Balina ne kadar büyük?

Balina ne kadar büyük?

Balina ne kadar büyük?

Bazı şeyleri görmeden, dokunmadan anlayamıyorum. Yani dersi derste hatta en iyisi labaratuvarda öğrenenlerdenim. Hayal gücüm çok kuvvetlidir ama gelin görün ki bu kavramları anlamama fayda sağlamıyor. Hatta üstüne üç beş katıp daha da çıkılmaz hale sokuyor.

Dünyada en merak ettiğim şeylerden birisi balinalar… Ne kadar büyük olduklarını bir türlü kavrayamıyorum. Yani okuyorum, karşılaştırıyorum ama olmuyor. 15 metre büyüklüğünde 45 ton ağırığında bir canlı hayal edemiyorum. Aşağı yukarı bir tır büyüklüğünde bir canlının sadece mikron boyutundaki nütrientlerle beslenmesi ayrı konu.

Bir kaç sefer San Francisco‘ya gittiğimizde balina gözlemine gitmek istemiştim. Lakin mevsimi olmadığından gezi yoktu. Ancak Sea World‘de gördüğüm Beluga balinaları ve katil balina yani Orca kafamda bir şeyler oluşmasına vesile oldu diyebilirim. Lakin, kambur balinalar bambaşkaydı. Ve ben en çok onları merak ediyordum.

Geçen yıl eşim bana dünyanın en güzel sürprizlerinden birisini hazırlayıp şahane bir tatil organize etmişti. Ve bu tatilin en can alıcı noktasında balinalar vardı.

Maui adasına vardığımızda heyecanla çıkacağımız balina gözlem gezisini bekliyordum da akşam saatlerinde başımıza gelecekleri beklemiyordum. Güneşin batışını seyrederek denize paralel bir yolda ilerlerken 200-300 metre uzakta suyun hareketlerini gördüğümde kalbim yerinden çıkacak gibi oldu. 15-20 tane balina nefes almak için kafalarını uzatıyorlardı. Ve evet o kadar büyüklerdi ki bu mesafeden onları görebiliyordum.

Eşim ilk müsait yerde arabayı kenara çekti ve balinaların geçişini seyrettik. Az sonra keyfi yerinde bir balina belki 10 defa sıçrayarak tüm tatilimize imzasını attı. Bir balina sıçradığında sudan 10 metre kadar yükseliyormuş. Bu demek oluyor ki 5 katlı bir bina kadar sıçrıyor. Şimdi hayal edin, koskocaman bir tır 5 kat sıçrıyor… İnanılmazdı. Ertesi gün açık denizde yaptığımız balina seyri bile bu kadar keyif verici değildi.

Bu satırları yazarken zamanın ne kadar hızlı geçtiğini farkettim. Balinaların su dansını seyredeli 1 yıl olmuş. Ve düşünüyorum, bazıları uyanıp, perdesini açtığında geçit yapan balinaları seyredebiliyor.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER