Suyun Mimari Yolculuğu ve Sinan

Suyun Mimari Yolculuğu ve Sinan

Suyun Mimari yolculuğu afişi

Ankara günlerimde yıllardır tanıdığım ancak samimiyet kurma fırsatı bulamadığım birçok arkadaşımla dost olma fırsatı buldum. Bunlardan birisi de Mehmet Okutan ve eşi Aygül Akmanova‘ydı. İstanbul’da yaşamalarına rağmen bir türlü fırsat bulup görüşemiyorduk. Ankara’da yaşayan annesini görmeye geldikleri bir gün on dakikalığına uğradığımız mekandan sohbet sonucu beş saat kadar sonra çıktık. Profesyonel fotoğrafçı olan bu çiftle uzun uzun fotoğraftan, sergilerden, makinalardan konuştuk. Daha sonra her karşılaştığımız yerde uzun uzun sohbet eder olduk.

Geçtiğimiz cumartesi Ayasofya müzesinde Mehmet’in kişisel sergisi “Suyun Mimari Yolculuğu”nun açılışı vardı. Bence sergi suyun mimari olduğu kadar tarihi yolculuğunu da anlatıyor. Bu nefis sergiyi 30 Mart 2008 tarihine kadar Ayasofya müzesinde gezebilirsiniz. Kaçırmayın derim.

Hazır sergilerden bahsediyorken bir taneden daha bahsedeyim. Ara Güler’in gözünden mimari deha Sinan’ı görmek isterseniz İstiklal caddesinde, Galatasaray lisesinin karşısındaki İnsan yayınlarının kitapevini 30 mart 2008’e kadar ziyaret etmelisiniz.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

4 Responses to Suyun Mimari Yolculuğu ve Sinan
 • serenity

  İstanbul’da olup da bu sergileri kaçırmak olmaz diye düşünüyorum. İkisini de ajandama yazdım. Kısmet olursa gideceğiz bakalım 🙂

  • Mansoor

   Merhabalar sevgili yoaulcumrr teşekfcrler yazımı beğendiğiniz ie7in. Anaokulu ve facebook sayfaları artı siteler ie7in gfczel bir reklam ağı olmaktadır. Google adwords sistemini bilenler bunun ne kadar pahalı olduğunu bilirler ancak bunun yerine facebook kullanmak hem fccretsiz hem de bence %100 aynı olmasada mfcsteri kaynağı olarak faydası bfcyfck vardır.

 • Süleyman SÖNMEZ

  Çok güzel haberler Devletşah teşekkür ederim. Özellikle su sarnıçları ve taşıyıcı yolları anlatan bir çalışma olması beni fotoğrafçılık kadar ilgilendiriyor. Ara Güler elbette işim bonusu.

  Bizans dönemi İstanbul’unu bu su yolları ile bilgisayarda 3 boyutlu anlatan bir sanatçı var. Bununla ilgi bir makale yazmıştım. İlgini çekebileceğini düşünerek ekliyorum http://www.gunesintamicinde.com/istanbul-milattan-sonra-1200-yili/

 • behiç bülent dağdeviren

  merhaba;
  çekülle bizim fotoğraf gurubumuzun ortaklaşa düzenlediği aslen çekülün projesi olan sinan konulu 7 etaptan oluşan istanbuldaki sinan eserlerini gezdik. yaklaşık 1 ay önce bitti. bir çoğunu zaten biliyorduk ama diğerlerinide öğrendikçe sinan’a daha bir saygıyla bakmaya başlıyorsunuz.
  yüzyıllarca kalabilen eserleri yapan o büyük ustaya. hele birde her seçim dönemi kaldırım yapmaktan öteye gidilmediğini görmek veya çok değil 30 yıllık binaları yıkıp arsa olarak değerlendirilip ne idüğü belirsiz yapılarla donatılıverilince geçmişimizin değerini daha bir çok anlıyoruz. sinan’lardan sonra hafızanızda yer etmiş kaç eser var ki.ruhları şad olsun.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER