MUHARREM

MUHARREM

MUHARREM sıf (Ar. tahrim “yasaklamak, haram kılmak”tan muharrem)

 1. İslâm dininde kesin olarak yasaklanmış, haram edilmiş (şey): Nihâyet sevgilim, biraz yakınca / Bir gözle bu muzlim yere bakınca / Sır aldın o muharrem tahassüsten (Necmeddin Halil Onan)
 2. i. Hicrî senenin veya kamerî yılın birinci ayı, aşûre ayı [Kısaltması seneyi gösteren rakamlardan sonra konan “م – mim” dir. Muharremü’l-haram da denirdi]: Ey ki hicrinle zamân-ı eyyam mâtemdir bana / Her hayâlin dilde bir mâh-ı muharremdir bana [). Senede bir defa muharremi tebrik eden mektupları gelirdi (). Cahiliyet devri Araplar’ınca bu aya savaşın yasaklanması sebebiyle muharrem adı verilmiştir. Muharremin birinci günü yılbaşı olarak kutlanırdı. Ayrıca Kerbelâ vak’asında Hz. Hüsein’in şehit dümesi ve aşûre günü de bu ayın onuncu gününe rastlayan mühim hadiiselerdendir ()

Muharremü’l haram: Cahiliyet devrinde savaşın yasaklandığı dört aydan ilki olan muharrem ayı [Diğerleri recep, zilkâde ve zilhicce‘dir].

Kalıcı bağlantı

Related Posts

3 Responses to MUHARREM
 • nesrin turan

  Devletşah hanım Muharrem ayını bizlere çok güzel açıklamışsınız. Hicret islam tarihinde oldugu kadar dünya tarihinin,de dönüm noktalarından biri olmuştur. H.Z Ömer zamanında hicretin yapıldığı yılın Muharrem ayı, hicri takvim başlangıcı kabul edilmiş. Hicri takvim böylece kullanılmaya başlanmıştır. Yeni yıl Türk İslam alemine hayırlı uğurlu olsun. Sevgiler.

 • aslımmm!!!

  HİÇ Bİ SİTEYE BUNU DEMEDİM AMA BU SİTEYE DERİM ‘tebrik ederim başarılarınızın devamını dilerim!!!….’

 • Nilgün

  Hayırlı olsun;bereketi bol olsun…

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER