Sarımsak mı kokuyor?

Sarımsak mı kokuyor?

Sarımsak mı kokuyor?

Yatakta geçen bir günün ardından biraz dinlenmiş ancak tam iyileşememiştim. Kendimi hala halsiz hissettiğim için yorulmayacağım birşeyler yapmaya karar verdim. Bu benim için, 4-5 kg ağırlığındaki fotoğraf makinamı taşımayacağım birgün anlamına geliyordu. Fotoğraf çekmeyeceksem şehirde dolaşmanın da pek bir anlamı yoktu. Fotoğraf makinasız yaptığım tek aktiviteye, alışverişe karar kıldım.

Sağda solda kulak misafiri olarak öğrendiğim Gilroy isimli yere gitmeye karar verdim. Konuşmalardan anladığım daha sonra da internette yaptığım araştırma sonucunda Gilroy’un outlet – sezon sonu mağazaları meşhurmuş. Kime Amerika’ya gidiyorum desem ¨mutlaka outletlere uğra¨ cevabını almıştım. Hiç aklımda olmayan bu geziyle bir tavsiyeyi daha yerine getirmiş olacaktım.

Her aradığımı bulmama yardımcı olan Google’ın muhteşem bir uygulaması Amerika’da benim canyoldaşım oldu.

Google Maps‘ten bahsediyorum. Otelimizin adresini nereden kısmına, Gilroy Outlet kelimelerini nereye kısmına yazıp, halk ulaşımını seçtikten sonra bana yolumu göster dediğimde aldığım hizmetin mükemmelliğini tarife imkan yok. Kullanılabilecek bütün ulaşım şekillerini en kısa zamandan en uzun zamana, aktarmalardaki yürüme sürelerinden otobüs, tren saatlerine, bilet fiyatlarına kadar önüme döken Google maps sayesinde nasıl giderim, orada tren istasyonu nerededir, otobüs kaçtadır gibi dertlerden kurtuldum.

Sabah Google Maps’in söylediği saattle durağa gelen otobüse binip, söylediği miktarda parayı verip yola koyuldum. Küçük köylerden, kasabalardan geçerken hem çevreyi hem de insanları bolbol seyrettim.

Gilroy’daki son durağa gelip otobüsten indiğimde beni acayip bir hava bekliyordu. Otobüsteki kötü kokan insanlardan sonra içime derince çektiğim nefes beni şaşkınlığa uğrattı.

Hava sarımsak kokuyordu.

Yakınlardaki bir restorandan geldiğini düşündüğüm koku yürümeme, başka bir otobüsle biraz yol almama rağmen bir türlü geçmedi. İşte tam o sırada karşı şeritten geçen otobüsün üzerindeki ¨Dünyanın sarımsak başkenti¨ yazılı logo aradığım cevabı bana verdi. Yer gök sarımsak kokuyordu. O andan sonra algıda seçicilik ile bana komik gelen ¨sarımsak gelinlik ve damatlık¨, ¨sarımsak bowling salonu¨, ¨sarımsak cenaze işleri¨, ¨sarımsak hediyelik eşya¨ mağazalarını görmeye başladım.

Sarımsaklı dondurma

Daha sonra yaptığım araştırmada 1979’dan beri düzenlenen bir sarımsak festivali olduğunu, sarımsağın dondurmasını bile yaptıklarını, sarımsak güzeli seçildiğini öğrendim. Ama sanmayın ki dünyada en çok sarımsağını onlar üretiyorlar. Çin birçok konuda olduğu gibi birinciliği kimseye bırakmıyor.

Gilroy Premium Outlet merkezine vardığımda otelden çıkalı yaklaşık iki saat olmuştu. Güneşli havada sarımsak kokuları içindeki bahçede oturup biraz dinlendim. Daha sonra 145 mağazadan oluşan tek katlı, kapıların ortadaki bahçeye açıldığı alışveriş merkezini dolaşmaya başladım. Bazı şeyler gerçekten çok çok ucuzken, çoğunlukla fiyatlar Türkiye ile aynıydı. Örneğin Timberland Türkiye’dekinin 1/10’u fiyata, Levi’s 1/3 fiyatayken, Adidas hemen hemen aynıydı. Daha sonra eşimin iş arkadaşı hanımlarla yaptığımız sohbet sırasında Kanyon’daki bir mağazada en ucuzu 1000 YTL’den satılan çantaların, Gilroy’da 200 $’a satıldığını öğrenip şaşırdım. Ertesi gün San Francisco’da aynı çanta markasının outlete göre 100 $ kadar pahalı olduğunu gördüm. Her üç halde de gereksiz derecede pahalı olduğu kanaatindeyim, o ayrı konu.

Birkaç saat gezip, hastalık nedeniyle girdiğim müşkülpesent ruh haliyle alışveriş yapamadığımı görünce otele dönmeye karar verdim.

*Fotoğraflar Flickr’dan Besighyawn ve Cbcastro‘ya ait.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

5 Responses to Sarımsak mı kokuyor?
 • Aysen

  Cok, cok gecmis olsun, insallah cok yakinda yine iyilesirsiniz ve kalan günlerin tadini cikara bilirsiniz…(:

 • Osman özcan

  Mikrop kırıcı niteliğinden ötürü, eskiden veba ve kolera gibi salgın hastalıklarla savaşımda da kullanılan sarımsağın tıbbi etkilerini ve bunlardan yararlanma yöntemlerini şöyle özetleyebiliriz:

  • Bakteri, virüs ve sindirim sistemi parazitlerine karşı en etkili antiseptiktir.
  • Bağırsaklardaki askarit (askaris) ve oksiyuris (oksiyur) gibi solucanların dökülmesini sağlar.
  • Sindirim sistemi üzerinde hastalık yapacak bitkisel kökenli mikroorganizmaları yok eder.
  • İçerdiği uçucu yağ nedeniyle akciğer rahatsızlıkları, kronik bronşit, öksürük, nezle, soğuk algınlığı ve gribe karşı etkilidir.
  • Göğsü yumuşatır. Boğmaca ve bronşite eşlik eden astımda rahatlatıcıdır.
  • Terletici; balgam, idrar, safra ve gaz söktürücüdür. Kanı temizler.
  • İştahı açar. Sindirimi kolaylaştırır.
  • Spazm çözücü etkisi vardır.
  • Uyarıcı ve bedeni güçlendirici toniktir.
  • Yüksek tansiyonu ve kandaki kolestrol düzeyini düşürür.
  • Şeker hastalığında iyileştirici etkileri olduğu ileri sürülmektedir.

  Her biri birbirinden önemli bu etkilerinden yararlanmak üzere, sarmısak günde üç kez yenmelidir. Bağırsaklardaki kurtların dökülmesi, yüksek tansiyon ve kandaki kolestrolün
  düşürülmesi için uzun süreler boyunca sarmısak alımına devam edilmelidir. Eğer kokusu rahatsız edici olursa, piyasada satılan sarmısak yağı kapsülleri alınabilir.

  • Ayrıca sarmısak, yaraların temizlenmesinde kullanılır.
  • Romatizma ve eklem yangılarıyla sancılarına iyi gelir.
  • Burkulmalardan oluşan ağrıları hafifletir.
  • Böcek ve arı sokmalarında iyileştirici olur. (Ancak, önce arının iğnesi soktuğu yerden çıkarılmalıdır.)
  • Mantar tedavisinde etkili olur.
  • Gözde çıkan arpacığı da iyileştirir.

  Bu etkileri sağlamak üzere, sarmısağın dişleri soyulup ucu biraz kesilerek şikâyet edilen yere bastırılarak dıştan sürülür. Ya da soyulan sarmısak dişlen ezilip macun haline getirilir. Bu macun, şikâyetli yerlere dıştan sürülür.

  UYARI
  • Sarmısak deriyi yakıcı ve kızartıcı etki yapabilir. Bu nedenle çok aşırı uygulamadan kaçınılmalıdır.
  Alıntıdır.

 • Alef

  Ben ayda 1 kere pazardan iri taneli sarımsak alırım, ellerime ameliyat eldivenini geçirip hepsini bir güzel bıçak kullanmadan kabuklarından arındırırım sonra soymuş olduğum sarımsakları hava geçirmeyen vakumlu kavanozuma doldurup üzerine yarısına kadar halis zeytinyağı ekleyip kapağını sıkıca kapattıktan sonra iyice çalkalar bütün sarımsakların yağlanmasını sağlar, buzdolabına atarım. Eşimle ben 1 yıldır haftanın 4-5 günü 1 adet sarımsak yutuyoruz, sarımsak doğal antibiyotik olduğu için hem vücudumuzu hastalıklara karşı koruyor hemde birçok rahatsızlığı düzenliyor, ayrıca ben her yemek yapışımda sarımsak ayıklamak zorunda kalmıyorum, kavonozumdan çıkartıp özel sarımsak ezeceğimle hemen hemen her yemeğime ilave ediyorum, ellerimde kokmamış oluyor, herkese bu yöntemi tavsiye ederim.

 • yasemin

  sevgili devletşah,
  sitenizi çok beğeniyorum.hem yazıları, hemde maalesef kötü olduğum mutfakla ilgili kısımları.ama ne yazıkki sitenizde bir problem oldu sanırım.sizin adresinizi tıkladığımda pc tamamen kilitlendi.ofiste denedim yine aynı durum.bir pazar sabah acaba açılşmış mıdır diye denedim ve bu sefer açıldı…iyi ki varsınız
  sevgiler

 • papiş

  Sarımsakta Taşköprü /KASTAMONU ……

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER