YUFKA

YUFKA

YUFKA i. (Eski. Türk. yuvga – yuga)

 1. Oklava ile açılan yuvarlak ince hamur yaprağı.
 2. halk ağzı. Saçta pişirilen bir ekmek çeşidi.
 3. sıf. İnce, abuk kırılır, dayanıksız: Geçiniz yukarı. Ama biraz durun da ben ineyim. Merdivenler yufka (Reşat Nuri Güntekin).

Yufka açmak: Hamuru yufka durumuna getirmek: Öyle süratle yufka açıyor ki… ( Halide Edip Adıvar).

Yufka akıllı: Aklı az olan, akılsız: Å?eyhim yetişip lengeri kurmuş yemek üzere / Saldırmada ol yufka akıllı yemek üzre (Enderunlu Fazıl).

Yufka ekmeği: Pideden ince bir ekmek çeşidi: Erkeklerin arasına sofra tahtası koydu. Yufka ekmeklerini çıkardı (Kemal Tahir).

Yufka yürekli: Çok hassas ve merhametli olduğu için başkasının acısına dayanamayan, çok çabuk etkilenen (kimse): Siz ve sizin gibi yufka yürekliler… (Reşat Nuri Güntekin).

YUFKA BÖREÄ?Ä° birl. i.

 1. Hazır yufka ile pişen bir börek çeşidi.
 2. Saçta pişen yfkadan yapılan börek.

YUFKACI i. Yufka ve kadayıf yapan veya satan kimse.

YUFKA KEBABI birl. i. Hamura sarılarak pişirilen bir kebap çeşidi.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

3 Responses to YUFKA
 • Defne

  Amerika’dayken, “Neden burada yok! listemizde başı çekenlerden biriydi :). Bulabildiklerimiz de pek iç açıcı değildi. Å?imdilerde ise buzluğumdaki kurtarıcı böreklerin ana malzemesi :).

 • nesrin turan

  Devletşah hanım yufka, yazınızı görünce ilk yufkayı açtığım gün aklıma geldi.ninem bayram için baklava açıyor banada küçük bir hamur vermişti bende onu tekrar tekrar hamur yapıp kendimce açıyordum,birden ninem rahatsızlandı hadi kızım hamur ortada kalmaz sen devam et dedi benim itirazım sonuç vermedi başladım açmaya kimisi beyzi kimisi kalınlı inceli birşeyler ninem her fırsatta öyle değil sıkı sar elini iyi kullan gibi tarif ederek tamamladık. Birden bire ninem iyileşti kızım sen öğren diye ben rahatsızlandım bak şimdi sen çok güzel hamur açmasını öğrendin deyip gülüştük.Bayram süresince gelen misafirlere baklavayı torunum açtı dedi. Hey gidi günler 40 yıl geçti ben ilk yufkayı açalı. Beni eski günler götürdünüz Ninemi rahmedle anıyorum teşekkür ederim sevgiler.

 • papiş

  kASTAMONULU hünerli ellerden açılır..Gerisi laftır…….Zor zanaattır….

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER