Tabu

Tabu

National Geographic

Tabu nedir? Bir oyundur. Başka nedir? Neler tabudur?

Tabu nedir? sorusunu Türkiye’de sorduklarında pekçok kişi bir oyundur cevabını verir. Ben bile. National Geographic bu soruyu yiyecekler için sormuş. Çok değişik bir belgeseldi.

New York’ta sokaklara çıkıp "sizce neler tabu yiyecektir?" diye sormuşlar. Pek çok kişi "Fare yemek" cevabını vermiş. Daha bir sürü cevap.

Fare yemekle başlayalım: Togo’da (yanlış hatırlamıyorsam) fare yakalamak, ve ardından onu pişirmek büyük bir seramoniymiş. Hani bizde balığa gitmek ve ardından bir mangal partisiyle yakalanan balıkları yemek gibi. Onlara sorulduğunda dünyanın en keyifli şeyi.

Keçi ya da koyun cenini yemek: Mideniz bulandı değil mi? Anglohintlilerin en özel yemeği. İngilizlerin Hindistanı işgalinden sonra iki ırk arasında evlilikler görülmeye başlanılmış. İlk dönemlerde buna hoş gözle bakılmayıp bu insanlar toplumdan dışlanılmış. Onlarda kendilerine yeni bir kültür oluşturmuşlar. Araştırmacılara göre bu nedenlerle her iki ırkın yemeği reddettiği şeyleri yemeleri de bundan.

Boğa penisi yemek: Düşünemiyorum bile diyorsanız bizim ülkemizde de yumurtalık yenildiğini hatırlatmalıyım. Evet Çinliler, Taylandlılar cinsel gücü arttıracağı inancıyla boğa penisini haftada bir yiyorlarmış.

Garip değil mi? Gerçekten tabu olan nedir? Bir grup insana çok normal gelen şeyler bir gruba neden çok garip geliyor?

Değişik ama bir o kadar da mide bulandırıcı bir belgeseldi. Rastlarsanız tavsiye ederim.

Kalıcı bağlantı

Recent Posts

One Response to Tabu
  • hale taren

    toplumların,kültürlerin önündeki yıkılması gereken inanışlar.Dinsel boyuta göre tasarlanmış anlamsız davranışlar

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER