Evde ekmek yaparken dikkat edileceklerden sadece biri.

Evde ekmek yaparken dikkat edileceklerden sadece biri.

Siz siz olun, yemek yaparken telefonla konuşmayın. Ben konuştum bakın neler oldu…

Ekmek Yaparken

Yalova’ya yaptığımız seyahatte eski bir fırıncı ile tanışmıştık. Konu dönüp dolaşıp yediğimiz yiyeceklerin ne kadar sağlıklı olduğuna geldi. Fırıncılığın çok büyük vebali olduğunu, fırın sahibi ne kadar temiz olursa olsun, işin yanında çalışanlarda bittiğini söyledi. Kendi yanındakileri ne kadar uyarsa da başa çıkamadığını, bu nedenle işi bıraktığını anlattı.

O gün İstanbul’a dönerken evde ekmek yapıp yapamayacağımı düşündüm. Google’da yaptığım küçük araştırmada HepsiBurada.com’da ekmek yapma makinası satıldığını gördüm. Satın alanların yorumlarını okuduğumda oldukça memnun olduklarını anladım. Makinanın Carrefour’da da olduğunu öğrenip yola düştüm. Ama malesef baktığım iki Carrefour’da da ürün kalmamış.

Bunun üzerine evde kendim yoğurarak ekmek yapmaya karar verdim. Deneme maksadıyla yaptığım için tarifteki bütün malzemeleri bir ölçü hazırladım. Tam suyu ilave edecekken telefon çaldı. Önemli birşeyse defalarca arayacaklarını, ben hamur yoğururken sürekli çalıp beni rahatsız edeceğini düşünüp, ellerim hamur olmadan bakayım dedim.

Ekmek Yaparken

Telefonla konuşurken normalde bir ölçü koymam gereken suyu dalgınlıkla iki ölçü koyunca attığım çığlığı bir ben bir de telefondaki çok muhterem kişi biliyor. İşte bununla beraber bir koşuşturmadır başladı. Hamur mayalanmadan her malzemeden birer ölçü daha koymam, mutfağın savaş alanına dönüşü hep bu telefon görüşmesiyle oldu.

Galiba telefonla iletişim tekniklerinden pek birşey öğrenememişim. Derslerde telefonla görüşürken başka bir iş yapmayın. Yoksa her ikisi de yarım olur demişlerdi. Benim iki kat oldu ama neyse…

Ekmekleri mi soruyorsunuz?
O kadar lezzetli oldular ki… Galiba bütün dağınıklığa rağmen her haftasonu yapacağım.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

7 Responses to Evde ekmek yaparken dikkat edileceklerden sadece biri.
 • dilek ue

  Gecmis olsun:) En azindan sonuctan cok memnunsun:)

 • Devletşah

  Herhalde daha az yapmış olsaydım. Üzülürdüm. O kadar lezzetli olmuştu ki. En zor tarafı her yeri silmek zorunda kalmak oldu. Acele ile un etrafa saçıldı. Üzerine biraz da şeker.

  Ekmeklerin mayalandığı 40 dakika ben halımı temizledim 🙁 Bu arada yan gözle ekmekleri süzmeyi ihmal etmedim 🙂

  Bir dahaki sefere daha az yorucu olur inşallah.

 • hanife icoz

  Benimde ekmek yapma makinam var ve cok memnunum.. Sabahlari sicacik ekmek yemek istediginizde geceden ayarliyorsunuz ve sabaha missss kokularla uyaniyorsunuz.. Tavsiye ederim. Hem hamur yogurma ve mayalama islemi icinde kullanabilirsiniz…

 • Devletşah

  Hanife hanım;

  Hala makinadan arıyorum. Bulursam inşallah alacağım. Bizim evde özellikle pazar sabahları ekmeği kim alacak diye uzun tartışmalar çıkıyor. Makinadan alabilirsem herkes mutlu olacak gibi.

  Sevgileirmle.

 • şengül

  bende bir heves ekmek makinası aldım. Tansiyolarım çıktı bir türlü başarılı olamadım sonunda servise gittim. Biz yapalımda görün dediler ben bu arada hamur olmuş ekmeğide içinden çıkartmamıştım görsünler diye. velhasıl 1,2 hafta sonra bana arızalı olduğunu söyleyip yeni makina verdiler. Ben bir heves denemeler yaptım yine istediğim sonucu alamadım. Tam makinadan kurtulma çareleri ararken bir arkadaşım kendi deneyerek bulduğu tarifi önerdi inanamıyacaksınız sonuç şahane bekonun kitabındaki ölçüler uygun değil zannedersem .

 • nesli

  merhaba ben fakirin ekmek makinasını aldım 4-5 kere denedim kendi kitapçığındaki tarifi denedim ama her seferinde ortası çöküyor ince içi hamur ve dış kabuğu sert oluyor neden böyle oluyor lütfen nedenini bilen varsa yazsın ben kendi yaptığım tarifi yaziyorum brlki tariften kaynaklanıyodur.

  1 sb süt
  3 sb un
  yarım yaş maya
  1tatlı kaş. tuz
  1tatlı kaş. şeker
  1tatlı kaş. tereyağı
  hepsini makinaya koyup hızlı ayarda pişiriyorum

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER