Çekirdek deyip geçmeyin!

Çekirdek deyip geçmeyin!

Çekirdek deyip geçmeyin!

Yediğiniz meyvelerin çekirdeklerini ne yapıyorsunuz? Ben tezgahımdaki bir kumbarada biriktiriyorum. Kumbara dediğime bakmayın. Ağzı açık bir kaseden bahsediyorum. Limonların, avokadoların, elmaların, hurmaların çekirdeklerini soyarken, dilimlerken buraya atıyorum. Miktar artınca bir poşete koyup yanıma alıyorum.

İşte zor kısım bundan sonra başlıyor. Bu çekirdekleri dikecek uygun yer bulmak epey zor. Çim biçme makinalarına kurban gitmeyecekleri bir nokta bulmak lazım. Bir de büyüyüp ağaç olacaklarını düşünürsek adamın birinin camının önü olmamalı. Genelde tel çitlerin hizzasına gömüyorum. Ya da şimşirden çitlerin arasına atıyorum. Bir de viyadüklerden, yonca şeklindeki kavşaklardan geçerken çok limon çekirdeği atmışlığım var. Hani bazen yol aralarında kafasını uzatan ayiçekleri görürüz ya. İleride limon ağaçları görürseniz sakın şaşırmayın.

Site içerisinde dikim işi yapacaksam Sufi’yi ve tabiki kova, küreklerini de yanıma alıyorum. O büyük heyecanla küçük çukurlar kazıyor. Çekirdekleri içine koyuyor ve üzerini kapatıp, can suyunu veriyor. Çok orta yere diktiysek çevresine taştan ufak bir çember yapıyoruz ki gelen geçen basmasın, çimleri biçerken başını uzatan ağacımızı da kesmesinler.

Meyve verirler mi bilmiyorum ama ileride büyüdüklerinde çevreye oksijen, altında oturanlara gölgesiyle ferahlık vereceklerine eminim…

Aklıma gelmişken turunçgil kabuklarınızı atmıyorsunuz değil mi? Ya da sebze kabuklarınızı?

Kalıcı bağlantı

Related Posts

6 Responses to Çekirdek deyip geçmeyin!
 • nesrin

  Devletşah hanım benimde bir yoğurt kovam var çekirdekleri biriktirdiğim içine biraz su koyuyorum kurumasınlar diye bazıları filizleniyor kesekahıdına koyuyorum el deymeyen ayak basmayan yol kenarlarına sizinde ifade ettiğiniz gibi kuşlara yuva insanlara gölge olur belki meyvede verir selam sevgiler…………..

 • zeymurancafee

  atıyordum ama bundan sonra atmayacağım uygun gördüğüm yerlerde kendilerine yer bulacaklar inşallah,duyarlı olmak lazım,teşekkür ediyorum:)

 • hazal san

  Süpersiniz…

 • Veysel BAĞCI

  Merhaba.

  Çekirdekleri elenmiş toprakla karıştırıp birazda su ilave ederek hamur, hamurdanda küçük toplar haline getirirseniz. Bu tohum toplarını heryere saçabilirsiniz.

  • Devletşah

   Aaa.. Süper bir bilgi. Çok teşekkürler

 • Emre

  Ne güzel bir davranış, bende yapacağımm 🙂

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER