6 Parça Lego ile nasıl oynanır?

6 Parça Lego ile nasıl oynanır?

LEGO ile çocuklarda nörolojik gelişim sağlayan oyunlar oynayabileceğinizi biliyor muydunuz? Lego eğitim danışmanı Brent Hutcheson bize birbirinden kolay oyunlar gösterdi. Bu oyunların beyinde nereleri çalıştırdığını ve bunun ne işe yaradığını anlattı.

Önce lego parçalarını havada atıp tutmak. Sonra bu parçaları çapraz olarak atıp tutmak beyini çapraz çalışmaya yönlendirecektir. Yine legoları bu defa birbirinize atın. Önce tek tek sağ ve sol ellerle, sonra ikisiyle birden, sonra çapraz. Bu, el göz koordinasyonunu geliştiren bir başka oyun. Çocukların ileride tahtadan yazıyı deftere geçirmesi, araba kullanırken direksiyon hakimiyeti vs… hep bu koordinasyona bağlı. Biz lego deyince sadece takıp çıkarmayı düşünürken bu tip oyunları görmek beni şaşırttı.

Öğrenmenin yüzde 80’i ellerde başladığı için, bu tip girintili çıkıntılı oyuncaklar çok önemli.

Lego’dan yaptığınız şeklin çocuk tarafından aynısının yapılmasını sağlamak. ikinci aşamada siz anlatırken çocuğunuzun arkası dönük bir şekilde bunu yapmayı çalışması ve nihayetinde gözü kapalı olarak bunu yapması çocukta boyut algısını, matematik zekayı, kısa süreli hafızayı çalıştıran eylemlerden.

Görüş açımız bir A4 kadar. 4 lego duplo parçası buna aşağı yukarı eşit. Oyun oynarken bundan daha küçük alan kullanmamak gerekiyor. Ve bu alanın dışına çıkabiliyorsak sıra dışı düşünmeye açığız.

LEGO parçaları ile bu kadar vakit geçiren Brent Hutcheson en nihayetinde yaptırdığı yılan şeklinden yola çıkarak karakter analizlerimizi de yaptı.

Bütün videolarım:
https://www.youtube.com/devletsahvlog

Kalıcı bağlantı

Related Posts

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER