izinsiz yayınlanan fotoğraflar

izinsiz yayınlanan fotoğraflar

Mehmet Yaşinin sitesinden

Son günlerde yine tatsız bir olayla uğraşıyorum. CNN Türk’te “Yol Üstü Lezzet Durakları” programının sunucusu, aynı zamanda Hürriyet Gazetesi’nin de yazarı olan ’in kişisel web sitesinde fotoğraflarım izin alınmadan yayınlanıyor. Hem de başkalarından gelmiş gibi gösterilerek. Ne hikmetse o başkaları hep benim fotoğraflarımı kendilerine gönderiyor.

Mehmet Yaşin’in sitesini kendisinin yaptığını zannetmiyorum. Dolayısıyla bu durumdan haberi olduğunu da… Yolladığım e-postalara cevap alamadığımdan buradan yazıyorum. Yeni fotoğraf almaya geldiklerinde belki dikkatlerini çeker de böyle devam ederlerse hukuki yola başvuracağımı da okurlar.

Mehmet Yaşin’in Cevabı:

sayin devletsah,
arkadaslarimin benden habersiz yaptiklari bu densizlikten dolayi sizden cok ozur diliyorum. pazartesi istanbul’a doner donmez olaya el koyacagim. saygiyla.

mehmet yasin

Kalıcı bağlantı

Related Posts

13 Responses to izinsiz yayınlanan fotoğraflar
 • Semazem

  Görsel olarak çok hoş durmasa da, fotoğrafların ortasına büyük ölçekli ve saydam bir filigran koymak bu sorunu çözüyor genellikle. Zaten biliyorsunuzdur da, ben de laf olsun diye dedim işte.

  Hem gerekise Devletşah hanımcığım, blogların gücünü kullanırız, siz merak etmeyin 🙂

 • Gül Nur

  Sevgili Devletşah, fotoğraf bir yana, senin tarafından verilen bir yemeğin tarifi noktası virgülüne kadar aynı verilmiş (öyle her adım başı rastlanan bir yemek de değil). E hazır tarifini almışken fotoğrafı da geride bırakılmamış tabi:) Oldukça düşündürücü bir durum…

 • Cocukla Cocuk

  Mehmet Yaşin’in yazısına göre olay çözülmüş anladığım kadarıyla. Ama böyle şeylerle uğraşmak sıkıntı verici olsa gerek.

 • Gül Nur

  Söz konusu siteyi incelemiştim ben; meğer buraya eklemiş gelen cevabı Devletşah.. Siteye yansımasını da bekliyoruz..

 • Alper KANAT

  İş sadece bununla da bitmiyor. Sitenizdeki içeriği aldıkları gibi zaman zaman resimleri sizin siteniz üzerinden yayınlayarak sizin trafiğinizden çalarak size ek külfet de getirebilirler. Kendi sitemde bu olay oldu ve en sonunda çözümü buldum. Siteme benim belirlediğim siteler dışından böyle bir istek gelirse direk bu site trafik çalmaktadır diye bir resim çıkıyor.. 🙂 Bu olayı yapan yüzsüzlerden biri gelip bir de küfür edip “sana mı soracağım neyi kullanacağımı” diye mesajlar atmıştı ama uğraşmak istemedim açıkçası..

 • EDA SUNER

  Ee sen nasıl oldu da buldun. Ben kendi ürünlerimi el emeklerimi edasuner.com yazıyorum photoshopda valla bıktım bende bunlardan.

  Bak bunlar internet kanunu linkleri

  http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5651.html

  http://flynxs.blogspot.com/2007/05/5651-yasalaan-yeni-internet-kanunu-ve.html

 • Lyn

  ‘kullanım koşulları’ başlığında; ‘devletsah.com’ bünyesindeki içeriğin, “kaynak göstermek şartıyla” kullanılabileceğini, belirtiyorsunuz. Ki öyle olmasa bile, bu içeriğin (ç)alınmasına sebep değil, etik ve görgü kuralları var. Ve bundan da ötesi, yakın zamanda ciddi yaptırımlar getirecek bir İnternet Kanunu da çıktı.

  Mehmet Yaşin’in bilgi dahilinde bunun yapıldığına inanmak istemiyorum. Sitesinin içeriğini yönetenler ya da ‘devletsah.com’a denk gelip, sizin tariflerinizi düşüncesizce alıp, onun sitesine gönderip içeriğine katkı(!) yaptığını sanan, bilinçsiz kullanıcılar, bunun sebebi olabilir.

  Kendisine bildirdiğinizde, ilgileneceğini söylemiş. Eğer ilerleyen günlerde gerekli düzeltmeyi yapmazlarsa, Utanç Duvarı‘na da konuyu yansıtın. Olumlu bir geri bildirim alamazsanız, tabii ki yasal işlem başlatma hakkınızı da kullanmaktan geri durmayın…

  Bir konu daha var. ‘kullanım koşulları’ başlığında;
  “Devletsah.com sitesindeki bağlantılar sizi başka sitelere yönlendirebilir. Devletsah.com, bu sitelerin içeriği, doğruluğu veya işleviyle ilgili olarak, hiç bir sorumluluk üstlenmez. Bu bağlantılar iyi niyet çerçevesinde sunulmaktadır. Devletsah.com, bağlantısını verdiğimiz sitelerde daha sonra olabilecek herhangi bir değişiklikten sorumlu değildir. Bu siteye erişiminiz, kullanmanız veya bu siteden herhangi bir ses, görüntü, yazı içeren bilgi ve belge indirmeniz nedeniyle bilgisayar donanımınızda veya diğer varlıklarınızda olabilecek herhangi bir hasar veya bulaşabilecek bir virüsten devletsah.com sorumlu tutulamaz.”,
  demişsiniz. Yeni İnternet kanunu, içerikten içerik üreticisini sorumlu tutuyor. Maalesef ben içeriğimden, bağlantılarımın sonradan değişikliğe uğramış olmasından sorumlu değilim, diyemiyorsunuz, bu kanuna göre. Bilginize. Selamlar…

 • fatma

  Inanamiyorum bu kadar ucuzmu bu isler ya?

 • Gül Nur

  Anlaşılan 1 hafta yetmemiş Mehmet Yaşin’e meseleyi çözmek için… Daha ne kadar vakit alacak bakalım…

 • Devletşah

  Yeni e-posta geldi. Yazıları yükleyen çocuk yıllık izindeymiş… Bu hafta içinde düzeltileceğine dair bilgi verdiler. Zaten tarifler duracak sitedeki yazılara benim adımla link verilecek.

 • Gül Nur

  Bu güzel bir haber oldu işte Devletşah:)

 • Yasin Çobanoğlu

  Bu tür durumlarda direk olarak yargıya başvurmak lazım aslında.
  Sinek küçük ama mide bulandırıyor maalesef 🙁
  Fotoğrafın altında eser sahibinin isminin yazıyor olması hukuki olarak bir şeyi değiştirmiyor aslında, izinsiz kullanılıyor sonuçta.
  İnternet ortamında bu tür hırsızlıklara rastlamak fazlasıyla olası oldu son zamanlarda…

 • Salih Seckin Sevinc

  Maalesef sizinki ne ilk ne de son.
  Üstelik yine Mehmet Yaşin ve sanırım yine aynı ekip.
  Ben bu sefer yasal süreci başlattım, ihtarname gönderdim.
  Detaylı bilgi burada;
  http://harbiyiyorum.com/hurriyet-pazarda-harbiyiyorum-fotograflari-ustelik-izinsiz/

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER