Kağıt havlu

Kağıt havlu

Çevreye ve geri dönüşüme ne kadar duyarlı olsam da kağıt havlu kullanmaktan vazgeçemiyorum. Bu kadar koşuşturmanın içinde hayatımı bir nebze olsun kolaylaştırıyor. Detarjansız, çamaşır suyu kullanılmayan bir hayatta salçalı yemek lekeleri, boya kalemlerinin izleri öyle kolay kolay çıkmıyor.

En azından satın alırken çeyrek dilimli havluları tercih ediyorum. Fakat benden başka çeyrek dilim kullanan olmuyor. Bu yetmez diye eline ruloyu saranlar görüyorum. Yukarıdaki videoyu görür görmez hemen paylaşmak istedim. İlk bir buçuk dakikasında bazı istatistikler veriyor. Sonrasında da elinizi kağıt havluyla nasıl en iyi şekilde kurulayabileceğinizi gösteriyor.

Herkes birkaç yaprak kullanmayı azaltsa bir orman kurtulur… Son olarak keşke ülkemizde de geri dönüşümlü kağıt havlu satışı olsa.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

9 Responses to Kağıt havlu
 • Şenkul

  Beyazlatılmış kağıtlarda Dioxin diye bir zehir olduğunu söylüyordu bir kimyager. Keşke esmer kağıtlar da olsa. Dediğiniz tutumluluk işine ise katılıyorum. Teşekkürler.

 • nesrin

  Devletşah hanım gerçekten her evin olmazsa olmazı kahıt havlu !! İnşallah geri dönüşümlü olanıda yapılır. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz yine !! malesef AVM lerin lavabolarındaki yarısı kullanılmış kahıtları, yerlerdeki israfa her defasında şahit oluyorum, içimden eviniz gibi kullanın yazmak geliyor inşallah o şuura ereriz ellerinize sağlık selam sevgiler……………

 • Ayşee

  Devletşah hanım merhaba,
  Sizinle çok fazla benzer özelliklerimiz var. Kağıt havluların israfı konusu da oldukça mühim. Benim şöyle bir sorunum var: Kağıt ürünlerinde klor bazlı ağartıcı kullanıldığında zehir, ancak oksijen bazlı ağartıcı kullanıldıysa sorun yokmuş. Yalnız piyasadaki hiçbir ürünün üzerinde böyle bir ibare yok, sizin bildikleriniz bu konuda neler? Bilgi paylaşımında bulunursanız çok sevinirim. Zira Sufi’nizden az küçük bir oğlum var benim de ve ona zehirli ürün kullanma endişesi yaşıyorum.

  • Devletşah

   Ayşe hanım;

   Konuyu bir araştıracağım. AÇıkçası klor bazlı denilince ne gibi bir zehir oluyormuş şaşırdım. Asidin kendisi olsa belki de… İçtiğimiz suda da klor var.

 • nimet

  çamaşır suyu ve deterjan yerine ne kullanıyorsunuz merak ettim bilgilendirirmisiniz devletşah hanım. bende zararlı olduklarını biliyorum ama birçok şey çamaşır susuz beyazlamıyor da.. teşekkür ederim.

  • Devletşah

   Merhaba;
   Ben boraks kullanıyorum evde. Hem çamaşırlara hem de bulaşığa koyuyorum. Bir ölçü boraks bir ölçü karbonat ve biraz sirkeyi de yumuşatıcı gözüne… Beyazlığa o kadar takılmıyorum. Sağlıklı olması beyaz olmasından önemli bence. Ama yine de beyaz oluyorlar.

 • duygu

  merhaba devletşah hanım. ben de hiç çamaşır suyu kullanmıyorum, “şu mutfağı tuvaleti bi dezenfekte edeyim” diye kendi elimle evime zehir saçamam. epey süredir de bulaşık makinesinde yalnızca limon tuzu kullanıyorum. kendimce araştırıyorum, bulduklarımı deniyorum. sirke ve karbonatı her şeyde kullanır oldum 🙂

  Sizden elde bulaşık yıkama, makinede bulaşık yıkama, makinede çamaşır yıkama hakkında bir yazı yazmanızı rica etsem?
  en azından bulaşıkları yıkama şeklinizi ve deterjan formülünüzü anlatabilir misiniz?

  (buarada, sizden çok şey öğrenmişimdir şimdiye dek. sizi 2008 yılından falan beridir takip ediyorum. galiba hayatımda “blog” kelimesini ilk öğrendiğim yerdir bu sayfa. sizi çok seviyorum bu yüzden. biraz duygusal bi bitiş oldu ama, nedendir bilmem, senelerdir sizi okuyup, şu anda bunları anlatmak geldi içimden. sevgilerimle.)

  • Devletşah

   Merhaba;

   Genelde karbonat ve sirke kullanıyorum. sitede bulaşık makinası diye ararsanız çıkar. Ama eve temizliğe gelen hanım haftada bir çamaşır suyu ile lavaboları ve klozeti temizliyor.

   Çoook sevgiler

   • duygu

    teşekkürler

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER