Bugün çevre için ne yaptınız?

Bugün çevre için ne yaptınız?

Power Shift 2009

Amerika’da 27 şubat tarihinde başlayan, 2 Mart günü büyük yürüyüşle sonlanacak bir organizasyon var: Power Shift 2009. Amerika genelindeki üniversitelerden 10.000’i aşkın öğrenci, Washington D.C.’de toplanıp, küresel ısınmaya, temiz enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekmek için konferanslar, eğitimler ve yürüyüşler düzenliyor.

Oturdukları yerden ‘çevre elden gidiyor’ demek yerine, aksiyona geçmesi gereken kaynakları uyarmak için kendilerini ve çevrelerindekileri bilinçlendirecek eylemlere imza atıyorlar. Pasif olmak yerine proaktif olmayı tercih ediyorlar.

Alo Atık Hattı

Peki bugün siz elden giden doğal kaynaklarımız için ne yaptınız?

1 litre kızartma yağının 1 milyon litre suyu kirlettiğini öğrendiğimden beri yaptığım kızartmaların ardından düşünür oldum. Sonra Alo Atık Hattının 444 28 45 nolu telefonunu buzdolabımın üstüne yapıştırdım. Şimdi her türlü yağlı yemek fazlasını, 5 litrelik bir bidonda biriktiriyorum.

Linkler
Kalıcı bağlantı

Related Posts

27 Responses to Bugün çevre için ne yaptınız?
 • sunipeyk

  Hemen hiç kızartma yapmıyoruz… çok ender yani o da bilemedin 1 parmak yağ tavada… bizim evdeki 2 ampul haricindekilerin hepsi tasarruflu 🙂 Faturaya da epey etkisi oluyor. Tavsiye ederim. Bir de tv, dvd, digi, ps vesaire bağlı olan çoklu prizi düğmeli olan ile değiştirdim en son. Akşam yatarken "pıt" kapatıyorum hepsini. Çok faideli 🙂

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • Su konulu web sitesi yapıyorum. Tabi yazdıklarımı da uyguluyorum.

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • esrakrc

  suyla ilgili olarak annem çamaşır makinasının durulama suyunu alıyor alınan su balkon yıkamada kullanılıyor…

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • Baturica

  bugün bahçeye çiçek ektim

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • sunipeyk

  Burak Kantarcı sitenden "mutlaka" haberdar bizi 🙂

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • Burak Kantarcı

  yarışmaya katılıyorum. projeleri son gönderme tarihi 9 mart. O tarihten sonra kişisel sitemden yayınlanacak. Ekran görüntüsü : http://i.friendfeed.com/0dbbda72acabc1247c41c6de0ddfaec18d5d9a79

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • Burak Kantarcı

  yarışmaya katılıyorum. projeleri son gönderme tarihi 9 mart. O tarihten sonra sitede yayınlanacak. Ekran görüntüsü : http://i.friendfeed.com/0dbbda72acabc1247c41c6de0ddfaec18d5d9a79

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • bu yağ konusunda ben de çok hassasım çok az miktarda kullanıyorum ama olsun,herşey azla başlar.

 • bu arada hızına hayran oldum,ne çabuk ekledin dergiye,süper olmuş.millet kabaklı hünkarbeğendi tarifi soruyordu valla

 • Burak Kantarcı

  sunipeyk "mutlaka" haberdar edeyim dedim. http://tinyurl.com/cqfsnq adresinden siteye ulaşabilirsiniz.

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • BETÜL

  Bende çok az yağda buharla kızartmaya çalışıyorum herşeyi. Yağı döktüğümde içim içimi yiyo açıkçası.

  Dergi harika… heleki hünkarbeğendimiz muhteşem. İçinde benimde emeğimin olduğu bir şeyin fotoğrafını dergide görmek te Ayrı bir keyifmiş :))

  sevgiler

 • Handem

  Yani sulu yemeklerin artan suyunu da pişmiş yağ kabul edebilir miyiz?

 • Tuba

  merhaba. derginizin yeni sayısınıda kaçırmadan okuyup inceledım.emeğinize sağlık,teşekkürler devletşah hanım.bir sorum olacak,bu hizmet telefonla arandığındada evlere gelip atık yağı alıyormu? bilgilendirirseniz sevinirim,hoşçakalın..

 • Burcu Tüzün

  atmlerden makbuz almıyorum hiç. Böylece kağıt kullanımını kendimce engelliyorum 🙂

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • Devletşah

  Yasemin ve Betül;

  Ne kadar eğlendik değil mi?

  Handem;

  Zeytinyağlı yemeklerin kalan suyu ilk aklıma gelen. Elbette çok koyu kıvamlı partiküllü yemek sularını bu şişeye doldurmuyorum. Onları bir başka poşet koyup, ağzını bağladıktan sonra çöpe atıyorum. Çöplerdeki sızıntı suyu lavaboların gittiği atıksu tesislerinden farklı arıtılıyor.

  Tuba;

  Teoride evet. Eve gelip 5 litrelik atığını alıyorlar. ama pratikte durum ne bilemiorum. Az kaldı 5 litreye ulaşmama. Hep beraber göreceğiz.

 • Zafer YILMAZ

  ben o makbuzları elimde kanıt olsun diye saklıyorum. Belirli bir süre sonra shredder dan geçirip, TEMA’ya doğru yola çıkıyorlar 🙂

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • Melike

  Aslında çok iyi bir fikir:

  “Bugün çevre için ne yaptınız?”
  Ya da “Bu hafta/ay çevre için nasıl bir fikir geliştirdiniz?”

  Acaba devletsah.com bu tür bir forum köşesi açmayı düşünür mü? En azından birkaç aylığına… Su forumuyla birlikte başlayarak, diyelim 3 aylığına?

 • ali koçak

  kağıt kullanımını azalttım. mümkün olan herşeyi bilgisayara veya telefona kaydediyorum. bankamatik işlem fişlerini uzun zamandır almıyorum. tasarruflu ampulleri biz de kullanıyoruz. @sunipeyk, kolay kontrol için çoklu prizi düğmeli olanı değiştirmek iyi fikir..

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • Nuran

  Merhaba.Bende çevreye karşı çok duyarlıyım.Katı atıkları da biriktiriyorum .Atık yağlarıda biriktirdim telefon ettim 2 gün içinde gelip aldılar..

 • Handem

  Peki kullandığın şişeler cam mı, plastik mi?

  Ayrıca verdiğin fikir için çok teşekkür ederim. Kızartma yapmıyorum diye, hiç bu tip atığımın olmadığını sanıyordum…

 • Devletşah

  Handem;

  Biten yumuşatıcı ya da çamaşır suyu şişelerini kullanıyorum. Yağ soğuduktan sonra şişeye aktarıyorum. Böylece o şişeler başka bir işe daha yaramış oluyor.

 • mosquito

  Kızartma yağının doğa için bu kadar tehlikeli olduğunu bilmiyordum.Kızartma çok yaptığım birşey değil ama yine de bundan sonra daha dikkatli olacağım.Paylaşım için teşekkürler..

 • eddie

  bugün bişey yapamadım.
  ama atık kağıtları değerlendirmek istiyorum.

 • ömer gül

  şu yaşadığımız çevreye en fazla zararı veren biz insanlara bir önerim olsun istedim; bahar mevsimi geldi çevreye neşe ve huzur veren güzel kokular saçan, bize yaşamamız için gerekli olan havayı sunan ağaçlara arkadaş olacak bir fidanda biz diksek olmazmı? çevremize lütfen sahip çıkalım ve onu karuyalım.

 • dilek doğan

  Bütün ürünlerin geri dönüşümlülerini(cam,kağıt, naylon v.b) gibi her şeyi ayrı poşete koyuyorum. Mersın’de hergün çöplerden atıklar toplanılıyor .İnsanlar hem bundan geçim sağlıyor hemde çevre için iyi şeyler yapılmış oluyor….

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER