Ekmek Rekoru

Ekmek Rekoru

Ekmek

Geçtiğimiz günlerde bir haber okuyup şaşırdım. Bu çok daha önce okuduğum başka bir haberi hatırlattı. Sonra kendimi hesap kitap yaparken buldum.

Guinness Rekorlar Kitabının 2007 yılı baskısında Türkiye, yıllık kişi başına 200 kg ekmek tüketimi ile yerini almış. İnanılır gibi değil değil mi?

Å?öyle kabaca bir hesap yapıp bizim evde ne kadar ekmek kullandığımızı buldum. Eşimle ben ayda 5 kg, yılda 60 kg un kullanıyoruz. Kişi başına 30 kg un eder. Bir ekmek ortalama 300 gram un ile yapılıyor. Bu da ortalama 100 ekmek yapıyor. Ä°lk başta “ne kadar çok yiyormuşum” dedim. Sonra bir hesap daha yaptım aslında dört günde birer ekmek yiyormuşuz. Çok değilmiş. Üstüne üstlük bu un miktarına kekler ve böreklerde kullandığım da dahil. Yani ben ve eşim galiba on günde birer ekmek yiyoruz. Türkiye rekorunun baya bir altındayız.

Bu hesapları yaptıktan sonra daha önce okuduğum haberdeki payımızı hesaplamak istedim. Ama ortada hesaplayacak birşey yoktu. Evet bu haberin sonucuna katkımız kocaman bir “sıfır”dı. Türkiye’de çöpe atılan 2,6 milyar ekmekte bizim hiç payımız yoktu. Ne kadar mutlu oldum.

Lütfen yere düştüğünde nimet diye öpüp başımıza koyduğumuz ekmeklerin çöpe gitmesine müsade etmeyin. Afrika’daki açları düşünün. Aslında Afrika’ya kadar gitmemize gerek yok. Bu ülkede de bu ekmeği bulamayanlar olduğunu düşünün.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

2 Responses to Ekmek Rekoru
 • nesrin turan

  Merhaba Devletşah hanım on günde bir ekmek yani günde bir dilim gibi siz kaç kilo,sunuz ? Sizi tebrik ediyorum israf konusundaki hassasiyetinize ve ekmeğe verdiğiniz değer bana çoçukluğumu hatırlattı anneannem rahmetli sofrada ekmek kırıntılarını toplatır, kazara düşen ekmeği öptürüp başımıza koydurur nimet,rızık evladım derdi. Devletşah hanım başarılarınızın devamını dilerim. ALLAH Sizin gibi genç nesillerin sayısını artırsın selam sevgiler.

 • esen

  bence o kadar da çokkk değilll
  tabi ki yiycezz ekmekk
  ekmek de su gibidirrr
  cart curttt………:)

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER