Kullanılmış İlaç

Kullanılmış İlaç

ilaç

Bir tanıdığımız zor bir hastalık geçirdi. Çok bulunmayan ilaçları uzun süre kullanması gerekiyor. Zaman zaman ilaçlarını bulmak için biz bile eczane eczane dolaşıyoruz. İlacı bitmeye yakınken eczaneye telefon edip istetmiş. Hani yoksa bitene kadar getirilsin diye. Eczacı o sırada bulunan ilacı çırağı ile göndermiş. Arkadaşımız paketi açtığında gördüğü iki kutuya çok sevinmiş. Ama malesef sevinci çok sürmemiş. Çünkü paketlerden birisi açıkmış. Hemen eczaneyi arayarak durumu anlatmış. Eczacı durumu kendisine hemen açıklamış. Müşterilerinden birisinin o ilacı uzun zamandır kullandığını, iyileştiği için geçen ay ilacı kestiğini ve kalan yarım kutuyu kendisine getirip ¨bu ilaç zor bulunuyor, hem de benim ihtiyacım kalmadı ihtiyacı olan birisi olursa verirsiniz¨ demiş.

Arkadaşım bunu anlattığında o hastayı nasıl takdir ettim. Hemen evdeki bütün ilaçları toplayıp bir torbaya doldurdum. İlk fırsatta en yakındaki eczaneye bırakacağım. Evde tarihleri geçip çöpe atılacağına birisinin işine yarasın değil mi?

Kalıcı bağlantı

Related Posts

19 Responses to Kullanılmış İlaç
 • Minik Patikler

  Bakırköy’de bir alışveriş merkezinde kullanmadığınız ilaçları koyabileceğiniz bir kutu yapılmış, linkini verdiğim gazete haberine göre; ilaçlar ayrıştırılıp kullanılır durumda olanları ihtiyaç sahiplerine veriliyormuş.

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=112683

  Sevgilerimle.

 • cocuklacocuk

  vallahi yazıyı okurken gittikçe öfkem arttı..ne çıkacak bu olayın sonunda diye hızlıca okurken bir den yelkenlerim suya indi:)))olayın sonunu okuyunca cok mutlu oldum…bu olayı burada anlatarak umarım bir kampanyaya vesile olmuş olursunuz…sevgiler bizden

 • ÖzLeM

  Ben, özellikle tüp bebek uğraşımızdan sonra artan ve oldukça da pahalı olan ilaç ve iğneleri ne yapacağımı bilemeden bir süre dolapta bekletmiş, sonra da bir eczaneye gidip aynı şeyi teklif etmiştim. Hatta aynı şekilde birkaç pahalı antibiyotik de vardı evde. Ama kesinlikle kabul edemeyeceklerini belirtip kibarca reddettiler. Başka eczaneyi de denemedim doğrusu. Sanırım ilaçların kullanma tarihiniden ziyade saklama koşulları da önemli olduğundan, riske girmek istemediler, belki de haklı olarak. İlaç meselesi de bizim memleketimizde de suistimale açık bir konu olduğundan, iyi niyetimize rağmen yaygınlaşabilecek bir kampanya olabileceğini sanmıyorum bunun. Ancak tanıdık eczaneler, kişisel ilişkilerle ulaştırabilirsek ne ala! Sevgiler…

 • Esra :)

  Sevgili Devletşah,

  ben de evdeki ilaçları ne yapabilirim diye çok düşünmüştüm. ne zaman hasta olsak doktor bir yığın ilaç veriyor ama ilaçlar bir türlü bitmiyordu. en sonunda aklıma sağlık ocağıyla konuşmak geldi. gittim gerçekten de öyle ilaçları kabul ediyorlarmış. Oraya hasta gelipte ilaç alacak parası olmayan kişilere de o ilaçları veriyorlarmış çok hoşuma gitti artık evde kendi günlük kullandığımız ilaçların haricinde ilaç bulundurmuyorum hepsini en yakındaki sağlık ocağına götürüyorum. Yalnız tek bir şartları var ilaçların tarihinin geçip geçmediğini görmek için kutulu bir şekilde istiyorlar.

  KadıncaBlog

 • Pınar

  Devletsah
  çok güzel bir yazı, çok kişiye esin kaynağı oldun.
  Benim yapacağım da bu olacak.

 • Burçin

  Eminim herkes bu yöntemi uygulasa pek çok kişiye güzel bir imkan sunulmuş olacak. Kabul etmeyen eczaneler için sağlık ocakları iyi bir alternatif bence.
  Bundan sonra mutlaka uygulayalım diliyorum…

 • Ferah

  Ne kadar duyarlı bir davranış. Keşke herkes böyle yapsa derken biz niye yapmıyoruz diye düşünmeden edemiycem. Demek ki insanlara bu tür şeyleri hatırlatmak lazım. Sevgiler,

 • ümran

  Bakırköy meydan da kullanılmış ilaçları alan bi kulübe var..Küçük bi kulübe ve üzerinde yazıyo zaten,çok rahat bulunabilir..Yakın olan arkadaşlar oraya da bırakabilirler..

 • ruveyda

  guzel bir uygulama gercekten..ancak eczanelerde kupursuz ilac bulundurmak yasak malesef..bundan dolayı ben de eczaneme gelen ilaclari saglik ocagina yonlendiriyorum..ama bu da cozum degil tabi..

  aslinda koskoca ankaramizda kullanilmayan ilaclarin birktirildigi bir kutu olsa..saglik ocaklari, hastaneler, alıs veris merkezleri mekan olarak ii birer alternatif
  ..

 • rabia

  hep düşünmüşümdür yazık değilmi bu kadar ilaca diye. ama hem suistimal edilme açısından( alan kişi güvenir mi acaba ) hemde kim alır diye vazgeçmişimdir. bir ilacın maddi değerinin çok büyük olmasıda gerekmez sonuçta israf israftır. evde o kadar çok yarım ilaç var ki. kullanma tarihlerine kadar bekleyip çöpe gidiyorlar…

 • Betul

  Merak ettigim, eczacinin o geri donusturulmus ilaci da parayla satip satmadigi?

 • Devletşah

  Eczacı kendisinden para almamamış. Ayrıca ilacı geri getiren kişi sürekli müşterisiymiş. Ki bizim tanıdıkta oranın sürekli müsterilerinden. Dolayısı ile güvenle alakalı bir durum var ortada. Ayrıca verilen ilaç kapağı açılıp içindekilere dokunulabilecek türden değil. Fotoğraftakine benziyor. Diğer tip ilaçları sterilliği bozulabileceği için kabul etmiyormuş.

 • Kaan Fakılı

  Takdir edilecek bir davranış gerçekten. Ülkemizde maalesef geridönüşüme pek önem verilmiyor. Yani bir kullanıcı aldığı bir şeyi eğer kullanmıyorsa onu direkt çöpe atmayı tercih ediyor. Oysa ihtiyaç sahiplerine vermeyi düşünse gerçekten çok yararlı olacaktır.

 • aslı mercan

  benimde hastanenin birisinin yazdığı sonrada başka doktorun bunları kullanma deyip başka yazdığı ilaçlar yüzünden kullanmadığım ilaçlarım var Ankara da bunları verebileceğim yer varmıdır bende hep düşünyordum verceğim yer olsada vesem diye

 • ayşegül

  hekim olduğum için bana da hastalarım kullanmadıkları ilaçları bırakırlar. bazen çok ucuz bir ilaç da bulunamıyor. o eczacının kişiliğine bir şey diyemem ama 1.bunu siz farketmeden size açıklamalı ve kabul ederseniz vermeliydi 2. ilaç karneye yazıldı ise kaç kupür kesildiğine bakmalısınız. biz çok farklı olaylarla karşılaştığımız için paranoyok olabiliyoruz ama söyledikleriniz bana güven vermedi

 • Sevde

  Selamün aleyküm

  Çok güzel bir konu tşk ederim,türkiyede’de bunu yapabileceğimizi bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu,ben isviçrede otururkene tarihleri geçmiş veya geçmemiş ilaçları eczane’ye götürüyorduk,bir şekilde tekrar geri kullaniliyormuş bir takim değişikliklerden geçtikten sonra,acaba tarihileri geçmiş ilaçları götürebileceğimiz bir yer varmı tekrar kullanısın diye?

  Saygılarımla

 • elif

  merhaba devletşah,
  bazı eczaneler yarım kalan ilaçları kabul etmeyebiliyolar. ama arkadaşların kullanmadıkları ilaçları varsa bunları biriktirip deniz feneri derneğine bırakabilirler.onlar bu ilaçları gerektiğinde ihtiyacı olanlara ulaştırıyolar.teşekkürler

 • Cidosan

  Ben de eczaneye birakmaya calistim, kabul etmediler. Muhtarlik yakinimda oldugu icin onlara sordum ve hemen aldilar. Size yakinda varsa ilaclar icin alternatif cozum olabilir.

 • İSMAİL

  arkadaşlar öyle ihmal edilmişki bu konu kullanılmış ilaçların çoğu çöpe gidiyor bunu sağlık ocakları muhtarlar ve belediyeler organize edebilirler ama uğraşmak istemiyorlar bakırköyde meydanda ilaçları topluyorlar belediyeye ait birde eczaneleri var ihtiyaç sahibine kullandığı ilaç varsa hemen veriyorlar bende babamın raporu çıkana kadar ihtiyacımız olan mama,yı oradan temin ettim yoksa bir sürü para verecektim zaten emekliyim babamın rahatsızlığıda sıkıntı yaratıyor maddi açıdan ALLAH o mamaları oraya bırakandan ve mamaları toplayıp ihtiyaç sahiplerine ulaştıranlardan razı olsun sizlerde duyarlı olun aman bir kutudan bir şey olmaz diye çöpe atmayın o ilaca ihtiyacı olan o kadar insan varki evde kalan kullanIlmayan sağlıkla ilgili her şeyi buralara ulaştıralım allahım herkeze sağlık ve huzur ihsan eylesin.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER