Anlam Aramak

Anlam Aramak

İnternette istediğimiz bilgiye ulaşmak için arama motorlarını kullanıyoruz. Ancak karşımıza o kadar çok sonuç çıkıyor ki bu kez arama içinde arama yapmak zorunda kalıyoruz. Hakia.com, buna son vereceğini ve daha anlamlı arama yapabildiğini iddia ediyor.

Önce Yahoo, ardından Google, bilgi arama ve indeksleme konularının internette ne kadar önemli olduğunu anlayıp bundan ticari sonuçlar çıkarabilen iki şirket olarak tarihe geçti. Bu konu internetin ilk yıllarında olduğu gibi hala çok büyük önem taşıyor. Gün geçtikçe bilgi çöplüğüne dönen internette arama yapmak çok kolay, ancak gerçekten aradığınız bilgiye ulaşmak çok zor.

Bu problemi çözmek için Hakia.com kollarını sıvamış ve "anlam"ı aramaya başlamış. Üstelik bu şirketin kurucusu bir Türk: Dr. Rıza C. Berkan. New York merkezli yürütülen çalışmalara Türkiye, Rusya ve Polonya’dan ekipler de destek veriyor.

Å?u anda deneme aşamasında (beta) olan Hakia, 2006’ının başlarında tüm internet sitelerini indeksleme işlemini tamamlamış olacak. Anlamlı arama iddiasını gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini o zaman daha iyi anlayacağız.

Hakia Takımı

Link
Kalıcı bağlantı

Recent Posts

3 Responses to Anlam Aramak
  • Seda Özcan

    Hakia Fince ”hakija” sözcüğünden türemiş. ‘Aaraştırmacı” anlamına geliyormuş.

  • idil ay

    bende bu Hakia’yı gecen gün haftalık dergisinde okudum. Gerçekende çok kapsamlı bi kanal. Bence yaknda google geride kalır. Deneme aşamasında bile bayağıı kapasmlı geldi.

  • Tanju Okan

    Fince isim koyacaklarına neden Türkçe koymazlar anlamam. Bu ne tanıtım süreci ne de başka bir şey. Resmen aşşağılık kompleksi

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER