Çocuk İftarı

Çocuk İftarı

Çocuk İftarı

İlk orucunuzu hatırlıyor musunuz?

Ben tuttuğum ilk orucu dün gibi hatırlıyorum. Çünkü unutamayacağım bir iftarla açmıştım. Bundan yaklaşık 20 sene evveldi. Babam oruç tutarsam beni akşam çocuklar için düzenlenen bir iftara götüreceğini söyledi. Büyük bir hevesle sahura kalkıp orucuma niyet ettim. Bütün gün heyecanla akşamı bekledim. Gerçekten babam söz verdiği gibi beni bir iftara götürdü. Bütün davetliler benim yaşlarımdaydı. Hep beraber oturup canlı olarak dinlediğimiz ezanın ardından oruçlarımızı açtık. Biz iftarımızı yaparken sırmalı kıyafetleri içinde bir şerbetçi aralarda dolaşıp ikramda bulunuyordu. İftarımızın ardından Karagöz ile Hacivat’ı seyredip eğlenmiş, ramazanın mahiyetini öğrenmiştim. İlk defa diş kirası o gün almıştım. Gidip orada iftarımı yapıp dişlerimi eskittiğim için verilmiş. Çok şaşırmıştım. Bu kadar keyif aldığım bir yemeğin ardından üstüne bir de hediye almıştım. Böyle bir günü nasıl unutabilirim. Siz unutabilir miydiniz?

Siz de çocuklarınız için bunu yapabilirsiniz. Bunu yaparken de başka çocukların okutulmasına katkıda bulunabilirsiniz. Türk Kadınları Kültür Derneği bu pazar (08.10.2006) çocuklar için Ankara’da bir iftar düzenliyor.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

4 Responses to Çocuk İftarı
 • sinem açıkgöz

  Merhaba Devletşah Hanım,doğru söylüyorsunuz,aynı çocukluğumuzda yaşanan herşeyin bambaşka olması gibi ramazanlar da bambaşka idi.Benim en özlediğim anı ise iki sene önce kaybettiğim büyükbabamın çocukluğumda teravih namazından çıkınca cevizli sucuk,kestane,şekerleme…getirmesiydi ve tabi ki o şakalarıyla tatlı sohbeti…onu çok özlüyorummm..her özel günde daha bir ağır basıyor bu özlemler..
  Görüşmek dileğiyle…

 • Ayse Kurt

  Bir de daha kucuk cocuklar oruca alissin diye “tekne orucu” tutarlar, oglenden aksam vaktine kadar 🙂 Ben de zamaninda cok tutmustum, sonucta kucukken heves ediyorsun…

 • diloş

  Devletşah ablaaa; bu sene de iftara bekliyoruz seni… Gerçi iftar yarın, söylemek için biraz geç mi oldu ne 🙁

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER