Rezeneli Ayran

Rezeneli Ayran

Hasselbacken Patatesi

Aromatik ve bol süt yapıcı…

Malzemeler
Hazırlanışı
 1. Rezene tohumları suda geçirilip tozu atıldıktan sonra 1,5 su bardağı sıcak su ile ağzı kapalı şekilde demlenir.
 2. Demlenip soğuyan rezene çayı ayran yapılacak kaseye süzülür.
 3. Yoğurt ilave edilip, iyice çırpıldıktan sonra servis edilir.
Not
 • Rezene çayı sütü en çok arttıran şeylerden birisi. Gelin görün ki benim bitki çayları ile aram hiç yok. Yalnızca ıhlamur ve adaçayını severek içerim. Adaçayı da hamilelikle birlikte yasaklanıyor. Neyse… Eh Sûfî aramıza katılınca ona bol bol süt olsun diye bir iki defa rezene çayı içmeyi denedim. Iııh. Kesinlikle içemiyorum. Üstelik bu defa problem kokusu veya tadında değildi. Sıcaklarda dumanı üzerinde çay içmek hem de günde 3-4 fincan. Dayanılacak iş değil. Bir gün, bekleye bekleye buz kesen çay, yemeğimin yanına ayran yaparken gözüme takıldı. O anda naneli ayranlar, salatalık suyu ile yapılan ayranlar bir bir aklıma üşüştü. Neden rezenelisi olmasın ki diyerek denedim. İyi ki de denemişim. Üstelik rezeneli ayran içerdiği yoğurt sebebiyle, rezene çayından daha fazla süt yapıyor.
Kalıcı bağlantı

Related Posts

3 Responses to Rezeneli Ayran
 • Bu harika bir fikir Sevgili Devletşah,benim emzirme döneminde sıkça içtiğim bir bitki çayı idi.Anasonuda severek içtim.Sonrasında ihtiyaç olmadı,prenses büyüdükçe daha çok emmeye,kendiliğinden daha çok süt gelmeye başlayınca bıraktım.Ama bizim bıdık anne sütünü bırakmadı,aramızdaki bu duygusal bağ 3 yaşına kadar sürdü.Onun ağlamasına dayanamadım,kıyamadım.
  Şimdi düşünüp gülüyorum.Çok zor ayrıldı:))

 • Akgül Bardakçı

  Benim 4 aylık kızım var.4 aydır rezene çayını çok severek içiyorum ama bu tarifide deneyeceğm teşekkürler.

 • denver

  rezeneli ayran güzel olabilir gerçekten. ilk fırsatta denemeliyim. bu arada http://www.tuzvebiber.com/tarifyarismasi.aspx bir tarif yarışması düzenleniyor, bilginiz olsun. sevgiler 🙂

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER