Antartikayı Keşfettik

Antartikayı Keşfettik

Antartikayı Keşfettik

Bunu geçen yıl yapmıştık… Az evvel fotoğraflara bakarken gördüm. Hemen yazayım istedim. Bu sıcak havalarda oldukça eğlenceli bir etkinlik. Gelecek hafta bir gün tekrarlamaya karar verdim.

Buzları iyi ki içme suyu ile yapmışım. Herşeyde olduğu gibi bunların da tadına bakmak istedi. ‘Dondurma gibi mımmm…’ Sesleri arasında koca bir buz dağını götürmüş olabilir.

Ben evdeki boy boy kaseleri kullandım. Hatta bir kaç tane de kağıt bardak içinde dondurdum. Ayrıca yıldız ve çubuk şeklindeki buz kalıplarıyla, buzdolabının kendi buz kalıplarını da kullandım.

Bazı kalıpların içine oyuncaklar koyup dondurdum. Böylece çıkartabilmek için erimesi gerektiğini de öğrenmiş oldu.

Bir sürü deniz temalı banyo oyuncağı vardı. Antartikayı yaptıktan sonra içine oyuncaklardan doldurdum. Burada en önemli nokta gerçekten denizde yaşamayan canlıları oraya koymamak. Tabi kutup ayısı, penguen gibi o bölgede yaşayan hayvanlar hariç.

Bu tip aktivitelere ‘duyu oyunu – sensory play’ deniliyor. Bu tip oyunlar hem motor becerilerinin gelişmesine hem de algılarının gelişmesine sebep oluyor. Sıcak – soğuk, yumuşak – sert, ıslak – kuru vd. materyallerle beyinde o noktaların uyarılması ile beyin gelişimine de faydası var.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

2 Responses to Antartikayı Keşfettik
  • Senem

    Ben de kaya tuzu, farklı büyüklüklerde buz parçaları ve kutup hayvanları setimizi kullanarak “kutuplar duyu havuzu” yapmıştım kızıma. Büyükçe, dikdörtgen bir kabın dibini kalın tuzla kapladım. Kaselerle doldurduğum buzları ters çevirip irili ufaklı tümsekler ve bir tane de içinde balıklar dondurduğum havuzcuk yapmıştım. Nehir bayıldı. Bir hayli zaman geçirdi başında. Sıcak-soğuk,sert-yumuşak gibi kavramları öğrendi. Bu konuda yapılabilecekler ancak yaratıcılığımızla sınırlı. Yaz başında da yaz duyusal havuzu yaptık. Mevsim başlarında mevsimleri tanıtmaya çalışıyorum. Bodrum’da yaşadığımız için yazı sonuna kadar yaşıyor da kar ve soğuğu anlatmak, yaşayarak pek mümkün olmadı 😉 Bu arada estetik zekanız müthiş! Yaptığınız her şeyde göze hoş gelen , ince bir uyum muhakkak var. Sizi izlemek çok zevkli bu anlamda.

  • nesrin

    Devletşah hanım harika çoçuklar için eğitici öğretici siz mükemmel annesiniz sayenizde bizlerde çok şey öğreniyoruz siz bir ana okulu mutlaka açmalısınız selam sevgiler

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER