Ördek Ailesi

Ördek Ailesi

Ördek Ailesi

Yıllar önce Flickr’da dolanırken bir ördek ailesi fotoğrafı görmüştüm. Ölçme kabı olduklarını okuduğumda da inanın kıskanmadan edemedim. Türkiye’de o zamanlar bu kadar çeşitli mutfak aksesuarı bulmak mümkün değildi. Ölçme kabı bulmak ise samanlıkta iğne aramak gibi birşeydi. Ben yine de şanslı sayılırdım. Bir Cadde keyfinin ardından güzel bir takım ölçü kaşığım ve kabım olmuştu.

Ölçü kapları

Neyse biz ördek ailesine dönelim. Her mutfak sohbetinde bu ölçü kaplarından bahsetmeden edemez oldum. Bir nevi mutfağımın kızıl elması haline geldi. Epey zaman geçti. Ben sohbetlerimde bahsetmesem de her ölçü kabı kullandığımda yani hemen hemen her gün aklıma gelip gülümser oldum.

Eşim toplantı için Amerika’ya gideceğini söylediğinde ilk siparişimin ördekli ölçü kabı olduğunu tahmin edersiniz. Tabi elinin boş geldiğini de tahmin edersiniz. Sezon değişmiş başka ürünler çıkmış, ördekler raftan kalkmıştı. Epey üzüldüm…

Aradan belki 2 sene daha geçti. Ben bir kaç çeşit ölçü kabına daha sahip oldum. Sonra laf nereden geldi bilmiyorum bir gün friend feed’de yıllardır bu ölçü kaplarını aradığımdan bahsettim. Bir kaç saniye sonra kızlardan birisinin e-bay’de bir linki yollaması ile ördek ailesi maceram hız kazandı.

Ölçü kaşıkları

Evet evet adamın birisi ebay’de ördek ailesini 5 dolardan satışa çıkartmıştı. Hemen açık arttırmaya katılıp fiyatı 5,5 dolara çıkarttım. O kadar sevinçliydim ki anlatamam… Yaklaşık yarım saat sonra fiyatın arttırıldığına dair bir e-posta aldım. Birisi daha ördek ailesinin peşine düşmüştü. Beni birden bir üzüntü sardı. 6,5 dolara yükselttim. Karşı taraf da durmuyordu, fiyat birden 10 dolara çıktı.

Açık arttırmanın bitmesine 13 saat kadar vardı. Biraz durup düşündüm. Bu ördek ailesini ne kadar istediğimi anlamaya çalıştım. En sonunda kendime 50 doları üst limit olarak belirleyip, her defasında 1 dolar yükseltmeye karar verdim. Kurban bayramının arifesinde bilgisayar başına kilitlenip, ördek almak için uğraştığımı düşününce şimdi gülüyorum.

Nerede kalmıştık…

Gece yarısı olmadan fiyat 35 dolara kadar çıktı. Karşı taraf bu anda fiyatı birden 45 dolara çıkarttığında içimi garip bir his kapladı. Nedense satıcının başka bir kimlik ile fiyatı arttırmaya çalıştığını düşünüp, fiyatı arttırmadan yattım. Zaten limitime çok yaklaşmıştık. Ben son dakikaya kadar fiyatı arttırmaz ve son dakikada arttırırsam, karşı tarafın yükseltmeye fırsatı olmadan açık arttırmayı kazanabileceğimi düşünerek, aklımda soru işaretleri ile uykuya daldım.

Açık arttırmanın son dakikaları, bayram namazı ile neredeyse aynı anlardaydı. Eşimi bayram namazına yollar yollamaz çay suyu koymak yerine bilgisayar başına oturdum. Ekranı açtım. Bir ördeklere, bir fiyatı arttır butonuna baktım. Parmağım o butona basmadı… Bilgisayarı kapatıp, kahvaltıyı hazırlamak üzere mutfağa yol aldım. İçimde garip bir his vardı…

Ördek ailesi

Eşim geldi. Bayramlaştık. ‘Eee.. Bayram hediyeni alabildin mi bari?’ diye sordu. Arttırmadan çekildiğimi söyledim. O bir şey söylemedi. Sofrayı toplarken: ‘Acaba başka satan yok mudur? Baktın mı hiç?’ sorusunu yönelttiğinde, içimi nasıl bir ümit kapladı, bir sevinç doldurdu anlatamam. Hemen ebay’e girip aradım. Bir değil iki kişi daha satıyordu. Hem de bir tanesi açık arttırmasız doğrudan 7 dolara veriyordu. Tek problem sadece Amerika içi gönderim yapacağını belirtmiş olmasıydı. Bir kaç dakika içerisinde sosyal medya sağolsun bu pürüz de ortadan kalktı. Küçük ördek ailesi Amerika’da yaşan bir arkadaşın evine doğru yola çıktı… Bir kaç ay sonra da biz kavuştuk. O günden beri mutfağımın en güzel noktasından bana bakıyorlar. Biliyor musunuz hiç kullanmadım..

Şimdi tüm bunlar nereden mi aklıma geldi? Hayatımda bir bu ördekleri bir de iki tekerlekli ilk bisikletimi bu kadar heyecanla beklemiştim. Haftasonu Sûfî’ye ilk bisikletini aldık. O da yakşalık olarak bir yıldır heyecanla ‘titi’sini bekliyordu. Daha doğru dürüst yürüyemezken bisiklet aşkıyla yanıyordu. Bisikleti aldığımızdan bu yana kapıyı açıp ‘titi’sine bakıp, kornasına bir basıp, içeri giriyor. Umarım her konuda bu heyecanı ömür boyu devam eder…

Kalıcı bağlantı

Related Posts

12 Responses to Ördek Ailesi
 • NİLAY İLCEBAY

  Aynı benim durumum. Birşeyi aklıma koydum mu er ya da geç yaparım : ))

  Sonunda senin ördek ailene sufi nin de harley davidsonuna kavuşmalarınıza sevindim : ))

 • Tuba Tahça

  Açık arttırma olayını okuyunca nedense karşı taraftaki hevesli alıcının Barış Özcan olduğunu bir sürpriz yapmak isteyeceğini düşündüm:) Ama neden daha fazla ödesin karşıdakinin sen olduğunu bilince dedim tabi sonra:)) Gerçekten çok şirinler. Güle güle kullan. Ölçeceğin her malzeme harika yiyeceklere dönüşecek eminim:)

 • muberra

  Cok guzel baglanmis yazinin sonu:) bende tuba tahca hanim gibi dusunmedim degil…mantiksizligi bile bile:)) anlatim biraz da o noktaya surukluyor galiba ….

 • aslı

  heyecanınızı tarif ederken sanki kendimde aynı hisleri yaşadım 🙂 çok güzel ve çok şirin ölçü kaplarıymış ayrıca. bu kadar özeni hakediyorlar. gümüş ölçü kaplarınız ise benim daha çok hoşuma gitti 🙂

 • Tülin Çekmeceligil

  Hikayenin sonunda fiyatı arttıranın eşiniz çıkacağını düşünmedim değil.
  Güle güle kullanın.

 • Tuba

  Ben de bir blogda gördüm yıllar önce:( sanırım anthropologie nin ürünü ebay den almaya cesaret edemedim gelir gelmez mi bilemedim niye bizim ülkemizde yok ki böyle şeyler Anthro. mağazası açılsa ne güzel olur tr.de sonra pip studıo sonra catch kidson vs 🙁

 • pelin

  Yeni yeni heyecanlar hep hayatınızda olsun canım benim,ne güzel anlatmışsın.. Sufi’nin halleri geldi gözümün önüne :))

 • love and smile

  Okurken heyecan yaptım aldın mı alamadın mı ay yoksa eşin mi aldı da oyun oynuyor vs diye :))
  çok güzelmiş…

 • melek can

  vayy guzel bı yazı olmus surukleyıcı tesekkurler kalemınıze saglık ..

 • nesrin

  Devletşah hanım ördek ailesi harika güle güle kullanın , selam sevgiler……………….

 • Esra

  Merhaba Devletşah hanım sosyal Medya’dan sizi sürekli takip ediyorum benim de kızım 2011 doğumlu ve bisiklet konusunda kararsız kaldık sufi şuan kullanabiliyor mu bisikleti merak ettim
  Bir de biraz alakasız olacak ama Sufinin tuvalet eğitimi hakkında bir yazınız var mı biz biraz geç kaldık gibi o yüzden sizin hikayenizi merak ettim.

  Teşekkür ederim Sevgiler

  • Devletşah

   Merhaba;

   Hangi bisikleti soruyorsunuz acaba?Sufi şu anda 2 tekerlekli bisiklet kullanabiliyor. Ama ben sağa sola laf yetiştirip pedal çevirmeyi unuttuğunu farkedip, arka küçük tekerleklerini taktım.

   Tuvalet eğitimi ile ilgili bir yazım yok. Kendi kendine kilot giymek istediğine karar verdi. Biz de giydirdik. O kadar.

   Sevgiler

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER