Türkçe ve Türkçe'nin Doğru Telaffuzu Paneli

Türkçe ve Türkçe'nin Doğru Telaffuzu Paneli

15 Nisan 2007 Pazar günü Milli Kütüphane’de Nihad Sami Banarlı’nın doğumunun 100. yılı münasebetiyle bir panel düzenlenecek. 13:30’da başlayacak panelde örnek telaffuzları ve güzel Türkçeleri ile tanıdığımız Prof.Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. Şeyma Güngör, Aysel Yüksel ve Yağmur Tunalı konuşacaklar. Konuşmaların ardından Kültür Bakanlığı Korosu bir konser verecek.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

3 Responses to Türkçe ve Türkçe'nin Doğru Telaffuzu Paneli
 • Cem Vedat ISIK

  Sanilanin aksine, Türkçe yazildigi gibi okunan bir dil olmadigindan, bu panel Türkce’nin dogru seslenmesi ile ilgilenen herkes icin cok faydali olacaktir diye dusunuyorum.

 • Melike Türkan Bağlı

  Tahmmin ettiğimden daha fazla öğrencinin gelmesi beni çok memnun etti. Konuştuğum bazıları, panelin afişini görerek geldiklerini söylediler ki, bu da çok hoş bir şey (Birileri mecbur etmemiş onları orada olmaya). Günümüzde, bu tür toplantılara özellikle gençlerin ilgisini çekmenin zor olduğu söyleniyor. Bu yüzden gençlerin Türkçeyi gerçekten önemsediklerinin bir isbatı bu. Ve çok sevindirici.

 • İsmet Anlı

  Merhaba,

  Türk Kadınları Kültür Derneği’ne ve Altay Kültür Sanat Eğitim Vakfı yetkililerine buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum. Türkçe’ye çok önem veren bir oluşum olarak böyle bir etkinliğe destek vermememiz düşünülemezdi. Elimizden geldiğinde internette duyurduk ve üniversitelere afişler astık. Eğer gelenlerin içinde bizlerin astığı afişleri görüp de gelenler varsa ne mutlu bize.

  Panelin çok faydalı geçtiği kanaatindeyim, büyüklerimizden öğreneceğimiz çok şey olduğunu bir kez daha gördük. Özellikle Prof. Dr. Ahmet Bican ERCİLASUN hocamızın bahsetmiş olduğu Genç Kalemler Dergisi’nin tasfiyeci değil sadeleştirmeci olduğu ve masa başında türetilen sözcükleri değil, İstanbul’da kullanılan dilin genel geçerde kullanılmasını sağlamaya çalıştıkları bilgisi, çok ama çok önemli bir tarihi gerçektir.

  Saygılarımla

  İsmet Anlı

  Yeniden Vatan ve Hürriyet Birliği
  Uyumlaştırıcı
  http://www.vatanbir.org

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER