Ramazan hazırlığı nedir?

Ramazan hazırlığı nedir?

Sultanahmet Camisi

Son birkaç güdür haberlerde bir ramazan hazırlığıdır gidiyor. Haberi seyrettikçe ‘nedir bu ramazan hazırlığı’ diye düşünüyorum düşünüyorum bir sonuca varamıyorum. Aslında aklıma bir iki cevap geliyor da bunların haber niteliği yok.

Aklımdaki ilk cevap, şu günlerde yaptığım gibi bünyeyi ramazana hazırlamak. Sabah kahvaltısını sıkı tutup, öğlen çok hafif yemek ve aralarda abur cubur yememek. Yani yavaş yavaş vücut saatimi ramazana ayarlıyorum. İnşallah bu hazırlıkla ilk gün oruç beni değil, ben orucu tutacağım.

İkinci cevabım ise, iftar davetleri ile ilgili. Malum çalıştığım için misafirlerimi ancak haftasonları ağırlayabileceğim. Onun dışındaki günlerde muhtemelen ben evin kapısından girdiğim sıralarda ezan okunuyor olacak. Bu durumda misafir davet edebileceğim sadece sekiz günüm var. Eh arkadaşlarımın da çoğu çalıştığından, telefon görüşmeleri ve e-postalar ile hangi gün kimleri davet edeceğimin telaşındayım.

Başka da bir hazırlık aklıma elmiyor. Son olarak muhtemelen ramazanın ilk günü, eve giderken marketten hurma alacağım. Ama bu ufak alışverişi hazırlıktan saymıyorum. Ramazanın manevi tarafı dışında hazırlık gerektirecek bir yanı var da ben mi bilmiyorum?

Kalıcı bağlantı

Related Posts

12 Responses to Ramazan hazırlığı nedir?
 • Fatoş

  Canım benim birçok aile Ramazan’a özel mutfak alışverişi (herzaman evlerinde bulunmayabilen sahurluklar iftariyelikler gibi) ve ayrıca Ramazanda halsiz olacağı için dip bucak ev temizliği yapar ( bayram öncesi yine bayram temizliği yapar)küçük bölgelerde yaşayanlar yufka yaparlar taş fırınlarda ekmeklerini yaparlar….

  Saygılarımla

 • Aslı Çavdar

  Merhaba ,

  Önemli bir konuya parmak bastığınız için teşşekür ederim. Size tamamıyle katılıyorum. Ramazan hazırlığı ne olabilir ki.Sanki diğer günler evde yemek yenmiyormuş gibi çılgın ve görgüsüzce alışverişler.
  Kıtlık olacakmışçasına erzak depolamalar falan. Anlayamıyorum doğrusu. Ramazanın özü amacı unutuldu ne yazıkki. Artık Ramazan ayı görgüsüz insanların, körlerle sağırlar misali birbirlerini davet ettiği şaşaalı iftar davetleri ve özünü unutmuş sözde müslümanların ben ondan daha çok çeşit yaptım muhabbetleriyle anılır oldu.

  Herkesi bu konuda bir süre düşünmeye davet edrer, müslüman alemine hayırlı Ramazanlar dilerim.

 • sadik

  Ramazanı ekonomiyi canlandırmak icin bir fırsat olarak gören firmaların reklam kampanyaları..

  Ramazan hazırlıklarına bir ek olarak da çevredeki yardıma muhtaç insanları belirleyip onlara yardım etmek olmalı ki bu da başlı başına bir hazırlık sayılmasa gerek.

 • Serkan

  Ramazan hazırlığı medyanın insanları hareketlendirmek için çıkarttığı bir vesvesedir. Sadece alışveriş duygusunu arttırmaya ve para harcatmaya yarar.

 • Hediye Özgen

  Merhaba Devletşah,

  Yazınızı okuyunca aslında ramazana hazırlanmak gerektiğini düşündüm.Bu hazırlık tabiki manevi olmalıdır.
  Yoksulları şimdiden arayıp bulmalı kimsesizleride listemize yazmalıyız.
  Bize lütfedilen tüm nimetleri gözden geçirmeli,yoluğunu yaşadığımızda neler olabileceğini düşünerek bir kez daha şükretmeliyiz.

  Oruç; insan ruhuna incelik, asalet, adalet ve merhamet gibi güzel duygular kazandırır, insana sabrı, nefse hakim olmayı öğretir; şükür ilham eder; iradeyi kuvvetlendirir; bedeni zindeleştirir, insan zihnini saflaştırır. Dolayısıyla insanın, özellikle ahlaken yücelmesini sağlar.

  oruç tutmak sadece aç ve susuz kalmak demek değildir.
  orucun fert ve topluma yönelik pekçok faydası vardır. Ancak, oruç bu faydalarından dolayı değil, yalnızca Allah’ın emri olduğu için tutulmalıdır. Çünkü ibadetler yalnız Allah’ın rızasını kazanmak için yapılır.(alıntı)

  Gelecek Ramazan’ın tüm islam alemine hayırlar getirmesini dilerim.

 • Elif

  duygu ve düşüncelerime tercüman olmuşsun,

 • necla t.

  Devletşah Hn. merhaba;
  Şükürler olsun yine bir ramazan ayı’na yetiştik. Bu ay’da aslolan insanın nefsini terbiye etmesi ve bu ay’ın manevi fazlından olabildiğince faydalanmasıdır diye düşünüyorum.Yoksa ölçüyü kaçırıp bazı durumları abartmak, bence “işin öz’ünden uzaklaşıp teferruatla meşgul olmak ” olacaktır.Sevgi ve saygılarımla….

 • aysenur

  Merhaba Devletsah,
  Diger yorum yapan arkadaslara katiliyorum. Pek degisen birsey yok hazirlik olarak evde… Sadece insan ozellikle arefe gunleri normal alisverini yapmakta bile zorlanabiliyor izdihamdan:) Ozellikle iftariyelik ve et alisverisi ile meshur Fatih Malta’da gordugum bu. Birde benim icin hazirlik biraz sitede Ramazan havasi estirmek. Farkli bannerlar ve menu onerileri ekleme telasindayim… E internet caginda siteniz varsa Ramazan hazirligini orayada tasimak hos olsa gerek….
  Hayirli Ramazanlar dilerim

 • semra

  herseyin bir güzeli vardir tabiki her ayle hasirlanir ramasana bu sadece alis veris degildir bisler bunu yapmasak bisden olan cocuklarimis hic bir sey yapmas her sey unutulur bisler kiymetini bilirsek yaparsak bisden olan cocuklarda aynisini yapar her kese hayirli ramasanlar dilerim allaha emanet olun

 • Ebru

  Merhaba Devletsah

  bu cümlenin aslinda cok basit bir aciklamasi var. Cünkü bizim ailedede nesil den nesile kullanilan bir cümle.
  Üc aylara girildiginde zaten baslanir, kimisi tüm 3 ayi tutarak, kimisi birkac gün aralikli oruc tutarak Ramazan karsilanir.
  Ramazan yaklastikca yufkalar acilir, Mantilar, Makarnalar, Eristeler kesilir.. Böreklik kuru yufkalar kurutulur.. Sarmalar sarilip derindonduruculara yerlestirilir.. Tarhanalar yapilir.. vs. vs.
  Kuran okumak icin kücük kücük guruplar olusturulur ve kimin evinde toplanilacagina kararlar verilir. Ramazan gelmeden yardimlar gönderilir (insanlar ramazan gelmeden hazirliklarini yapabilmeleri icin)
  Ramazan gelince de güzel iftar sofralari kurulur, aile toplantilari olur.. Mukabele icin toplanilir.

  „Ramazan Hazirligi“ duyunca bana bunlari cagristiriyor.

  Saygi ve Sevgilerimle tüm müslüman alemine hayirli ramazanlar diliyorum.

 • EFE MERDE

  merhaba ben ramazanı seviyorum çünkü… İnsanların koşturması, topun patlayışı,ezanın okunması benim içimi açıyor.İşte buyüzden ramazanı seviyorum

 • nur

  abla seni acaip tebrik edip sana tskur ediorm super yazmısın odevimede cok yardımcı oldun valla sagol cnm benimmmmmmmm

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER