Merhaba Devletşah Hanım yazınızı okuyunca aklıma geldi.Kurutma makinelerini alerjik çocuklar için pek tavsiye etmiyorlar.Alerjiyi astımı tetikliyormuş.En sağlıklısı güneşte kurutmak.Diyceksinizki buna imkan varmı yook tabiiki:)))

  • Devletşah

   Merhaba;
   Bize doktorumuz tavsiye etti… Alerjik olduğundan evin içinde kurutma yapılmaması gerekiyor. Kışın balkonda kurutma yapmak mümkün olmadığından makinayla kurutacaksını dedi.

 • aslı budak

  Sevgili Devletşah,
  aynı makinadan 1.5 yıl önce aldım. Benden 600 tl kadar ucuza almışsınız, bunun için tebrikler. ben de sizinle aynı sorunlar yüzünden -yer darlığı, evin içinde kurumak bilmeyen minik çamaşırlar, kapılardan sarkan nevresimler vb.- kurutmalı bir çamaşır makinası arayışındaydım. elbette aynı ihtiyacı karşılayan başka markalar da vardı, malum servis ağı gibi sebepler beni buna yöneltti. iyi ki öyle yapmışım, ya da keşke başka bir marka mı alsaymışım bilemiyorum. markanın makinayı ilk piyasaya sürdüğü zamanlarda almamın etkisi de olabilir, bu 1.5 yılda en son dün olmak üzere 5 kez servis çağırmak durumunda kaldım. biz makinayı alıp 2 aylık bir tatile çıkmıştık. bu yüzden ilk çalıştırmamız 2 ay sonra oldu. önce makina açılmadı, ön paneldeki dokunmatik tuş gayet tesadüfen komut alıyordu. bildiğiniz müşteri numarasından servis sırasına girdik. gelen servis elemanının makinayı bilmediğini anladık, o arada makinayı yerinden oynatmaya çalışırken kafasını banyo dolabının camına çarptı, ödüm koptu yaralanacak diye. sorunu çözemeyeceğini anlayınca zorla ehil bir servis bulduk. adamlar gelip şak şak diye işi bitirip gittiler. sonra ısı kontrol dokunmatiği çalışmamaya başladı, yine aynı servis geldi, sonra iki kere kurutmayla ilgili bir sigorta var, o attı. sadece yıkar oldu makina. kaç etti kafam karıştı ama dünkü servis 5. di. yine aynı servis. ben müşteri hizmetlerini aramaz oldum. sigortayı değiştirdi, lastiği beğenmedi, ön paneli ve lastiği değiştirmek için geleceğini söyledi. gelir, güveniyorum. şu anda makina işini yapıyor ben de yazıyorum. bu sıkıntılara rağmen o kadar kolaylaştırdı ki hayatımı anlatamam. vazgeçmeyi düşünmüyorum. servis ağı az olan bir makina alsaydık, çok daha fazla sıkıntılı olurdu, ya da hiç sorun mu olmazdı işte onu bilemiyorum. ha dedi ki ben makinanın değişmesi için gerekeni yapayım. bakalım. hangi yakada oturuyorsunuz bilmiyorum ama elimde bu makinanın gayet uzmanı arkadaşların telefonu var, bilginize

 • aslı budak

  bir de şu çekme sorunu, makinayı kullanmaya başladıktan sonra bir tık daha büyük giysiler alıyorum ben çocuklarıma. ancak öyle höp diye küçülen herhangi bir giysimiz olmadı.

 • canan

  Merhaba, bende suan ceyiz arastirmasi icindeyim. Makinayi nette ararken sayfanizi gördüm. Alali baya olmus. Yorumlarinizi merak ediyorum. Yeni evlenecek biri olarak kurutmali almali miyim? Genelde nevresimlerde vs kullaniyirmussunuz zaman icinde onlarda kuculme sorunu oldu mu? Herhangi bir ariza yasadiniz mi yasadiysaniz servisten memnun musunuz? Cok soru sordum ama ev kurmak gerçekten zormus 🙂 cevaplarsaniz cok sevinirim, şimdiden teşekkürler 🙂

  • Devletşah

   Merhaba;

   Bence kesin kurutmalı makina alın. Ben herşeyi kurutmuyorum. Nevresim havlu vs gibi büyük şeyleri kurutuyorum. Biraz buruşuk çıkıyorlar. Ama havlularda hiç problem olmuyor. Nevresimler biraz zor. Ama bizim nevresim deseni buruşukluğu kaldırıyor. Üzerindeki çizgiler mi yoksa buruşuk mu anlaşılmıyor 🙂

   Bu makinada arıza yaşamadık. Daha 2 ay oldu zaten. Yaşamayalım da… Faket eski buzdolabım da arçelikti. Aşağıdaki linkteki olayı yaşadığımızda gece yarısı birde servisi aradığımda cevap alabildim. Sabah da erkenden gelip ilgilendiler. O yüzden servislerine güvenim tam.

   http://www.devletsah.com/evde-olu-mu-var/

 • canan

  Cok geçmiş olsun talihsiz bi durum olmus.. gelen diger makinalarinda sorunlu cikmasi gözümü korkuttu açıkçası. Ceyizimi arcelikten alma fikri agir basiyor yine de ama kotu tecrubeler soru işareti birakiyor. Gerci en super markayi da alsan bozulacagi varsa bozuluyo dimi 🙂

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER