Canavar Spreyi

Canavar Spreyi

Canavar Spreyi

Daha öncede bahsetmiştim Sufi’nin en sevdiği şeylerin başında canavarlar geliyor. Birçok çocuğun korktuğu canavarlara bayılıyor. Hatta okulda canavarlardan korkan arkadaşlarıyla tartışmalara giriyormuş. ‘Canavarlardan korkulmaz. Canavarlar komiktir’ diye onlara kızıyormuş.

Bu durup dururken gelişen bir sevgi değil. Sevimli Canavarlar filmi Sufi’nin bu dünyada ilk seyrettiği film. Haliyle hem filme hem de karakterlerine büyük bir sevgi besliyor. Doğumgününe canavarları çağırmayı isteyecek kadar çok seviyor onları.

Çocuklarda iki yaşının ortalarında korkular artıyor. Kedi, köpekten korkan birisini görünce kocaman kadın / adam korkuyorsa ben de korkmalıyım diyor. Bir an durup annem ya da babam da korkuyor mu diye kendine soruyor. Siz korkmuyorsanız sorun olmadığını düşünüp devam ediyor. Tabi başına kötü bir olay gelene kadar.

monsters inc

Bazen de bazı şeylerin adını koyamıyor. Mesela odasındaki aynaya gece yansıyıp kaybolan araba farları gibi. İşte okulda, parkta diğer çocuklardan duyduğu korku hikayeleri ile gördüklerini birleştirince ben en iyisi bundan korkayım diye kararlar alıyor. Siz istediğiniz kadar onlar arabaların ışığı, bak senin oyuncak arabanın da ışığı var. Hatta gel bak bu da bizim arabanın ışığı diye gösterip anlatın.

Psikologlar bu durumlar için korkuyla savaşmayı öğretmek gerekiyor diyor. Hayatımızda korkacak çok şey çıkacak. Onunla mücadele etmeyi öğrenmeli. Karşısında cesurca duracak bilgiye, silahlara sahip olmalı diyor. Gittiğim bir eğitimde Klinik Psikolog Pınar Mermer bu dönem geldiğinde çocuğun kendisini kuvvetli hissedebilmesi için ‘Canavar Spreyi’ tarifini vermişti.

Bugün, tam da gece yatarken Sufi’yi rahatsız eden hırsızlar ve kötü kalpli kurtları kaçıran spreyimizi yaptık. Hemen gidip geldikleri yere spreyden sıktı. Bir daha gelemezler diyerek muzaffer bir eda ile güldü. Belki girecek başka delik bulurlar diye spreyi yatağın başucuna koyduk.

Malzemeler
Hazırlanışı
 1. Bütün malzemeleri sprey kabına atın.
 2. Üzerini suyla doldurup çalkalayın.
 3. Kötü canavarlara karşı kullanmaya başlayın.
Notlar
 1. İstediğiniz baharatı kullanabilirsiniz. Tek dikkat emeniz gereken leke yapmaması. Malum canavarlar her yereden çıkabilir. Sağa sola sıkılacak bu sprey.
 2. Güzel kokulu baharatları seçmeye çalışın. Kokusunu çocuğunuz da duyarsa spreye güveni artar. Ayrıca, güzel ve iyi olan herşey eninde sonunda kazanır. Çocuğunuzun yıkanma problemi varsa onu bile çözersiniz bu arada. Yıkanıp, güzel kokarsan canavarlar vs gelemez gibilerinden.
 3. Spreyi bırakın başından sonuna çocuğunuz yapsın. İleriki yıllarda korkuları ile baş edebilmesi için bu nokta çok önemli.
Kalıcı bağlantı

Related Posts

3 Responses to Canavar Spreyi
 • Bora

  Güzel bir çözüm ama elektronik cihazlara karşı dikkatli olmak lazım, bi lambaya, tv de gördüğü ve korktuğu bişey için tv ye sıkması kötü olur. Öncede bu gibi yerler için uyarmak lazım. Buralardan gelemez, güvenli vs.. gibi..

  • Devletşah

   Yatak odası dışına çıkmıyor sprey… zaten sadece yatarken geliyorlar. Uyumama bahanesi aslında 🙂

 • mine oskay

  bence çok güzel bir fikir.. deneriz.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER