Bir kutu sürpriz

Bir kutu sürpriz

Mart ayının ortalarında eşim beraber çalıştıkları Amerikalı birisine İstanbul’u gezdireceğini söyleyip, İstanbul kazan ben kepçe dolaşıp durduğum için beni de davet etti. İşte Russell’la ilk o gün tanıştık. Beraber geçirdiğimiz 12 saatin ardından tanıdığım en espirili, en hoş sohbet kişiler listesinde üst sıralara yerleşti.

O günden sonra ne zaman Russell gelse mutlaka birlikte birşeyler yapmak için fırsat kolluyorum. Yemekler, fotoğrafçılık, Adobe ürünleriyle yapılabilecekler hakkında uzun ve keyifli sohbetlerimiz oluyor. Ben patlıcanın dünyadaki en lezzetli şey olduğunu söylüyorum. O mor olan birşeyin yenemeyeceğini. Ardından beni kırmamak için bir lokma tadına bakıp, yorumluyor: ‘mor renkli sebze nasıl olursa öyle işte…’

Yemekte onu memnun etmek için baklava yiyeceğimizi ardından da Türk kahvesi içeceğimizi söylemek yeterli. Her ikisine de bayılıyor. Tanıştığımız ilk gün Karaköy Güllüoğlunda bana baklava nasıl yenilir dersi verip, ardından da falıma bakmıştı.

Hotel Sacher Wien

Dün akşam eşim, bu paket sana gelmiş diyerek tahta bir kutu uzattı. Üzerindeki ‘Hotel Sacher Wien‘ yazısını görür görmez: ‘Aaaa… Russell bana Sacher Torte yollamış’ diye sevinç çığlıkları attım. Eşim daha kutuyu açmadın nereden anladın kimin ne gönderdiğini der gibi baktı. Yemeğe biraz ilgi duyuyorsanız, İtalyanın pestosundan, mozerellasından, Amerika’nın donatından, peykekinden, Belçika’nın waffle’ından, Almanyanın Berliner’inden haberdarsınız demektir. Avusturya denilince aklıma gelen iki yiyecekten birisidir Sacher Torte. -Diğeri de Mozart çikolataları-

Sacher Torte

Sacher Torte 1832’de Avusturyalı diplomat Prens Wenzel Clemens von Metternich‘in siparişi üzerine ortaya çıkmış. Ve 176 yıldır formülü saklı tutuluyor. Kayısılı ve çikolatalı bu pasta en güzel kahvenin yanına gidiyor.

Russell’ın baktığı falımda Viyana’ya doğru giden bir trendeymişim. Orada oturan çok sevimli Amerikalı bir aileye misafir oluyormuşum. Bana değişik değişik yemekler yapıyorlarmış. Umarım falım gerçek olur da onu ve eşini Avusturya’daki evlerinde ziyaret edebilirim. Ama o zamana kadar keşke bana bu çok hoş sürprizi yapan Russell’a bir kutu baklava gönderebilseydim.

For Russell:

Thank you for a great surprise.

Linkler
Kalıcı bağlantı

Related Posts

5 Responses to Bir kutu sürpriz
 • kıvanç Önder

  Hele bir de o Sacher Torte’yi Sacher Hotel’in altındaki pastanesinin tarih kokan ambiansında yiyorsan…

 • müjde

  İşte o zaman tadına daha da doyulmaz…:(
  Bu lezzeti yerinde tatma şansına erişmiş biri olarak size imrendim.
  Sacher Torte en kısa zamanda denenecekler listeme girdi.Sevgili Devletşah benim de yeni doğmuş bir bloğum var.Bu işe kalkışmamda senin sitenin rolü epey fazla.Yaklaşık 1 yıldır hergün girip bakıyorum yeni birşey var mı diye.Tüm paylaşımların için teşekkürler.Beni de arkadaş listene eklersen sevinirim.Sevgiler…

 • Gülcemal

  Sitedeki bir çok yemekte olduğu gibi bu fotoğraftaki sacher torteyi yemiş biri olarak söylebilirim ki gerçekten tadılması gereken bir lezzet, iyi ki paylaştın.

 • CeYDa

  Evet burada cok meshur Sacher Torte yemeden gidilmez yani turistseniz:)
  Afiyet olsun 😉

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER