23 Nisan Çocuk Bayramı

23 Nisan Çocuk Bayramı

Çocuklar

Artık çocuk değiliz ama yine de bizim de bayramımız kutlu olsun.

Çocukken en çok istediğim şey 23 Nisan’da gelen yabancı çocuklardan birisinin bizde kalmasıydı. Her sene TRT’de Halit Kıvanç’ın sunduğu galayı seyrederdim.

Çocukların yanlarında kaldıkları ailelerle diyaloglarını hayal ederdim. Nereli olursa olsun hiç fark etmezdi. Sadece gelsin, bizde kalsın. Belki sonra ben de onlara kalmaya giderdim.

Onlara kalmaya gitme konusunu düşündüğümde hayal ettiğim şey Afrikalı bir yerlinin çalılardan yapılmış kulübesi olurdu. Galiba durup dururken bir yerli kulübesinde kalınamayacağının bildiğim ve Avrupa ülkelerinde yaşayanların bizden farklı olmadıklarını düşündüğüm içindi.

Bize kalmaya gelse hediye olarak ne alacağımı düşünürdüm. Tabi bu düşünceler de ülkelere göre değişirdi.

Tabi bu hayallarimin hiç olamayacağını bilir ve üzülürdüm. Çünkü çocuklar sadece Ankara’ya ve İstanbul’a gidiyorlardı. Oysa ki biz Bursa’da oturuyorduk.

Neyse şimdi İstanbuldayım. Belki bir gün benim çocuklarımla arkadaş olabilecek bir misafiri ağırlama şansım olur. Kim bilir?

Kalıcı bağlantı

Related Posts

3 Responses to 23 Nisan Çocuk Bayramı
 • Emin Baca

  Bugün iş gereği gittiğimiz Adapazarı’ndan dönerken TEM üzerinde köprü restoran olan bir yere yemek yemek için girdik. İçeride mavi eşofmanlarıyla bir sürü çocuk gördüm, üzerlerinde sponsor firmanın logosu bulunuyordu. Sonradan her birinin çeşitli ülkelerden olduğunu anladık. Dikkatlice izledim.Türk de vardı, brezilyalı da… Belki ortak dilleri sadece çocuk olmalarıydı. Çünkü gayet güzel anlaşıyorlardı. Hatta öylesine ki kendi aramızda çocuk her yerde çocuk bile dedirtmişti. Ne güzel keşke büyükler de bu derece yalansız, çıkarsız analaşabilseler… Keşke???

 • ebru

  yarın 23 nisan ve bütün çoçukların bayramını kutlayan herkese teşekkür ederim

 • Hülya

  23 nisan Aspendos gösterilerini zevkle izledim.Ta ki gösterilerin sonunda spiker Hanim Canakkale sehitlerini okuyana kadar.Bence bu siir 23 Nisanda ilkokul cocuklarina okunacak bir siir degil.Irak ta ,Filistinde yani kanin gövdeyi götürdügü,barisa susamis cocuklardan,ve halklarin kardesligini kutladiklarini düsünen digar ülkelerin cocuklarindan utandim.
  Bu arada Amasya daki senliklerden sonra cocuklarin camiye götürüldüklerini duydum.
  Atatürk cocuklarimiz gelecegimizdir demis.
  Ben de söyle bagirmak istiyorum”cocuklarimizi rahat birakin,emellerinize ister politik ya da siyasi olsun,alet etmeyin.Travmatize etmeyin,onlara güvencede oldugu duygusunu verin ki
  saglikli eriskinler olsunlar.Birakin bir bayrami gönül rahatligi ile kutlasinlar.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER