Gevezelikler gerçek olur mu?

Gevezelikler gerçek olur mu?

Hayaller gibi gevezelikler de zaman zaman gerçek olur. Galiba o yüzden “kırk kere düşün bir kere söyle” demişler.

İlk fotoğrafçılığa başladığım günlerde lenslerin camları arasındaki farkın fotoğrafı nasıl etkilediğini pek anlayamıyor, “Cam camdır” diyordum. “Elbette bu kadar adam diyorsa bir fark vardır. Ama benim için fark etmiyor” diye de ekliyordum. Zaman geçtikçe bazı lenslerle çekilen fotoğrafların çok daha parlak, çok daha net ve çok daha albenili olduğunu fark eder oldum. İşte o noktada “her cam aynı cam değilmiş” dedim. L lenslerle standart lensler arasındaki fiyat farkı gibi kalite farkı da aşikar olmuştu benim için.

Elbette benim küçük makinamla L lens kullanmak fazlasıyla lükstü. Kullanılabilirdi elbet ama istenilen performans için yeterince iyi değildi. Benim işimi görülüyordu gerisi önemli miydi ki? Hem bir Canon’un diğer Canon’dan kayda değer ne farkı olabilirdi ki? En fazla 7 yerden değil de 10 yerden netlemek gibi ufak farklılıklar olabilirdi. Zamanla durumun bu olmadığını da fark ettim. Bir Canon başka bir Canon’dan daha fazla ışık alıp, o ışığı daha iyi işleyip, daha iyi renk skalası verebilirmiş. Bir Canon’un çektiği fotoğraf başka bir Canon’da daha canlı görünebilirmiş.

Bir akşam internette fotoğrafçılıkla ilgili sitelerde gezinirken bir yandan da – her zamanki gibi- gevezelik yapıyordum. “Benim ne zaman L lensim olacak?” “Canon 5D almayı isteyecek kadar iyi fotoğraflar çekebilecek miyim?” “Canon 40 D ile çekilen fotoğrafları gördün mü?” “Benim makinam niye bu kadar güzel çekmiyor?” gibi sorular soruyordum. Eşim büyük bir sabırla beni dinliyordu. En sonunda dayanamayıp “bir gün onları da alır canım. Sen şimdilik bunlarla çalışmaya devam et. Hem onlar sana ağır gelebilir! Bu makinayı ve lenslerini taşırken zorlanıyorsun o zaman ne yapacaksın?” dedi. Gerçekler acıydı. Ne kadar kaliteli görüntü o kadar büyük makina… Ne kadar büyük makina o kadar ağır yük. İnsan taşıyacağı yükü bilmeli değil mi?

Devletşah

İşte bu konuşmalardan çok kısa süre sonra eşimin siparişi üzerine Melike’nin getirdiği paketi açarken heyacan içindeydim. İstediğim Canon 40D ve çok uzun zamandır istediğim lens ellerimde duruyordu. Hayaller bazen gerçek oluyor.

*Fotoğraf kardeşim tarafından eski makinamla çekildi.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

19 Responses to Gevezelikler gerçek olur mu?
 • Kezban

  Devletşahhhh güle güle kullan . Yeni fotoğrafları dört gözle bekliyorum. Sevgiler.

 • Cem Vedat ISIK

  70-300’u elinden alacagim.

 • mer

  Güle güle kullan. Yeni fotoğrafları bekliyoruz.
  İnşlh taşımakta zorlanmazsın 🙂

 • Kaan Fakılı

  Bazen isteklerimize umutla bakmamız gerekiyor. Bir gün gerçek oluyor, ne dersiniz. 🙂

  Hayırlı olsun, güle güle kullan.

 • Duanin gucu

  Gevezeliklerin dua saatine denk gelmis, dua niyetine kabul olunmus olmali.. Hayirli olsun.

 • Ömer Enis

  Hayırlı olsun 🙂

 • ozgur

  Güle güle kullan… 🙂 Bol fotograflı günler…

  ( http://www.flickr.com/photos/fikirbaz )

 • eda suner

  Bol bol resimler çekmeye devam. Birde scrapbook yapsana süper olur bu makinadan çıkan resimlerle canım. Güzel günleri resmetmen dileğiyle…

 • KIYMET

  bu kadar şeyin yanında o vizörden bakıp çeken insanın Devletşah’ın yüreğini unutmuşsun..fotoğraf çekerkenki mutluluğuna tanık olmuş biri olarak..

 • Hediye Özgen

  Aklıma gelen başıma geliyor diye bir söz vardırya!
  O nedenle ne düşündüğünüze dikkat edin derler.Başınıza gelebilir.
  Olumsuz düşüncelerden daima kaçınarak istediklerimize odaklanırsak mutlaka ve mutlaka sahip oluruz.
  Dileklerinizin gerçek olması onları nekadar istediğiniz ve düşündüğünüzle ilgilidir.Güle güle kullanın makinanızı Devletşah yeni fotoğraflarınızı bekliyorum.

  Herkes için bolluk ve bereket diliyorum.
  Sevgilerimle

 • Müge

  Hayırlı uğurlu olsun
  Güle güle kullan şekerim, inşallah hep mutlu anları zevk aldığın objeleri çekersin.Öperim.

 • cocuklacocuk

  Profesyonel makinalarla çekmenin keyfi de hiç bir şeyde yok ama dediğin gibi çok ağır olması dezavantaj olabiliyor. Farklı lensler makinanın kendisi çantası vs. derken taşıması bile güç ..Yeni makinanı iyi günlerde kullan :))

 • Süleyman Sönmez

  Bir ara “sıvı merceklere” geçecekler. Çoktan bulundu ama endüstriyel satışı yaygınlaşmadı. O zaman bayanlar için de ağırlık sorunu bitiecek.

 • Burçin

  Harika !
  Ne güzellikler göreceğiz kimbilir.
  İyi günlerde kullanmanı diliyorum Devletşahcığım…

 • hatice

  vizöründen gördüğün dünyanı bizlerle paylaştıkça mutlu olacağız.
  Bu hediye olayına senin adına cok sevindim ama bizim evde bu hediyeyi bekleyen eşim şimdi üstümde çok büyük bir yük oldu 🙂
  Kullandığınız kadarıyla canon D40 ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum

 • Sevde

  Selamün aleyküm

  Mevlam hayırlı günlerde kullandırtmayı nasib eyler inş…

  Selametle

 • Ayşe

  Merhaba

  Dijital kameram kafayı yiyeli beri bende bir kamera almak istiyorum ama bu sefer güzel bişey olsun diyorum canon 40D var ne zamandır aklımda ama bazı yerlerde Canon 400 D görüyorum ikisi aynı makinamı yoksa farklımı anlayamadım bir de Google da rebel xti diye arattığım zaman canon 400 D çıkıyor iyice kafam karıştı hangisi hangisi anlayamadım..Benim gibi ilk kez dslr kullanacak ve öğrenme aşığı birisi için ne öneririsiniz ?Cevabınızı bekliyorum teşekkürler

 • Devletşah

  Sevgili Ayşe;

  Eğer bütçen elveriyorsa Canon 500d tavsiye ediyorum. Video çekme imkanı da var. Renkleri de 350 ve 400d ‘ye göre oldukça iyi.

  Sevgiler
  D

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER